Jsme zvědavi, zda včerejší ztráta Markéty byla výkonnostní nebo taktická, ale výkon v dnešní etapě je hodně nadějný pro její další vývoj v této sezóně.

Před etapou měla obhájkyně prvenství z loňského roku domácí Australanka Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) náskok pouhých 4 sekund na druhou Ruth Winder a 5 sekund na třetí Němku Liane Lippert (Sunweb). A protože od 60. kilometru ve 109 km dlouhé etapě se závodilo v náročných kopcích včetně šotolinových úseků, čekal se dramatický průběh.

A ten se také potvrdil. Jelo se aktivně, útok střídal útok a Michelton-Scott měl plné ruce práce při bránění vedoucího postavení Amandy Spratt. Závěrečných 50 km se jelo na okruzích přes kopec, který cyklistky absolvovaly třikrát, přičemž cíl byl na kopci při třetím výjezdu. Při druhém průjezdu cílem šlo o body na prémii a tu pro sebe získala Winder a přiblížila se na jedinou sekundu ke Spratt. Australský tým musel kvůli aktivitě soupeřek vyplýtvat v průběhu etapy spoustu sil, takže v závěru zůstala Amanda osamocena ve svém boji o trikot vedoucí závodnice. Zatímco pro Winder zůstala vpředu kolegyně z týmu a Lippert měla k ruce dokonce dvě další týmové spolujezdkyně.

Týmové kolegyně dovážejí dopředu svou jedničku Amandu Spratt

Těžký závěr nadělil startovní pole a na cílovou čáru spolu dorazilo 24 závodnic. Wipert jedoucí celý etapák ve famózní formě znovu předvedla vítězný spurt (viz titulní foto), a jelikož Spratt dojela až 10., tak se díky bonifikaci ujala vedení v průběžném pořadí. Skvěle si vede i Lippert, která dojela 2., kde si stojí i celkově. Navíc je druhá v bodovací soutěži a vede vrchařskou a mladé závodnice! Krom toho její tým je nejlepší v týmové soutěži.

Amanda Spratt sportovně uznala, že soupeřky byly lepší. Jelikož závěrečná etapa se odehraje ve formě kritéria na městském okruhu, jeví se náskok Američanky, který činí 7 sekund na Lippert i Spratt, jako hodně náročný na smazání. Zvláště když další soupeřky včele s vítězkou první etapy a výbornou sprinterkou Chloe Hosking zaostávají o minimálně 30 sekund. K dispozici budou tři sprinterské prémie, jenže Amanda Spratt nepatří mezi vyhlášené sprinterky. Je tedy pravděpodobné, že poprvé v pětileté historii nevyhraje Tour Down Under domácí závodnice.

Markéta Hájková (ve fialovém dresu) zabudovaná v čelní skupině ve stoupání na šotolinovém úseku

Za první skupinou dojížděly do cíle další závodnice rozvěšené po několika vteřinách. Mezi nimi na 30. místě Markéta Hájková jako suverénně nejlepší z týmu Bepink, což ji posunulo o tři příčky v soutěži o bílý dres a o 16 v celkové klasifikaci na aktuální 35. pozici. Druhá Češka v týmu Bepink i v celém závodě Melissa Van Neck etapu jako jediná ze startovního pole nedokončila.