Alexander Kristoff

06.04.2015 | -mlm-

Alexander Kristoff

Norský závodník Alexander Kristoff je šestým rokem profesionál, není to žádná kometa, závodník, který by vyhrával od začátku profesionální kariéry díky svému talentu. Přitom ho dneska můžeme považovat za jednoho z nejrychlejších mužů v pelotonu a za závodníka s neuvěřitelnou silou v nohách. A první dubnovou neděli ukázal ve Flandrech, že je i výborným klasikářem a v tomto směru má před sebou ještě skvělejší budoucnost. Protože vítězové monumentů si pochopitelně zaslouží větší pozornost fanoušků a médií, než vítězové etap na sebeprestižnějších závodech.

Kristoff má už dva skalpy z monumentů, vloni vyhrál Sanremo, letos Ronde a lze ho v současné době považovat za největšího favorita i pro Roubaix. Letos má neskutečnou šňůru výsledků. Dokonce v týdnu od úterý do čtvrtka dominoval v závodě Driedaagse De Panne-Koksijde, když tam vyhrál všechny tři etapy a v časovce byl třetí. Takovou zvolil přípravu na letošní druhý monument.


Letos má na kontě deset vítězství a dvě druhá a dvě třetí místa a veze se na vítězné vlně. Přitom pořádné výsledky přišly až vloni. Kristoff přestoupil z juniorů do dánského týmu Glud & Marstrand-Horsens, který dnes známe jako profesionální tým Cult Energy. Potom ještě prožil tři roky své kariéry v domácím kontinentálním týmu Maxbo – Bianchi, později Team Joker – Bianchi, kde jezdil například po boku Edvalda Boassona Hagena, který je stejný ročník (1987). Hagen měl rychlejší přestup mezi profesionály, ale Kristoff jej v posledních dvou letech naprosto zastínil a je v současnosti největší hvězdou norské cyklistiky. Ve stejném týmu, který je výchovou talentovaných cyklistů proslulý, začínal i další slavný norský profesionál Lars Peter Nordhaug.

V roce 2007 zaujal především vítězstvím na domácím šampionátu. V pouhých 19 letech porazil ve spurtu první skupiny i Thora Hushovda, nejlepšího norského cyklistu historie. Ale až v roce 2010 podepsal první dvouletý kontrakt u profesionálů, v americkém týmu BMC, hned po skončení v kategorii U23. Ale dočkal se v tomto týmu jediného vítězství a to při domácím šampionátu.

„Každým rokem jsem se trochu zlepšil, ale byly za tím dlouhá léta práce. Trénuju pořád stejně od svých juniorských let, ale v prvních let mezi profesionály jsem opravdu trpěl a odpadal jsem z pelotonu ve všech závodech. V největších závodech jsem nebyl blízko nejlepším. Viděl jsem zlepšení, ale šlo to pomalu,“ řekl Kristoff serveru cyclingnews.com. Jeho krajan Edvald Boasson Hagen je stejný ročník, ale už v roce 2009 dokázal vyhrát klasiku Gent – Wevelgem, o dva roky později vyhrál dvě etapy na Tour de France, klasiku v Hamburku a Eneco Tour. Kristoff byl daleko za ním. Jenže zatímco Hagen se pomalu vytrácí z předních příček, Kristoff je hvězdou.


Vítězství především v etapách a bodovacích soutěží etapových závodů se Kristoff dočkal až v ruské Kaťuši, kde letos působí čtvrtým rokem. Kaťuša rozpoznala jeho velký talent a nechala ho vyrůst. První průlom kariéry přišel na Olympijských hrách v Londýně. Kristoff ze všech sprinterů nejlépe zvládl náročnou trať a dokázal vyhrát spurt o bronzovou medaili za Alexandrem Vinokurovem a Rigobertem Uranem. V závodě se projevila jeho unikátní kombinace rychlosti, vytrvalosti a odolnosti. Této kombinaci vlastností vděčí Kristoff za své úspěchy.

Loni měl excelentní sezónu, vyhrál Milán – Sanremo, což málokdo předpovídal a skvěle si vedl na Tour de France, kde vyhrál dvě etapy. Právě Tour de France je Kristoffovým cílem v druhé polovině sezóny. A jestliže na klasikách momentálně jasně poráží typově podobného Petra Sagana, na Tour de France mu hodlá vzít i titul vítěze bodovací soutěže. A mezi největší favority by měl patřit i na světovém šampionátu v americkém Richmondu. Trať by mu sedět měla, je stavěná pro klasikáře. Pokud by uspěl i tam, definitivně by předčil doposud jasně nejlepšího norského cyklistu Thora Hushovda. Hushovd dlouhá léta zkoušel vyhrát nějakou monumentální klasiku, ale nakonec neuspěl. Zato vítězil na Tour de France, získal zelený trikot a hlavně vyhrál světový šampionát v australském Geelongu. Pro norskou cyklistiku byl bohem, který předváděl stabilní výkony několik sezón za sebou. To na Kristoffa teprve čeká, na špičce je letos druhým rokem. Ale už letos může Hushovda v počtu velkých úspěchů předehnat. „Thor Hushovd byl výjimečný tím, jak dlouho se udržel na špičce světové cyklistiky. Možná už jsem lepší v klasikách, ale on je pro Norsko pořád nejdůležitější závodník,“ řekl v cíli Kolem Flander.


