Změny v Quick-Stepu. Viviani střídá Kittela

17.08.2017 | Marek Matějka

Změny v Quick-Stepu. Viviani střídá Kittela

Nečekaný přestup Elii Vivianiho ze Sky do Quick-Step Floors navázal na očekávaný odchod Marcela Kittela do Katusha Alpecin. Další důležití závodníci zůstávají, ale co čeští cyklisté?

Quick-Step Floors, stejně jako před dvěma lety, připravil poněkud překvapivou změnu. Před dvěma se čekalo, že Mark Cavendish z týmu odejde, ale zisk Marcela Kittela byl nečekaný. Nyní se to do jisté míry opakuje. Marcel Kittel podepsal dvouletou smlouvu s Katusha Alpecin, ale Patrick Lefevere neotálel a ihned našel nového sprintera - Eliu Vivianiho.

Budoucnost belgického týmu byla dlouho nejasná a stále trochu je, protože šéf týmu Patrick Lefevere stále neoznámil, kdo tým finančně zajistí na další roky. Avšak vzhledem k tomu, že podepisuje nové smlouvy, patrně rozpočet zajištěný má. Ale změny nastat musejí. Hodnota nejlepších cyklistů týmu Quick-Step Floors za poslední dva roky narostla a Lefevere nemůže všem zaplatit tolik, kolik jim dají jinde. Proto musí někdo odejít. A tím prvním je Marcel Kittel. Daniel Martin bude pravděpodobně následovat.

Patrick Lefevere prodloužil smlouvu svým zkušeným klasikářům Philippu Gilbertovi a Nikimu Terpstrovi. Gilbert si vyjednal kontrakt na dva roky, Terpstra jen na jeden. Ale oba jsou zásadně důležití pro jarní kostkové klasiky. Proto Lefeverovi záleželo na tom, aby zůstali. Zůstávají také mladí a talentovaní závodníci, jako jsou Bob Jungels, Julian Alaphilippe a především Fernando Gaviria.

Právě Gaviria byl rozhodujícím faktorem při rozhodování Marcela Kittela. Kittel přiznal, že nestojí o konkurenci uvnitř týmu a nejistotu startu na Tour de France. A že v konkurenci Gavirii by se mohlo stát, že se na Tour nedostane. Zažil to v roce 2015 v Giantu a už si to nechce zopakovat. V Katusha Alpecin bude jasnou jedničkou, žádný jiný špičkový sprinter zde nejezdí. Navíc bude mít velmi dobrou týmovou podporu od Ricka Zabela, Tonyho Martina, Nilse Politta, Marka Hallera a dalších. A němečtí sponzoři Alpecin a Canyon o německého lídra také stojí.

Quick-Step Floors tedy Kittela nahradí dvojicí Gaviria - Viviani. Je pravděpodobné, že jedničkou bude Gaviria, který je navzdory věku už o dost úspěšnější silniční sprinter a o dost talentovanější závodník. Oba jsou to vynikající dráhaři, ale to je Lefeverovi úplně jedno, on potřebuje úspěchy na silnici. Po letošním galapředstavení na Giro d'Italia, dostane Gaviria příští rok příležitost na Tour. Zde to bude mít sice mnohem těžší, ale pokud by se někdo měl stát příštím suverénem hromadných dojezdů, je to právě Gaviria.

Viviani předčasně přerušil smlouvu se Sky a po dvou sezónásezónách bez účasti na Grand Tour definitivně odchází. Původně mel jít do UAE Team Emirates, ale arabský celek nakonec podepsal Alexandra Kristoffa. V Quick-Stepu se pravděpodobně podívá na Giro d'Italia, kde už jednu etapu vyhrál.

Žádné informace zatím nejsou známy o budoucnosti českých cyklistů Zdeňka Štybara a Petra Vakoče. Klasikářský tým se zatím nijak nemění, takže by mohli zůstat a vzhledem k tomu, ze nejsou žádné zákulisní spekulace o jejich přestupech, je to i pravděpodobné.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste