České trenéry školil Meeusen z Bakala Academy

01.12.2015 | TZ, Patrik Pátek

České trenéry školil Meeusen z Bakala Academy

Cyklistická trenérská elita se sešla v Terezíně. Speciální dvoudenní seminář v někdejší baště cyklistiky vedl Remko Meeusen, lektor uznávané Bakala Academy a spolupracující trenér kontinentálního týmu AWT GreenWay, tedy farmy World Tour Teamu Etixx – Quick Step. Ten české kouče seznámil s nejmodernějšími metodami vedení, plánování a vyhodnocování tréninku.

Unikátní seminář připravil dlouholetý juniorský reprezentační kouč, metodik Českého svazu cyklistiky a ředitel juniorského Závodu míru Svatopluk Henke. [i]„Terezín byl za dob trenéra Menharta skutečným centrem československé cyklistiky. V místním Parkhotelu máme i po těch letech stále skvělé zázemí, takže se snažíme o to, aby tradice spojení vrcholové cyklistiky a města Terezín neuhasla. I proto jsem tento seminář směřoval na sever Čech a jsem rád, že se setkal s takovou odezvou. Podobné semináře totiž mají především pomoci trenérům otevřít oči při práci s mládeží a následně s nadějnými jezdci. Zkušenosti těch nejlepších jsou k nezaplacení a měly by přinést i větší motivaci a chuť k tréninkové přípravě,”[/i] vysvětlil důvod uspořádání cyklistického semináře v Terezíně Svatopluk Henke.


Čtyřem desítkám trenérů v terezínském Parkhotelu přednášel právě Remko Meeusen. Belgický kouč představil nejprve fungování Bakala Academy, ve které je lektorem. Akademie je centrem v těsné blízkosti univerzity v Lovani, kde se věda potkává s tréninkem na nejvyšší úrovni. Bakala Academy spolu s týmy AWT GreenWay a Etixx Quick Step představuje ucelený projekt pod záštitou Zdeňka Bakaly. Ten umožňuje identifikovat mladé talenty (AWT GreenWay), následně je zařadit do systému testů a přípravy v rámci špičkového střediska sportovní medicíny (Bakala Academy), díky čemuž jezdci vstupují do nejvyšších pater profesionální cyklistiky. [i]„Tímto systémem prošel například Petr Vakoč, Jan Hirt nebo Karel Hník,“[/i] podotkl Henke.

Jak Meeusen blíže upřesnil, tak v Bakala Academy pomocí nejmodernějších technologií mohou trenéři lépe simulovat třeba konkrétní prostředí a přesněji testovat výkon sportovců. [i]„Máme tu třeba místnost, kde s velkou přesností simulujeme výškové prostředí v rozmezí tří až sedmi tisíc metrů nad mořem. To ale není nastaveno úpravou tlaku, ale množstvím filtrovaného kyslíku, který je pomocí velmi citlivých membrán vháněn do místnosti. Pracujeme tu i s jedinci, kteří se připravují na výstup Everestu. Nejrůznější rentgeny pak pomohou ukázat stav a poměr svalových vláken. V Bakala Academy se zkrátka snažíme pomocí vědy co nejlépe nastavit trénink a následně získat co nejpřesnější zpětnou vazbu, abychom věděli, kde se mohou jezdci zlepšit,”[/i] popsal fungování centra Remko Meeusen.


Meeusen se následně pustil do teorie všeobecného plánování a periodizace tréninku, kdy detailně popsal jednotlivé tréninkové cykly a fáze. Konkrétně porovnal i rozdílné přístupy v přípravě u jezdců typu závodník připravující se na Tour, klasikáře Philippa Gilberta či sprintera Toma Boonena. Přidal též několik ověřených tipů a triků. Na program navazovala testovací část, kdy Meeusen přednesl, jaké zvolit postupy a kdy a jak jezdce testovat. S tím souvisela otázka vyhodnocování tak, aby zpětná vazba byla relevantní. Na teoretickou část navazovaly praktické ukázky zátěžových testů u rozdílných typů sportovců, aby byly jasně patrné výkonnostní rozdíly. Samostatnou kapitolu tvořily nutriční rady a téma výživa. [i]„Není to poprvé a rozhodně ani naposledy, co k nám přivádíme takového specialistu a uznávaného lektora. Celá řada trenérů se rozhodně má co učit a podobný seminář by měl přinést především nový impuls k použití moderních metod přípravy tréninků a práce se sportovci,”[/i] dodal Svatopluk Henke, na kterého navázal lektor Meeusen: [i]„Doba a vývoj technologií nám umožňuje získat stále více vědomostí o fungování lidského organizmu. Jednou ze zásad ale je naslouchat a mluvit se sportovcem o jeho potřebách a aktuálním stavu a situaci. Jen s individuálním přístupem se můžete kvalitně a zdravě zlepšovat,”[/i] uzavřel Remko Meeusen.


Seminář se uskutečnil díky podpoře Českého olympijského výboru a jeho fondu Olympijské solidarity, mezinárodní cyklistické unii UCI a Českého svazu cyklistiky. Určen byl pro české trenéry cyklistiky a triatlonu. Mezi účastníky proto nechyběl Jan Řehula, bronzový medailista z olympiády v Sydney a dnes hlavní kouč české triatlonové reprezentace, předsedkyně České triatlonové asociace Lenka Kovářová, Zdeněk Nosek – trenér aktuálně nejlepšího juniorského sportovce Evropy Jiřího Janoška, Lukáš Thun, reprezentační trenér stíhacích disciplín na dráze či uznávaný trenér elitní stáje Whirlpool-Author Otakar Fiala. Meeusena sledovali také někdejší profesionální cyklisté Tomáš Konečný a René Andrle.

Foto Patrik Pátek a Bakala Academy


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste