Ženy by byly letos olympiádě blíž

01.06.2017 | Libor Matějka

Ženy by byly letos olympiádě blíž

Vloni k 31. květnu skončila olympijská kvalifikace pro ženy, Česká republika se nenominovala, ale Martina Sáblíková věřila ve svoji individuální kvalifikaci díky umístění na světovém šampionátu v časovce.

Nakonec se její start nekonal, to si asi všichni dobře pamatujeme, ale nemá cenu dál rozpitvávat celou kauzu. Prvním bodem pro kvalifikaci na OH, ale i na světový šampionát je umístění v národech a to ve všech kategoriích. Vloni jsme ani nepomysleli, že by postup do Ria byl zajištěn pořadím České republiky v žebříčku UCI.

Pro postup by naše ženy musely nasbírat tolik bodů, aby to zajistilo umístění do 22. místa. Od toho jsme byli opravdu hodně daleko, ČR byla až 46., naše ženy měly 56 bodů a na poslední kvalifikované Španělsko ztrácely 293 body. Jenže letos je ke stejnému termínu Česká republika v této kategorii 30. a máme 151 bodů. Co se změnilo mezi českými ženami?

Česká ženská cyklistika nestojí jen na Martině Sáblíkové, ta se nakonec nijak do cyklistických závodů nežene a je dost pravděpodobné, že je letos vynechá úplně. Kde tedy získaly ženy slušnou porci bodů?

Je to situace zapříčiněná třemi faktory: do profesionální ženské cyklistiky se dostala Nikola Nosková a vede si tam víc než dobře. Silniční závod si vyzkoušela bikerka Kateřina Nash, a také si vedla dobře, dokonce získala i body do ženského žebříčku World Tour a tím třetím faktorem je ženský tým Dukly Praha, který tak nějak supluje i ženský reprezentační výběr.

A hle, nedosažitelnost například olympijské kvalifikace se jeví naprosto jinak. Nikola Nosková jen za květen letošního roku získala padesát bodů. Ve světovém rankingu je na 146. místě s 52 body. Nikol Zdráhalová má bodů 16, stejně jako Naďa Voráčová. Kateřina Nash má na kontě 14 bodů, Jarmila Machačová 13. Tereza Neumanová 8, Barbora Prudková 7, Martina Mikulášková 5, Anežka Drahotová 1, stejně jako Tereza Gargelová. Pochopitelně ty malé počty bodů jsou především za domácí šampionáty, ale příklad Noskové a děvčat z Dukly Praha ukazuje, že když je víc příležitostí, tak jsou i větší šance na bodový příděl a postup v rankingu národů.

Zatím by to ani letos ještě nestačilo na 22. kvalifikační místo, ale vše vypadá nadějněji. Naši pozici v rankingu ještě brzdí skutečnost, že to nejsou jen letošní body, ale body za posledních 12 měsíců, kdy jsme neměli nikoho ve světě, takže prozatím ztrácíme, ale situace se vylepšuje. 

Foto: Dukla PrahaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste