Yates vyhrál na Gran Sasso, Froome a Aru ztratili

13.05.2018 | Marek Matějka

Yates vyhrál na Gran Sasso, Froome a Aru ztratili

Simon Yates zvítězil v zatím nejtěžší etapě Giro ďItalia s cílem na Gran Sasso d'Italia. Yates zaútočil těsně před cílem a porazil Thibauta Pinota a Estebana Chavese. Přes minutu ztratili Chris Froome a Fabio Aru.

Ve stoupání Gran Sasso d'Italia pravděpodobně pohasly naděje Chrise Frooma (Sky) na celkové vítězství na Giro ďItalia. Britovi v závěru etapy došly síly a ztratil 1:07. Vypadl z první desítky celkového pořadí a je daleko za vedoucím Simonem Yatesem (Mitchelton-Scott). Ještě o pár sekund víc ztratil Fabio Aru (UAE Emirates). 

Skvělý týmový výkon předvedli jezdci Mitchelton-Scott. Lídři nebyli aktivní, Yates si ve stylu Alejandra Valverdeho počkal až na poslední metry etapy, kde nastoupil a bez problémů porazil Thibauta Pinota (Groupama-FDJ) a Estebana Chavese (Mitchelton-Scott). Yates získal deset sekund bonifikace a s tím najel 22 sekundy na Toma Dumoulina (Sunweb), který ztratil 12 sekund. Svým výkonem se Yates pasoval do role jasného největšího favorita Giro ďItalia. 

Celkově vede Yates o 32 sekundy před Estebanem Chavesem, Dumoulin spadl na třetí místo s odstupem 38 sekund. Thibaut Pinot ztrácí 45 sekund a Domenico Pozzovivo (Bahrain Merida) 57 sekund. 

Průběh etapy

Spousta cyklistů si dělala naděje, že tentokrát dlouhý únik etapu vyhraje. Uprchlo celkem 14 cyklistů, včetně favorizovaných cyklistů, jako jsou Gianluca Brambilla (Trek-Segafredo) a Tim Wellens (Lotto Soudal). Skupina měla ještě 45 kilometrů před cílem přes 8 minut náskoku. Jenže poté začala pracovat Astana a během 15 kilometrů stáhla 4 minuty. 

Jezdci ve vedoucí skupině si začali nastupovat a až v cílovém stoupání, 18 kilometrů před cílem, se podařilo uniknout Faustu Masnadovi (Androni-Sidermec). Ten vydržel v úniku nejdéle, čelo hlavní skupiny, vedené v tu chvíli Romanem Kreuzigerem (Mitchelton-Scott) ho dojelo až 2,7 kilometru před páskou. Na tempu pelotonu se podílely týmy Mitchelton-Scott a Astana a práci tak měli Roman Kreuziger i Jan Hirt (Astana). 

To už ve vysoké nadmořské výšce trpěl Fabio Aru (UAE Emirates) a 3 kilometry před koncem etapy odpadl. Problémy měl i Chris Froome (Sky), ale stále se držel. Několikrát zaútočil Giulio Ciccone (Bardiani CSF), který toužil po etapovém vítězství, ale favorité na celkové pořadí jej nenechali uniknout. 

Chris Froome odpadl 2,3 kilometru před cílem a ihned mu přijel na pomoc Sergio Henao (Sky), ale Froome měl velmi špatný den. Vepředu zkusili útočit Thibaut Pinot, Miguel Angel Lopez a opět Ciccone, ale všichni bez úspěchu. Až pokus Domenica Pozzoviva skupinu roztrhal. Jenže Pinota, Yatese a Chavese se nezbavil. 

Pinot bojoval statečně, jenže Yates byl lepší. Dojel si pro etapu a 10 sekund, Pinot projel cílem druhý a Chaves třetí. Čtvrtý Pozzovivo už ztratil 4 sekundy, stejně jako Carapaz. Ekvádorec si ale polepšil v soutěži o bílý dres, Miguela Angela Lopeze porazil o 8 sekund. 

Lopez, George Bennett (LottoNL Jumbo) a Tom Dumoulin ztratili 12 sekund na Yatese. Ale podstatné pro vývoj závodu jsou zejména ztráty Frooma a Arua. Čtyřnásobný vítěz Tour de France ztratil 1:07, Fabio Aru dojel hned za ním se ztrátou 1:14. 

Ztráta Chrise Frooma v celkovém pořadí je už 2:27, Aru je 2:36 za Yatesem. 

Čeští cyklisté pracovali pro své lídry, Jan Hirt skončil 26., +1:23 a Kreuziger dojel na 55. místě, +9:40. 

Yatesovi kromě růžového dresu nově patří i modrý trikot nejlepšího vrchaře. Richard Carapaz udržel bílý dres a před Lopezem vede s náskokem 1:14. Bodovací soutěž je pevně v rukou Elii Vivianiho (Quick-Step Floors). 

V pondělí je volný den, závod pokračuje úterní 10. etapou. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste