Vrcholy české silniční sezóny 2017

26.12.2017 | -mlm-

Co přinesl letošní rok na silnici, co se u nás odehrálo a kdo byl nejlepším jednotlivcem a týmem? Asi se nám hned nabídnou jména Josefa Černého a královéhradeckého týmu Elkov - Author.

Sezóna začala a dá se už říci, že tradičně, v jihomoravském Hlohovci. Ten je v posledních letech otevírákem české silniční sezóny.

A naše úvodní fotografie celkem výstižně dokumentuje vývoj celé sezóny. Vyhrál Josef Černý před Matějem Zahálkou. Černý byl v následující sezóně rozhodně nejlepším českým cyklistou z domácího pelotonu. Prostějovský Matěj Zahálka byl v tomto závodě jeho konkurentem, ale slabší sezóna celého týmu spustila velké změny a na přelomu roku se Zahálka stěhuje právě do týmu Elkov - Author.

O týden později se jela klasická Bíteš, první závod naší nejvyšší cyklistické ligy a rozhodně největší závod domácí sezóny. Tady dominoval opět hradecký tým a v jednotlivcích Alois Kaňkovský a to byla opět předzvěst vývoje celého poháru. Kaňkovský poté vyhrál i závody v Kyjově, Rokycanech a Blatné, Český pohár vyhrál s obrovským náskokem před týmovým kolegou Jirkou Polnickým a příbramským Martinem Boubalem. Nejlepším mužem Českého poháru 2017 je rozhodně Alois Kaňkovský, který si k osmi mezinárodním vítězstvím přidal i čtyři domácí v nejvyšší lize.

Závod míru juniorů otevřel reprezentační představení na domácí scéně. Česká republika měla letos silný reprezentační výběr a doma z toho bylo čtvrté místo Karla Vacka, který byl ovšem juniorem prvním rokem. Přidal k tomu etapové vítězství v královské etapě do Altenbergu.

A Závodem míru U23, vyvrcholilo představování české reprezentace na domácích silnicích. Nejvíce se očekávalo od Michala Schlegela a také svoji pozici lídra týmu potvrdil.

Žiar nad Hronom leží sice na Slovensku, ale pochopitelně jej musíme zařadit mezi domácí závody. 100% můžeme vyhodnotit tento závod za nejlépe zorganizovanou akci silniční sezóny 2017 a bezkonkurenčně nejlepší mistrovství republiky v posledních letech. Mistrovství bylo nejlepším ,,domácím" závodem.

Vítězem se stal Zdeněk Štybar, před Josefem Černým a opět tento závodník byl mužem závodu. Dokázal být zdatným soupeřem a v závěrečném úniku i plnohodnotným spolujezdcem mnohem zkušenějšímu vítězi.

Czech Cycling Tour, jediný český závod kategorie UCI 2.1 přinesl vítězství Josefa Černého, což je vynikající výsledek pro závodníka kontinentálního týmu. Podtrhl výbornou sezónu týmu Elkov - Author v závodě s nejvyšší mezinárodní konkurencí. Závod se stal symbolickým vrcholem sezóny pro Josefa Černého, který je letos nejvýše umístěným českým závodníkem v evropském rankingu. A druhý muž závodu, Jan Bárta, se stěhuje do týmu Elkov - Author.

Okolo jižních Čech se vrátilo do UCI kalendáře a kdo se stal vítězem? Josef Černý si zde připsal dalších 40 bodů za celkové prvenství.

Jižní Čechy se vrátily do UCI kalendáře, ale bohužel východočeská East Bohemia Tour se prý jela naposledy.

Mezinárodní závody pořádané u nás uzavřel závod Visegrádske 4, který se letos jel ve Valticích a vlastně na stejném místě, kde sezóna začala. A symbolicky vítězstvím Josefa Černého, tentokrát ne v závodě, ale v celkové klasifikaci čtyř závodů V4.