Z Tour de Zeleňák se stává pojem

06.09.2017 | Jan Novota

Z Tour de Zeleňák se stává pojem

Již 33 let se každou první sobotu v září koná ve Šluknovském výběžku doslova „svátek cyklistiky“. Letošní jubilejní Tour de Zeleňák se vydařil znovu na výbornou. Přispělo k tomu především počasí, které se přes páteční celodenní liják umoudřilo a sobotní závodní den byl jako vyměněný a za téměř dokonalého cyklistického počasí (15-18°C, polojasno).

V 10 hodin ráno tak z rumburského náměstí  odstartoval nejdříve Vložený závod se všemi historickými a klasickými koly, koloběžkáři a dokonce jedním handybikerem.

Pár minut po nich se odehrál historický okamžik, to když poprvé od roku 1984 vyrazili závodníci na „dlouhou“ trať, tedy Obr Zeleňák na dva okruhy. A že jich bylo rovnou na 150. Klasická trasa na 54 km pak zaplnila náměstí  se svými  500 startujícími. Překvapením dne byl pro všechny také jeden běžec, který naprosto dobrovolně absolvoval celou trať po svých a to za úctyhodných 6,5 hodiny!

Nejsledovanější klasickou trať po dlouhých letech vyhrál konečně český závodník. Byl jím doslova „kluk z plakátu“ a téměř na startu bydlící Libor Bartůňek (Kolokrám Rudá hvězda Kamenický Šenov) a v ženách rovněž rumburská Eva Matějčková (Rohozec Amulet Team). Naopak na 106 km dlouhé trati podtrhl dlouholetou nadvládu německých závodníků svým vítězstvím Wanta Hannes z Chotěbuzi. Ženského Obra pro sebe urvala Sandra Demjanovič (Shop 4 Cross). Soutěž týmů pak ovládli bezkonkurenční Rohozec Amulet Team.

Libor Bartůněk, vítěz tradiční trati

Tradicí na Zeleňáku také zůstává podvečerní a večerní hudební festival, na který zůstává každoročně velké množství závodníků, takže i letos bylo malebné rumburské náměstí slušně zaplněno až do nočních hodin. Kristova léta si tak Zeleňák užil na plný plyn a většina z letošních účastníků se již těší na 1. září 2018.

Tradiční účastník závodu Jakub Svoboda z Kolokrámu tentokrát se svým synkem Matyášem

FOTOGALERIE

VIDEOMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste