Zdeněk Štybar připraven na klasiky

21.02.2018 | Marek Matějka

Zdeněk Štybar připraven na klasiky

Poslední etapa Kolem Algarve přinesla českým fanouškům naději na velmi zajímavou sezónu klasik. Zdeněk Štybar předvedl skvělé sólo a byl blízko vítězství, chybělo jen 1500 metrů. Podstatné však je, že má před startem jarních klasik dobrou formu.

Pro českého mistra to bude už šestá klasikářská sezóna v kariéře. Na největších jednorázovkách debutoval v roce 2013 a od té doby patří ke špičce na kostkách a Strade Bianche. A stejně jako většina ostatních klasikářů začne novou sezónu už tuto sobotu na Omloop Het Nieuwsblad. 

Zdeněk Štybar zatím žádnou klasiku na kostkách nevyhrál. Několikrát byl blízko, dvakrát dojel druhý na Paříž - Roubaix, druhý byl i na E3 Harelbeke, ale z prestižních jednorázových závodů vyhrál jen Strade Bianche. V Belgii dokázal vyhrát menší podzimní jednorázovku Binche - Chimay - Binche a také etapák Eneco Tour, ale už by to chtělo zlomit smůlu a vyhrát velkou klasiku. A letošní sezóna může být zlomová. 

V průběhu loňského roku Zdeněk Štybar zvažoval, kde by měl v dalších letech jezdit. Zda zůstat v Quick-Step Floors, nebo odejít za větší volností do nějakého slabšího týmu. Zvolil jistotu a zůstal v Belgii. Opět se tak bude muset popasovat nejen se soupeři na trati, ale také s taktikou týmu, která mu nemusí vždy vyhovět. Quick-Step Floors je nepochybně nejlepším týmem na kostky na světě, ale na Štybarově úrovni je zde hned několik závodníků. A nad nimi Philippe Gilbert, po odchodu Toma Boonena do důchodu nový král belgické cyklistiky. 

Gilbert bude pro Quick-Step vždy preferovaným závodníkem, nejen kvůli jeho úspěchům a výkonnosti, ale také kvůli belgickým sponzorům, kteří chtějí vidět vyhrávat belgické hvězdy. Vítězství Philippa Gilberta na Kolem Flander přesvědčilo společnost Quick-Step Floors, aby neodcházela z cyklistiky. Je tedy logické, že Gilbert má pozici nejlepší. A uvědomuje si to i Štybar: ,,Boonen skončil, ale teď máme Gilberta, takže se nic nemění.", řekl časopisu Cyclist. 

Přesto ví, že když bude dostatečně dobrý, příležitost dostane. A historie to potvrzuje, během posledních let se v dresu Quick-Stepu prosadila na různých závodech spousta různých cyklistů. Štybar vyhrál Strade Bianche a dvakrát jel o vítězství na Paříž - Roubaix, Niki Terpstra vyhrál Paříž - Roubaix a dvakrát Dwars door Vlaanderen, Yves Lampaert také vyhrál Dwars door Vlaanderen, tudíž je zřejmé, že příležitosti jsou a klasiky jsou natolik nepředvídatelné, že být členem takto silného týmu nemusí být na škodu. 

Štybar tradičně zahájí sezónu klasik na Omloop Het Nieuwsblad. A zimní přípravu věnoval snaze být v nejlepší formě od Omloopu až po Paříž - Roubaix. ,,Samozřejmě se soustředím hlavně na Kolem Flander a Paříž - Roubaix, ale letos chci být ve formě od začátku do konce.", říká Štybar před startem na Omloopu. Zde se sejde kompletní špičková sestava Quick-Stepu s Philippem Gilbertem, Niki Terpstrou, Yvesem Lampaertem, Iljo Keissem, Driesem Devenynsem a poprvé také s Fernandem Gaviriou. Cílem je vítězství, protože Quick-Step Floors naposledy vyhrál Omloop Het Nieuwsblad před 13 lety! Ano, takto dlouho čeká tým Patricka Lefevera na vítězství v úvodní klasice. V roce 2003 vyhrál Johan Museeuw, o dva roky později Nick Nuyens (v roce 2004 se kvůli počasí nezávodilo). Tomu Boonenovi se to nikdy nepodařilo. Největší porážku tým pamatuje v roce 2015, kdy si Ian Stannard poradil s trojnásobnou přesilou a sám porazil Terpstru, Boonena a Vandenbergha. 

Pořadatelé letos změnili dojezd závodu, který se nově bude rozhodovat na Muur van Geraardsbergen a Bosbergu. To by mohlo zlomit smůlu týmu Quick-Step Floors. O rekordní třetí vítězství pojede Philippe Gilbert, záložními lídry budou Zdeněk Štybar a Niki Terpstra. Tom Steels, sportovní ředitel týmu, ví, že Omloop je důležitý závod: ,,Úvodní víkend je důležitý pro spoustu závodníků, kteří mají velká očekávání a jsou připraveni otestovat svou kondici po zimní přípravě. Fanoušci se také těší na první i kostky, takže je to důležitý závod." 

,,Nové finále bude zajímavé. Je podobné Kolem Flander do roku 2011. Je také náročné, takže uvidíme, jestli to povede k otevřenému závodu, nebo jestli budou závodníci spíše defenzivní. My máme hodně možností, máme silné závodníky, někteří z nich můžou útočit zdaleka, jiní můžou čekat na sprint menší skupiny.", dodává Steels, vítěz Omloop Het Nieuwsblad z roku 2006. 

Věříme, že letošní sezóna klasik na kostkách přinese Zdeňku Štybarovi vytoužené vítězství, nejlépe na Paříž - Roubaix. 

Foto Sigfrid EggersMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste