6 let zákazu pro Van den Driesscheovou

26.04.2016 | Libor Matějka

Belgická cyklistka Femke Van den Driesscheová byla Mezinárodní cyklistickou unií potrestána zákazem činnosti na šest let a pokutou 20 tisíc švýcarských franků. Cyklokrosařka se měla provinit používáním motoru v rámu svého kola. UCI poprvé trestala za použití mechanické pomoci a trest je vyšší než obvyklý první trest za užívání dopingu. Van den Driesscheová už dříve oznámila, že s cyklistikou končí. Kromě pokuty musí Belgičanka zaplatit i výlohy na vyšetřování případu. 

Cyklokrosařka podle UCI používala motor značky Vivax v sedlové trubce, kde byla také uschována baterie. Tlačítko na ovládání motoru bylo schované pod omotávkou a signál byl přenášen pomocí technologie Bluetooth. 

Kolo s motorem bylo zajištěno rozhodčími na světovém šampionátu v cyklokrosu v lednu tohoto roku. Nebylo prokázáno, že na něm Van den Driesscheová závodila, ale bylo zadrženo v jejím depu a odpovídá ostatním jejím kolům. 

Kromě již zmíněných trestů, byly 19leté závodníci smazány všechny výsledky od 11. října 2015. UCI tedy odebrala i tituly mistryně Belgie U23 a mistryně Evropy U23.