Vueltu zakončí dvě horské etapy

13.09.2018 | Marek Matějka

Vueltu zakončí dvě horské etapy

Do cíle Vuelty zbývají čtyři etapy a stále není rozhodnuto o celkovém vítězi. Čtvrteční a nedělní etapy jsou rovinaté, o vítězství tedy rozhodnou 19. a 20. etapa v Andoře a okolí. A o vítězství stále reálně bojují čtyři závodníci.

19. etapa Lleida - Andorra. Naturlandia (154,4 km)

Co závodníky ještě čeká? Po rovinaté 18. etapě přijde dojezd do Andory. Etapa je rovinatá, až posledních 17 kilometrů stoupá průměrem 6,5 % a náročnost stoupání se postupně snižuje. na začátku přesáhne 12 %, ale poslední kilometry jsou kolem 5 %. 

20. etapa Andorra Escaldes-Engordany - Coll de la Gallina (97,3 km) 

Na královskou etapu si počkáme až do soboty. Čeká nás jen 97,3 kilometru dlouhá etapa s šesti vrchařskými prémiemi. Kopce nejsou příliš dlouhé, ale jsou těžké. například Coll de Beixalis měří 7 kilometrů a v průměru má 8 %. Cílové stoupání Coll de la Gallina měří jen 3,5 kilometru, ale v průměru má 8,7 % a maximum 11 %. 

Enric Mas stoupá pořadím

Vývoj posledních dní nabral poměrně nečekaný vývoj, kdy se v popředí objevili závodníci, od nichž se v této fázi závodu tolik nečekalo. Největším překvapením je rozhodně Enric Mas, 23letý španělský vrchař považovaný za nástupce Alberta Contadora. Absolvent české akademie Klein Constantia, kde pod vedením Reného Andrleho působil ještě v roce 2016 (v tomto roce jsme s Enricem Masem dělali rozhovor, k přečtení ZDE), se dostal ve třetím týdnu do skvělé formy a po časovce a výjezdu na Balcón de Bizkaia se posunul na třetí místo celkového pořadí.  

Mnozí zahraniční komentátoři považují Mase za kandidáta na celkové vítězství, protože na Balcón de Bizkaia vyjel z favoritů jako první a jeho forma stoupá. 

Průběžné pořadí je velmi těsné, stále vede Simon Yates a po časovce se zdálo, že má vše pod kontrolou, ale na Balcón de Bizkaia v závěru nedokázal reagovat na zrychlení Alejandra Valverdeho a Enrica Mase. Přišel jen o 8 sekund, ale i to je při současné vyrovnanosti dost. Pozorovatelé si všímají drobných projevů slábnutí a zvyšující se nervozity u Simona Yatese. O titul z Giro d´Italia přišel v předposlední důležitý den závodu. Stejně kritické budou následující horské etapy na Vueltě, ale poměrně zásadní rozdílem je fakt, že proti Yatesovi nyní nestojí Chris Froome a Tom Dumoulin. 

Yates se musí spolhat na sílu svého týmu, který nebyl v průběhu Vuelty moc vidět, ale ve středu už tempo v cílovém stoupání udržoval. Jack Haig a především Adam Yates budou velmi důležití. Adam čtrnáct dní šestřil síly a jezdil v grupettu a až nyní je k ruce svém bratrovi. A právě teď je to nejdůležitější. Taktika Mitcheltonu - Scott vychází. Navíc bude Adam čerstvý a rozjetý i na Mistrovství světa.  

Valverdeho poslední příležitost?

Alejandro Valverde má odstup jen 25 sekund a po ztrátě Naira Quintany v 17. etapě je jasným lídrem Movistaru. I to je překvapivé, ve 38 letech už neměl být schopný bojovat o vítězství na Grand Tour, ale Valverde se s věkem spíše zlepšuje. Jenže horská etapa s dlouhým dojezdem ve vysokých nadmořských výškách se zatím jela jen jedna, na Lagos de Covadonga. Zde Valverde několikrát odpadl a poté se vrátil k váhajícím soupeřům. Dojezd 19. etapy v Andoře bude do výšky 2026 metrů nad mořem a celé stoupání měří 17 kilometrů s průměrem 6,5 %. A to pro Valverdeho není ideální, pro Vuelta typická "murita", tedy strmé a krátké kopce, jsou pro něj vhodnější.

A sobotní etapa s šesti vrchařskými prémiemi bude extrémně těžká. Těžko si představit, že by v těchto etapách Valverde útočil. Buď by musel mít mimořádně dobré dny, nebo by Yatese musel zastavit podobný výpadek jako na Giru. Je to jeho pravděpodobně poslední příležitost vyhrát třítýdenní závod, podruhé po devíti letetch.    

Ale opět připomínáme, rozdíl je pouze 25 sekund, rozhodnout o vítězi může i spadlý řetěz. Důležité můžou být i bonifikace. Vítězství Alejandra Valverdeho by bylo mimořádné, těžko mu to nepřát, ale kdybychom si měli vsadit, bylo by to na Yatese.

Enric Mas ztrácí 1:22 a také on je blízko červenému dresu, stejně jako Miguel Angel Lopez, který ztrácí 1:36. Zatímco Mas by měl jet konzervativně, protože nemá moc zkušeností a pódium je pro něj velmi cenné, Lopez by měl útočit za každou cenu. Na Giru už byl třetí a pódium na Vueltě by bylo fajn, ale vítězství je víc a asi jen odvážný útok ho může vynést na nejvyšší příčku. Není v kopcích tak silný, jak si asi sám myslel. Dvakrát použil svůj tým k rozjetí vysokého tempa do posledního stoupání, aby měl dobrou pozici k útoku, ale ani jednou z toho žádný velký zisk nebyl. Chce to vymyslet něco nového a dostat Yatese, Valverdeho i Mase pod tlak. 

Nairo Quintana z boje o vítězství odpadl, ale stále může být důležitý. Teoreticky by mohl zaútočit daleko před cílem, v sobotní etapě by k tomu příležitost byla a donutil by Mitchelton - Scott pracovat brzo. Jenže to by mohl mohl odnést i Valverde a to Movistar samozřejmě nechce. Quintana je nyní luxusním domestikem, ale možnosti Movistaru moc široké nejsou. Očekáváme spíše konzervativní pojetí posledních etap.  

Na pátém místě číhá na zaváhání soupeřů Steven Kruijswijk. Pro něj by bylo velkým úspěchem i umístění na stupních vítězů, v kopcích na celkové vítězství zatím nevypadá. Ztrácí ale jen 1:48, tedy 26 sekund na třetí místo a v dlouhých kopcích se cítí lépe. Vyhovovat mu bude páteční etapa, ale možná i sobotní, ačkoliv dojezdový kopec není dlouhý. 

Tipovat konečné výsledky je složité, ale podle nás tentokrát Yates svou pozici udrží. U Valverdeho je to padesát na padesát, ale snad se Movistar odhodlá k nějaké dramatické akci. A snad něco předvede i Miguel Angel Lopez. Konec Vuelty by mohl být opět památný, stejně jako v roce 2015 po souboji Fabia Arua a Toma Dumoulina. 

Foto Sirotti
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste