Výzva Petra Sagana

18.12.2016 | Libor Matějka

Výzva Petra Sagana

Dvakrát mistr světa, první vytoužené vítězství v monumentu, pravidelný držitel zeleného trikotu na Tour de France, kde může hledat slovenský závodník další výzvy?

Peter Sagan je v novém týmu a ve svých šestadvaceti letech by si mohl vytýčit i nové cíle. Pochopitelně jsme my, fanoušci, ovlivněni tím mediálně nejsilnějším, vítězstvím na Tour de France, nebo Giru, či Vueltě. Jsou to třítýdenní etapové závody a ty v televizi a dalších médiích tlačí na fanoušky opravdu masivně. Ale jsou i další významné závody, kratší etapové závody, etapové závody vhodné i pro klasikáře, nebo samotné klasiky a z nich ty nejdůležitější - monumenty.

Cyklistika pochopitelně nežije jen etapovými závody a mezi samotnými cyklisty a cyklistickými funkcionáři, nebo fanoušky, jsou hodně ceněné klasiky – jednodenní závody. A právě tady by mohla vzniknout velká výzva pro Petra Sagana. Vyhrát ve své kariéře všechny klasikářské monumenty. Jeden zářez na pažbě už má, několik dalších klasik se jeví jako splnitelné, ale není to v dnešní době až tak jednoduché.

Merckxe těžko někdo překoná v počtu vyhraných monumentů

Dneska už vůbec nejde o to překonat Eddyho Merckxe v absolutním počtu vyhraných monumentů, vždyť jich má nenapodobitelný Belgičan 19! Vyhrál Sanremo 7x, Flandry 2x, Roubaix 3x, Lutych 5x a Lombardii 2x. To se určitě nedá zopakovat. Ale velká výzva by byla uspět ve všech pěti monumentech během své kariéry. 

Vyhrát všech pět monumentů (19x) se podařilo Merckxovi v období 1966 - 1976, napodobil jej jeho národní konkurent Roger De Vlaeminck, který si připsal jedenáct vítězství mezi roky 1970 a 1977, tedy ve stejném období. A tím třetím, který to dokázal, je třetí Belgičan Rik Van Looy, v období 1958 - 1965, o generaci před svými kolegy. Van Looy získal osm klasik na všech monumentech. Před Looyem jsou s větším počtem získaných klasik další závodníci, třeba Fausto Coppi, ale jen tři Belgičané vyhráli všechny monumenty.

Před lety, nebo v začátcích cyklistiky, byl pro výborné cyklisty problém startu na všech monumentech napříč Evropou, tedy Itálií, Francií a Belgií. Dnes je problém ve specializaci, v široké konkurenci a výběru potencionálních lídrů pro daný závod. Konkurence je opravdu obrovská a specializace lídrů se výrazně zužuje.

Přesto cítíme, že je zde Peter Sagan, který by se mohl pokusit ve své kariéře získat všech pět monumentů.

Zatím první vítěztví v monumentu si připsal Peter Sagan na letošním Ronde

Pusťme se do trochy představivosti (v reáliích dnešní cyklistiky):

Peter Sagan vyhrál v letošním roce belgické Flandry, bravurně zvládl závěr závodu. A právě Flandry jsou na pomezí dalších čtyř monumentů. Sanremo a Roubaix jsou vhodné pro stejný somatotyp cyklisty. Nedávná historie nám ukazuje, že vyhrát Flandry, a také Roubaix a Sanremo je pro podobné typy závodníků. Dokázal nám to Fabian Cancellara, blízko k tomu měl Tom Boonen. Ronde i Roubaix můžou vyhrávat potencionální lídři celkem pravidelně, zde se favorité prosazují ve větší míře. Se Sanremem je to složitější, hraje zde víc faktor náhody, vyhrát může mnohem více lidí, ale je to možné a sám Sagan k tomu měl několikrát docela blízko.

Ovšem Lutych i Lombardie jsou hodně jiné, vhodné pro klasikáře s vrchařskými schopnostmi.

Sean Kelly po boku Romana Kreuzigera st. v etapě Tirreno - Adriatico 1992

Nahlédněme ješte do statistik, kdo další dokázal vyhrávat všechny, i takto charakterem rozdílné závody, ačkoliv se mu to nepodařilo ve všech pěti monumentech. Dalším výrazným cyklistou byl Ir Sean Kelly, který mezi roky 1983 až 1992 vyhrál devět monumentů. Sanremo, Roubaix a Lutych dvakrát, Lombardii třikrát, jen Flandry se mu nepodařilo vyhrát, třikrát skončil na druhém místě. To je nejlepší příklad z poměrně novodobé historie a před Kellym musíme smeknout. K zisku všech pěti monumentů měl opravdu blízko.  

Blízko k této metě měli také dva další Belgičané - De Bruyne, který získal čtyři monumenty mezi roky 1956 - 1959, ale schází mu Lombardie. Jeho krajan Derycke je na tom stejně, chybí mu taktéž podzimní italská klasika, ostatní čtyři získal před De Bruynem v letech 1953 až 1958. Čtyři monumenty má také Francouz Bobet (1951 - 1956), tomu schází Lutych - Bastogne - Lutych.

