Yates se přiblížil vítězství na Vueltě

14.09.2018 | Marek Matějka

Zásadní útok si Simon Yates nechal na 19. etapu Vuelty s cílem v Andoře. Svého největšího rivala Alejandra Valverdeho porazil o 1:07 a je blízko celkovému triumfu. Etapu vyhrál Thibaut Pinot.

Rovinatá 19. etapa končila 17 kilometrů dlouhým výjezdem na Coll de la Rabassa.  Velké odstupy se neočekávaly, ale opak byl pravdou. Simon Yates (Mitchelton-Scott) nadělil Alejandru Valverdemu (Movistar) přes minutu a zdá se, že je o celkovém vítězi rozhodnuto.

O všem se rozhodlo až v cílovém výjezdu. Movistar kontroloval průběh etapy, nenechal ujet žádnou velkou skupinu, pouze trojici Benjamin Thomas (Groupama - FDJ), Jonathan Castroviejo (Sky) a Tom Van Asbroeck (EF - Drapac). Van Asbroeck vepředu dlouho nezůstal a vrátil se do pelotonu a zbylí dva byli dostiženi pod kopcem. Movistar zkusil rozjet terezín 35 kilometrů před cílem, ale nefoukalo dost a nic důležitého se neudálo.

V cílovém stoupání se začalo naplno závodit velmi brzo. Movistar rozjel ostré tempo, po nich to vzal tým LottoNL Jumbo a 13 kilometrů před koncem etapy zaútočil Nairo Quintana (Movistar). Drželi se s ním jen George Bennett (LottoNL Jumbo) a Steven Kruijswijk (LottoNL Jumbo). Bennett záhy odstoupil a dopředu si dojel Thibaut Pinot (Groupama - FDJ).

10 kilometrů před cílem nadoraz zaútočil Simon Yates a okamžitě se vzdálil soupeřům a dojel k vedoucí trojici. Quintana radši počkal na druhou skupinu, kde pomáhal Valverdemu. Yates jel velmi ostré tempo a Kruijswijk a Pinot měli problém se za ním udržet.

Vedoucí trojice postupně navyšovala náskok, ve druhé skupině se při práci střídali Quintana a Pello Bilbao (Astana), útočili Wilco Kelderman (Sunweb) a Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), ale Valverde, Miguel Angel Lopez (Astana) a Enric Mas (Quick-Step Floors) se drželi u sebe.  Pro všechny to byla velmi špatná situace, protože neujížděl jen Yates, ale také Kruijswijk.

6,5 kilometru před cílem měl Nairo Quintana defekt a měnil celé kolo. Přesto se do skupiny vrátil a opět udával tempo. Mezitím narostl odstup mezi Yatesovou a Valverdeho skupinou na jednu minutu a bylo jasné, že si britský cyklista jede pro velký časový zisk.

4,5 kilometru před cílem zaútočil Lopez, ale bez efektu. 2 kilometry před cílem to zkouší podruhé, po něm zrychlil i Mas a Valverde odpadl. Španěl se viditelně trápil, síly chyběly, ale stále bojoval. Čelní skupina se mezitím rychle blížila do cíle, kilometr před cílem odpadl Steven Kruijswijk a s Yatesem zůstal jen Pinot.

Francouz šetřil síly na závěr, dokázal zrychlit a snadno si s náskokem 5 sekund dojel pro druhé etapové vítězství na letošní Vueltě. Yates dojel druhý a získal 6 bonusových sekund. Kruijswijk ztratil pouze 13 sekund a sebral poslední bonifikaci.

Rigoberto Uran (EF - Drapac), Miguel Angel Lopez a Enric Mas dojeli společně se ztrátou 52 sekund. Kelderman zaostal o 1:03 a Valverde projel cílem se ztrátou 1:12 na Pinota. V součtu odstupu a bonifikace ztratil 1:13 na Simona Yatese a je už daleko od prvního místa, ačkoliv udržel průběžnou druhou příčku.

Yates suverénně v čele, Kruijswijk na pódiu

V celkovém pořadí je vše jinak. Simon Yates vede před poslední horskou etapou s náskokem 1:38 před Alejandrem Valverdem. Španělský veterán bude mít velký problém udržet konečné pódium, protože Steven Kruijswijk na něj ztrácí jen 20 sekund.

Enric Mas opustil průběžné pódium, na čtvrtém místě ztrácí 2:15, na Kruijswijka mu chybí 17 sekund a na Valverdeho 37 sekund. Miguel Angel Lopez je pátý se ztrátou 2:29. Nairo Quintana odvedl excelentní práci domestika, ale Movistar přesto prožil velmi špatný den. Kolumbijec je šestý a ztrácí 4:01.

Thibaut Pinot si pomohl o dvě místa, na sedmém místě má odstup 5:22. Těsně za ním je Uran, dvě místa ztratil Ion Izagirre (Bahrain Merida) a desítku uzavírá Tony Gallopin. Etapa nevyšla Emanuelu Buchmannovi (BORA-hansgrohe), který ztrácí na Top 10 a Gallopina 1:33.

Zelený dres stále patří Alejandru Valverdemu. V kombinvané soutěži je nyní první Simon Yates.  Nejlepším vrchařem zůstává Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a o této soutěži se rozhodne v sobotní etapě s šesti prémiemi.