Kristoffovi na konci sezóny vyprší smlouvu v Kaťuši. Určitě bude žhavým želízkem v přestupovém kolotoči, ale od Kaťuši by bylo amatérské nechat ho odejít. Jiného takto talentovaného a silného cyklistu by ruský celek marně sháněl. A Kristoff nemá důvod odcházet, v Kaťuši má dobrou podporu a finančně si také určitě polepší. A hlavně zde dostal důvěru, která ho vynesla na vrchol.

Alexander Kristoff je nyní nejlepším cyklistou, vyhrál deset závodů a ještě nekončí. Na 3 dny De Panne – Koksijde, pouhé dva dny před Kolem Flander, vyhrál svůj první etapový závod. Teď je žhavým favoritem pro Paříž – Roubaix, i když on sám svoje naděje snižuje. Ale ještě předtím je na programu semiklasika Scheldeprijs. Většinou končí hromadným sprintem. Takže i v tomto závodě je favoritem Kristoff. Pokud bude mít motivaci.

Foto Kaťuša, ASO a LOH Londýn


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Radek Pokorný
Samozřejmě je Kristoff na TdF největším favoritem na zisk bodovacího trikotu, ale jeho tým pojede ještě na celkové pořadí a to nebývá jednoduché zvládnout to na dvou frontách. Ale to samé se dá říct i o Saganovi a Cavendishovi. Ve výhodě by měl být Degenkolb.
06.04.2015 14:01:16
Kurri_22
Degenkolb ve výhodě moc nebude, protože jeho tým pojede na Kittela. Bude zajímavé, jak to postaví Katusha. Pro mě je, vzhledem k itineráři, černým koněm na vítězství Purito a tenhle tým vzhledem k sestavě zase dlouho nebude mít takovou šanci vyhrát GT, dokonce tu největší. A stavět to vyloženě pro Kristoffa by podle mě nebylo moc produktivní, ten zelený dres nebude moc o nějakých vláčcích.
06.04.2015 14:16:45
USPS forever
S tím JR to je hodně vtipné... :-)
06.04.2015 14:40:33
tkuh
Purito se sice již loučí, ale letošní TdF je mu šitá takřka na míru, takže by bylo zbabělé to nezkusit. Moudřejší budeme po Baskicku a především ardenských klasikách. A co se týče zeleného trikotu - Sagan je v týmu s Contadorem, což by nemuselo vadit, i loni bylo týmová podpora malá; Kristoff s Puritem, ale viz. výše; Degenkolb s Kittelem, který ale stále moc nezvládá kopce, Cavendish s Uranem, ale jinak podobná situace jako Kittel; dost opomíjený je Lobato, ale ten se tam asi ani nepodívá, když má v týmu Valverdeho a Quintanu. Takže mě zbývá Matthews, který ale mi nepřijde moc rychlý do klasických sprintů a Greipel, kterému bych to moc přál, ale vážně nevím.
06.04.2015 15:33:19
Radek Pokorný
Kurri, Degenkolb má jet Giro? Pokud ne tak bych si tím Kittelem nebyl tak jistý, zatím letos neprokazuje moc dobré výsledky. Degenkolb není tak vázaný na tým a Giantu by se do těžkých etap hodil více.
06.04.2015 19:27:51
Kurri_22
Tak Kittel měl nějaké zdravotní problémy, ale dneska je to prostě nejlepší sprinter na světě. Degenkolb dostane šanci v těžších etapách, ale pro zelený dres mu budou chybět body z těch etap, kde se pojede na Kittela. A to teď ještě úplně nevím, jestli třeba nebudou chtít jet i na Barguila třeba. Podle mě to bude souboj Sagana s Kristoffem a pokud to bude souboj \"osamocených vlků\", může to být hodně zajímavé. Navíc těmto univerzálům docela nahrává to, že se to mezi nejlepšími spurtery v poslední době přiostřilo a je to tam dost vyrovnané. Cavendish třeba může mít týmovou podporu, ale není schopný jít někam do úniku a bojovat o body v půlce etapy, navíc už není nejlepší ani na pásce.
06.04.2015 20:28:58
David
Hodně vepředu, ne-li nakonec v zeleném bude Matthews. Nicméně po několik letech by soutěž o zelený dres mohla být hodně zajímavá, bude však záležet na tom, kdo ze \"spurtérů\" bude mít zeleňáka jako cíl.
07.04.2015 5:13:19
Radek Pokorný
To je pravda Davide, v tomto směru však ještě nesmíme zapomínat na Bouhanniho.
07.04.2015 6:55:55
tkuh
I podle mě je v současnosti Kittel nejrychlejším mužem v pelotonu vůbec. Ale již několikrát jsem narazil na názor, že by brzo mohl být jeden tým pro Kittela s Degenkolbem malý. Na Bouhanniho jsem úplně zapoměl, ale upřímně, ještě letos nic nepředvedl. Už vím co mi nesedí na Greipelovi, občas docela nezvládá poziční jízdu a nedostane se pak do spurtu. Loni na TdF do byla několikrát vidět.
07.04.2015 8:00:55
hsv
Ještě před týdnem jste tady psali o G. Thomasovi jako o největším favoritovi Ronde a P-R a na Kristoffa byste raději nevsázeli! Teď je jasný favorit Kristoff. No, já bych si raději vsadil, že letošní monumenty včetně L-B-L budou mít jaždý jiného vítěze-
07.04.2015 8:18:48