Na tomto výčtu je zřejmé, jak složité je vyhrát pět různých závodů. Další hvězdy cyklistiky, především současné, získávají svá vítězství na podobných závodech, tak jako Cancellara - 7 (1x Sanremo, 3x Flandry, 3x Roubaix), nebo Boonen (3x Flandry, 4x Roubaix), nebo na druhé straně Hinault po dvou vítězství na Lutychu a na Lombardii a k tomu jednou Roubaix. Nebo podobně Bettini, který také ke dvěma vítězstvím na Lutychu a Lombardii přidal pátý monument, tentokrát na Sanremu.

Na rozdíl od některých klasikářů má Sagan už dva tituly světového šampióna

Saganovy šance?

Peter má vítězství ve Flandrech, nejpodobnější závod tomuto monumentu je Roubaix, a tam věříme, že vítězství může přijít, má ve své kariéře bilanci: 2010 - nedokončil, 2011 - 86., 2014 - 6., 2015 - 23., 2016 - 11. Takže několikrát blízko nejlepším.

Mnohem lépe je na tom v Sanremu: 2011 - 17., 2012 - 4., 2013 - 2., 2014 - 10., 2015 - 4., 2016 - 12. Sanremo je ovšem závod ošidný a nejhůře se zde dá odhadovat lídr závodu, často se zde rodí překvapení. Tom Boonen by o nevypočitatelnosti Sanrema mohl vyprávět.

V případě dvou dalších monumentů by asi musela přijít změna v zaměření na jiný typ akcí, ale nemožné to není. S postupujícím věkem se trochu ztrácí na rychlosti a získává na vytrvalosti, to by se pro Lutych i Lombardii hodilo. Ale je zde také nutnost získat víc na vrchařských schopnostech a to je především otázka snížení hmotnosti závodníka. Ale odhadujeme, že i to není nemožné. Peter je mezi sprintery a klasikáři jedním z nejlepších v kopcích, tímto způsobem získává i zelené trikoty při Tour.

Lutych by nemusel být tak vzdálený, přeci jen ty kopce nejsou dlouhé. Asi nejsložitější je to v případě Lombardie a to i v tom smyslu, že pořadatelé často mění trasu i samotný charakter závodu a na trati jsou dlouhá stoupání.

Na Lombardii Peter startoval v roce 2010 a 2013 a ani jednou závod nedokončil. Lutych je problematický v tom, že je poslední jarní klasikou a hlavním cílem Sagana jsou klasiky od Sanrema po Roubaix. S tímto závodem nemá žádnou skušenost, s ardenskými klasikami se setkal jen na Amstelu, startoval třikrát a získal jedno třetí místo. 

Je dost možné, že se o něco podobného vůbec nepokusí. Přeci jen je pro něho a sponzory větší jistotou se pokusit o i opakovaná vítězství ve Flandrech, nebo na Roubaix, než tyto závody vynechat a jet ardenské klasiky. Jenže Sagan rád přijímá nové výzvy.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Kurri22
Souhlas. Já jsem si vždycky říkal, že vyhrát všech pět monumentů by mohl být velký Saganův kariérní cíl. Byl by až skoro hřích, kdyby si cyklista jeho kvalit nevytyčil něco takového. Aby se to povedlo, bude potřeba v nejbližších letech zvítězit na Primaveře a v Roubaix, pak by asi muselo dojít k určité změně přístupu, shození pár kil a podobně... No, ale kdyby se k tomu Peter odhodlal, vyvstala by otázka, proč to třeba nezkusit na velkém etapáku? Ale samozřejmě jsou tady i další výzvy. Nepochybuji, že příští rok vyrovná Zabela v získaných zelených dresech a v jeho překonání o rok později by mu mohly zabránit snad jen zdravotní důvody... No a trať MS v Norsku v příštím roce se mi zdá pro Sagana velmi dobrá. A zatím nikdo neoblékal duhový dres tři roky v kuse... Zrovna MS jsou tedy zajímavá, tam je obecně hodně těžké vůbec vytvořit trať, kde by "Rambo zo Žiliny" neměl šanci.
18.12.2016 17:34:45
vladimir
Pekný článok. Som si kládol podobnú otázku a súhlasím s autorom. LBL je celkom reálne, ak by sa Sagan na tie preteky zameral. Lombardia je už moc ťažká, ale nie každá! V roku 2009 bol celkom nádejný profil aj pre Sagana, ale posledné roky bol profil ťažší a ťažší. Ten klasický kopec v Lombardii Madonna del Ghisallo by mohol byť ešte OK, ale kopce ako Valcava, Colma di Sormano alebo tento rok Sant Antonio Abbandonato sú už pre Sagana príliš ťažké.
19.12.2016 23:23:21
G.S.P.
Kurečka, to jsou zase cance, něco podobného jak valíš na Aktualne...
25.12.2016 11:34:01