Vital Concept - nový tým se starým názvem

04.12.2017 | Marek Matějka

Vital Concept - nový tým se starým názvem

Společnost Vital Concept je v cyklistice už nějakou dobu známá. Ale s týmem Fortuneo se rozešla předčasně, před letošní Tour de France. Důvodem byla nová spolupráce s týmem, který k životu přivádí Jerome Pineau, bývalý profesionál.

Jerome Pineau působil jako závodník v několika velkých týmech, nejdéle jezdil za Bouygues Telecom a Quick-Step, ale také za IAM a další celky. Jeho největším úspěchem je vítězství v etapě Giro ďItalia. Dva roky po skončení aktivní kariéry vytváří největší projekt svého života - profesionální kontinentální tým s velkými ambicemi. 

Vital Concept se nebude nijak výrazně odlišovat od ostatních francouzských profesionálních kontinentálních týmů. Většinu závodníků tvoří domácí jezdci. A lídrem bude sprinter Bryan Coquard. S ním byl vznik týmu spojen od počátku. Že bude Coquard lídrem týmu byla podmínka sponzorů, jinak by tým ani nevznikl. A Coquardovi tím vznikl v týmu Direct Energie velký problém. Když oznámil svůj záměr opustit Direct Energie, Jean-René Bernaudeau, šéf týmu, mu dal jasně najevo, že zbytek sezóny nebude žádná zábava. Coquard nebyl nominován na Tour de France a bral to velmi těžce. 

Po sezóně potvrdil, že poslední rok v Direct Energie nebyl vůbec snadný a hlavním důvodem byla neúčast na Tour de France. A už si nedovede představit, že by musel Tour vynechat i příští rok. Jenže Vital Concept je jen profikontinentální tým, takže účast na Tour nemá jistou. A na čtyři divoké karty se tlačí hned několik týmů. Cofidis a Fortuneo mají účast téměř jistou, Cofidis je příliš velký a významný tým, těm se pozvánka nevyhne. Fortuneo má zase Warrena Barguila. Dalším kandidátem na divokou kartu je Direct Energie, kteří vyhráli letos etapu díky Lilianu Calmejaneovi. 

Čtvrtá pozvánka by měla přistát do schránky Vital Conceptu, pokud budou pořadatelé ignorovat zahraniční týmy a také Delko Marseille Provence KTM. Belgický tým Wanty Groupe Gobert letos dostal příležitost, ale příští rok to moc dobře nevypadá. Ani pro žádný jiný zahraniční tým, včetně Aqua Blue Sport a dalších. Ale nechme se překvapit, třeba některý francouzský tým bude mít smůlu. Ale byl by to pro dotyčný tým asi rozsudek smrti. 

Vital Concept nabral dvacet závodníků, z nichž patnáct jsou Francouzi. Nejznámějšími jmény jsou Kevin Réza, Lorenzo Manzin a Johan Le Bon z FDJ, Yoann Bagot z Cofidisu a mladý Corentin Ermenault z týmu Wiggins. Ermenault patří k velkým talentům francouzské cyklistiky, především v časovce. 

Vynikajícím časovkářem je i Nizozemec Steven Lammertink (LottoNL Jumbo). Příležitost zde dostanou i tři Belgičané. Bert De Backer odešel po několika letech z týmu Sunweb, kde byl klíčovým a spolehlivým domestikem pro klasiky na kostkách. Jonas Van Genechten (Cofidis) je zase velmi rychlý závodník, vítěz etap na akcích WorldTour. Třetím do party je Kris Boeckmans z Lotto Soudal. Zkušený závodník má na kontě jedenáct vítězství a měl by patřit k oporám týmu. 

O úspěchu týmu ale bude rozhodovat forma a schopnosti Bryana Coquarda. A schopnosti Jeromea Pineaua v zákulisním vyjednávání s pořadateli Tour de France. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste