Anketa: nejlepší české vítězství

03.11.2015 | Marek Matějka

Anketa: nejlepší české vítězství

Čeští cyklisté si letos na závodech kategorie UCI připsali celkem 18 vítězství, což je velmi pěkné číslo. Loni čeští závodníci vyhráli 13 UCI závodů, ale v roce 2013 to bylo dokonce 33 vítězství a o rok dříve 22 vítězství. Letos jsou však některá vítězství výjimečná. Proto si je zrekapitulujme a nezapomeňte hlasovat v anketě, které se vám líbilo nejvíc.

Nejvíce vítězství celkem pravidelně sbírá Alois Kaňkovský. Přece jenom je to nejrychlejší český sprinter a v minulosti se mu dařilo zejména v Asii. Letos Kaňour vítězil na našem území a v blízkém okolí. U nás vyhrál první etapu East Bohemia Tour, třikrát vyhrál v Polsku, jednou na Slovensku a jednou v Maďarsku. Zejména jeho vítězství na Závodě V4 v Bratislavě bylo cenné, protože den předtím vyhrál v dešti a chladu V4 v Maďarsku a do slovenského závodu odstartoval už s nastupující nemocí. Zvládl nemoc i soupeře a suverénně vyhrál spurt v centru slovenského hlavního města.


Tři vítězství letos zaznamenali jezdci Etixx – Quick Step Zdeněk Štybar a Petr Vakoč. Zejména Štybar zaujal triumfy v jednorázovce Strade Bianche a poté v etapě Tour de France. Tato dvě vítězství jsou jasnými favority na vítězství v anketě, protože jsou opravdu významná. A obě byla moc pěkná, my preferujeme Strade Bianche, kde Štyby porazil hvězdy Grega Van Avermaeta a Alejandra Valverdeho v napínavém závěru. Ale i vítězství na Tour bylo výjimečné a asi i významnější. Třetím vítězstvím v letošní sezóně byla závěrečná etapa Czech Cycling Tour s cílem v Dolanech.

Petr Vakoč letos zaujal všemi svými třemi vítězstvími. Nejdříve získal svůj první český titul v silničním závodě, následovalo vítězství v celkovém pořadí Czech Cycling Tour a nakonec i prestižní vítězství v etapě Kolem Británie. To bylo skvělé zejména způsobem, jakým ho Vakoč dosáhl, nastoupil sólově, ujel všem soupeřům v čele s týmem Sky a vypálil spurterům rybník.


Dvě vítězství letos získal Daniel Turek. Vyhrál etapu Kolem Ázerbájdžánu a následně etapu na prestižním etapáku pro mladé závodníky Kolem Berlína. Dan je navíc závodník, který musí hodně útočit, aby mohl vyhrát a obě tato vítězství byla tvrdě vybojována.

Po jednom vítězství posbírali Leopold König, Jan Bárta, František Sisr a Roman Kreuziger. Kreuziger vyhrál poněkud nečekaně ve spurtu uprchlíků v etapě USA Pro Cycling Challenge v Coloradu a připomněl, že závodit umí. Bylo to první vítězství od dubna 2013 a triumfu na Amstelu. Leo König své letošní jediné vítězství vybojoval v reprezentačním dresu v nejtěžší etapě Czech Cycling Tour ve Šternberku. Byla to ukázka síly a výkonnosti, jednoznačně porazil další české hvězdy Petra Vakoče, Zdeňka Štybara, Jana Bártu a Jana Hirta. Podle nás nejhezčí letošní závod na českém území.


Jan Bárta vyhrál časovku na domácím mistrovství, což tedy není tak úplně závod kategorie UCI, ale mezi profesionální triumfy se počítat dá. František Sisr zase vyhrál jednorázovku Korona Kocich Gor v Polsku. Několik českých závodníků zůstalo těsně pod nejvyšším stupněm v mnoha závodech. Zejména Jan Hirt byl několikrát blízko vítězství na Kolem Rakouska, blízko vítězství byli i Michal Schlegel a Jiří Polnický, ale dnes hodnotíme pouze nejlepší vítězství českých závodníků v profesionálních závodech v sezóně 2015.

Vybrali jsme ta nejvýznamnější vítězství, tak nezapomeňte hlasovat v anketě.

Foto Josef Vaishar, EQS/TDW


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


MichalJ
Myslím že musí vyhrať Štybyho na Strade Bianchi. Predsa len, na Tour vyhral aj vďaka tomu že zvyšok to nechal na Sagana, ktorý sa vyšťaviť nechcel a radšej išiel na \"isté\" druhé miesto (čím ale určite to víťazstvo nechcem nijak znevažovať, rovnako to mohol spraviť aj niekto iný, ale práve Zdeňek zaútočil v pravý moment a mal dosť síl aby to udržal). Za to na Strade Zdeňek ukázal že bol jasne najlepší, a v priamom súboji poraziť Valverdeho či GVA, fakt klobúk dolu. Plus nehovoriac že medzi fanúšikmi je Strade Bianchi po monumentoch asi najobľúbenejšia jednorazovka (a niekde som zachytil aj šumy že by čoskoro mohla skočiť do WT).
03.11.2015 22:09:43
tkuh
Vesměs souhlasím. A Strade Bianchi by to WT slušelo, už teď má velmi kvalitní startovní pole.
04.11.2015 13:06:30
cioran-m
Strade Bianche. Překrásnej závod, velmi dobrý obsazení, a na Piazza del Campo nádherný vítězství!
04.11.2015 13:35:46
Bicyklista
Pre mňa jednoznačne Štybyho víťazstvo na Strade Bianche, každý rok sú to veľmi pekné selektívne preteky, veľmi by im slušalo zaradenie do WT. Trebárs výmenou za tradične nudný Vatenfall.
04.11.2015 19:08:31