Belgickoholandský víkend

29.11.2009 | Libor Matějka, Marek Matějka

Opravdu dvě prestižní akce se jely o tomto víkendu v Belgii a Holandsku. Nejdříve v sobotu světový pohár, v tomto roce čtvrtý podnik, pořádaný v Koksijde, to je opravdu Mekka světového cyklokrosu a potom v neděli Superprestige, ta se konala v Gietenu.

Opravdu dvě prestižní akce se jely o tomto víkendu v Belgii a Holandsku. Nejdříve v sobotu světový pohár, v tomto roce čtvrtý podnik, pořádaný v Koksijde, to je opravdu Mekka světového cyklokrosu a potom v neděli Superprestige, ta se konala v Gietenu. Nás samozřejmě nejvíc zajímal svěťák v Koksijde, kde jsme obsazovali reprezentanty ve všech kategoriích, jaké se pojedou i na MS v Táboře.

V Elite nás potěšil Zdeněk Štybar, i když to v prvních třech měsících cyklokrosové sezóny vypadalo, že je mu první místo zakleté, tak se vše nyní obrací. Zdeněk vyhrál potřetí za sebou. Můžeme říci, že jezdil s přehledem, ve čtvrtém okruhu se dokonce pokusil odjet sólo, ale soupeři mu to nakonec nedovolili. Na technicky těžké trati (především mnohými pískovými úseky) se zdál ze všech vepředu jedoucích závodníků nejtechničtější, mnohé pískové úseky zdolával jako jediný v pedálech. V začátku závodu se vedle Radka Šimůnka na konci první desítky objevoval i Martin Bína, ten se nakonec ale propadl až na 26. místo. Vepředu se rozhodovalo v posledním okruhu, a o vítězství na cílové rovince. Na trojici Štybar, Nys a Vantornout překvapivě v posledním okruhu nestačil Niels Albert (vítěz všech tří předchozích světových pohárů), jenže vedoucí trojice začala na cílové rovince taktizovat a na trojici se Albert s Francouzem Francisem Moureyem dotáhli. Už nám u PC zatrnulo, ale přestože jel Zdeněk z první pozice, nezaváhal a cílovou pásku protnul jako první. Zdá se, že v cyklokrosovém pelotonu dochází v druhé polovině k přeskupování sil. Albert už není tak dominantní a hvězdnou trojici Albert – Štybar – Nys začínají ohrožovat i jiní závodníci, v sobotu to byl Klaas Vantornout. Nás může těšit, že v případě Zdeňka Štybara to tak není, letos se „naučil“ vyhrávat a doufáme, že mu to ještě dva měsíce vydrží.

V celkovém hodnocení světového poháru se Zdeněk dotáhl na 15 bodů za Alberta, ten má nyní 300 bodů a náš reprezentant 285, třetí Sven Nys ztrácí na vedoucí místo bodů osmdesát.

V ženách Pavla Havlíková obsadila šesté místo, což není špatné, horší je ztráta na první. Tentokrát svěťák ovládly Holanďanky, respektive Marianne Vosová, která zdolala svoji reprezentační kolegyni Daphny Ven den Brandovou až ve spurtu, třetí Katherine Comptonová z USA ztratila 41 vteřinu. Pavla měla ztrátu 2:12 a Jana Kyptová na 23. místě přijela s pěti minutami.

Zdá se, že nejhůř na tom jsme v U23, tady se opravdu před MS zatím neblýská, medaile jsou nám opravdu hodně vzdálené. Podívejme se na umístění v sobotním svěťáku: 19. Jiří Polnický, 25. David Menger a 27. Karel Hník. To opravdu nejsou nejlepší vyhlídky, především u Jirky Polnického je něco špatně, vždyť v italském Trevisu obsadil sedmé místo. Bohužel se ze světového cyklokrosu této kategorie vytratil Lubomír Petruš, což by se také k jeho věku a prodělané nemoci dalo akceptovat, horší je naprostý nedostatek kvalitních českých závodníků mezi třiadvacítkáři. Podívejte se na celkové hodnocení Toi Toi cupu, tam je nejlepší David Menger na třináctém místě, příliš dalších třiadvacítkářů v celkové tabulce na dobrých místech opravdu není. V této kategorii obsadili domácí první dvě místa, vyhrál Jim Aernouts před Tomem Meeusenem, třetí místo obsadil francouzský reprezentant Arnaud Jouffroy. Tentokrát na pódiová místa nestačil Robert Gavenda, ale zůstává špičce velice blízko, v Koksijde obsadil čtvrté místo.

V juniorech dominovali Holanďané, kteří obsadili celou „bednu“, první byl Gert-Jan Bosman a na dalších dvou místech dva „VAN DERové“, druhý Van der Heijden, křestním jménem Michiel a třetí nositel slavného cyklokrosového jména Van der Poel, v tomto případě David. Naši reprezentanti obsadili: šesté místo Tomáš Paprstka a jedenácté Vojtěch Nipl, dále 14. Radek Polnický, 18. Michael Boroš a 24. Matěj Lašák.

V neděli se jel 5. závod Superprestige, celkové pořadí bylo velice vyrovnané, vedl Sven Nys, ale se stejným počtem bodů jako druhý Niels Albert a jen jeden bod za nimi byl Zdeněk Štybar. A jak se vyvíjel nedělní závod?

Pro padesáté vítězství v Superprestige si jel nezadržitelně Sven Nys, od začátku udával tempo, útočil a celý závod byl v únicích, v první polovině jej sice dojel Niels Albert, ale ten se potom propadl až na místo třetí za Kevina Pauwelse. Zdeněk Štybar nebyl v nedělním závodě správně motivovaný a po sobotním vítězství nestanul ani na stupních vítězů, dojel na místě čtvrtém, ale vypadal, že ho to moc netrápí. Uvidíme příští týden na Světovém poháru ve Španělsku, jakou tendenci výkonnosti mají přední světoví závodníci. Přeci jen Světový pohár je dnes nejprestižnější a všichni jej berou nejvážněji.

V neděli byli na startu i další naši reprezentanti: Radek Šimůnek obsadil 19. místo, Petr Dlask 20. a Martin Zlámalík, podle dostupných výsledků, před zveřejněním tohoto článku, asi nedokončil.

Ilustrační foto: Vít Kocián, Jan Brychta.