Wellens se v Andalusii ujal vedení

17.02.2018 | Marek Matějka

Wellens se v Andalusii ujal vedení

Tim Wellens zvítězil v těžkém dojezdu čtvrté etapy Kolem Andalusie a z dresu lídra vysvlékl Wouta Poelse. Do konce závodu už zbývá jen závěrečná časovka.

Wellensovi dokonale sedl velmi těžký dojezd do strmého, kilometrového stoupání částečně po kostkách v Alcala de los Gazules. Druhého Mikela Landu (Movistar) porazil o 5 sekund a na Wouta Poelse (Sky) najel 13 sekund. Celkově se tak před časovkou ujal vedení s náskokem 7 sekund před Landou .

Etapa začala únikem třinácti závodníků, ale brzy skupinu rozbili Guillaume Martin a Marco Minaard (oba Wanty Groupe Gobert) svým zrychlením v kopci. Dojeli je Ramon Carretero, Andrej Amador (oba Movistar) a Sep Vanmarcke (EF - Drapac) a vznikla skupina pěti závodníků. 50 kilometrů před cílem zůstali na čele jen Amador a Vanmarcke. 

Jejich náskok peloton kontroloval, ačkoliv dobře spolupracovali. 35 kilometrů před cílem udržovali odstup 2:30, o patnáct kilometrů dále už jen jedné minuty. Nedaleko před cílem měl defekt Chris Froome (Sky) a musel se vracet do pelotonu. V kopci poté na nejlepší nestačil. Peloton vedoucí dvojici dojel až kilometr před cílem, na začátku cílového výjezdu. 

A pak už si to rozdali favorité na celkové vítězství. Velice brzo zaútočil Mikel Landa a udržel se ho jen Wellens a i ten měl velké problémy. Ostatní okamžitě odpadli a Landa pokračoval v nastoleném tempu. Ale po krátkém sjezdu, v prudkém závěrečném výjezdu, zabral Wellens a Landovi na kostkách odjel. Baskický cyklista projel cílem 5 sekund po Wellensovi. Třetí skončil Jakob Fuglsang (Astana) s odstupem 12 sekund. 

Wout Poels v samotném závěru eliminoval ztrátu a dojel čtvrtý se ztrátou 13 sekund. Dojezd nečekaně nesedl Luisi Leonu Sánchezovi (Astana), který byl v cíli osmý se ztrátou 20 sekund. Průběžné pořadí se tak hodně promíchalo. Wellens se dostal do čela, druhý Landa ztrácí 7 sekund a třetí Wout Poels 11 sekund. 

Daniel Turek (Israel Cycling Academy) dojel na 47. místě se ztrátou 1:44. Celkově je 59., +13:15. 

Jakob Fuglsang je na čtvrté pozici s odstupem 14 sekund a pátý Luis Leon Sánchez ztrácí 20 sekund. Boj o celkové vítězství je tak stále velmi dramatický. Rozhodne se v časovce. Wellens nemá velký náskok a není specialistou na časovku, ale dokáže ji zajet velmi kvalitně. Podobně jako Mikel Landa. Značně nespolehliví jsou v jízdě proti chronometru také Jakob Fuglsang a Wout Poels. Pátý Luis Leon Sánchez je papírově asi nejlepší časovkář, ale i on občas zklame a navíc ztrácí už 20 sekund. 

Vše je tedy otevřené, časovka měří 14,2 kilometru a profilově není příliš náročná, ale velmi nezvykle vede částečně po prašné cestě. První polovina časovky stoupá a druhá spíše klesá. Vyhrát může hned několik závodníků a tipovat je velice těžké. Uzavřená je jen soutěž o nejlepšího vrchaře, kde je ve vedení Lluis Guillermo Mas (Caja Rural Seguros RGA). V bodovací soutěži vede Sacha Modolo (EF- Drapac), ke kterému se přiblížil Tim Wellens na odstup jen čtyř bodů. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste