Čeští profesionálové v roce 2015

01.01.2015 | -mlm-

Čeští profesionálové v roce 2015

Začíná rok 2015 a tím i nová cyklistická sezóna. Ta se sice organizačně odehrává už od podzimu roku předešlého, ale teprve po prvním lednu uvidíme všechny profesionály v nových barvách. Tedy i ty, kteří přestupovali. Zatím jsme viděli jen pár cyklistů v nových dresech, třeba i Petra Sagana, kterému dovolil Cannondale ukázat své barvy slovenského mistra v ruském týmu Tinkoff – SAXO.

Ale pojďme domů, tedy lépe řečeno do světa, ale za českými profesionály. Kteří čeští cyklisté budou v sezóně 2015 oblékat dresy profesionálních týmů? Udělejme si malou sumarizaci a zkusíme odhadnout i jejich program:

Týmy WorldTour

V prostředí nejvyšší cyklistické ligy budeme mít (alespoň doufáme) čtyři české cyklisty.

Roman Kreuziger – Tinkoff – SAXO
V jeho případě nejvíc záleží, jak dopadne arbitráž mezi ním a Mezinárodní cyklistickou unií. Pokud pro Romana dobře, tak jej určitě uvidíme nejčastěji po boku Alberta Contadora. A to by mohlo znamenat start na Giro d´Italia i Tour de France. Možná je i varianta pracovat na Tour pro Contadora a na Vueltě sám na sebe.

Český fanoušek by nejraději viděl Romana v jakémkoliv závodě a v celé sezóně. To je momentálně nejdůležitější.


Leopold Kӧnig – Team SKY
Leo už svůj program zná, ale nesmí prozradit, protože jeho britský tým SKY je velice tajemný. Prozradil, že by měl mít v programu dvě Grand Tour, ale které a s jakými úkoly? Vše se vždy odvíjí od Tour a v případě tohoto týmu i od Chrise Frooma. Leo naznačuje, že by měl být jednou domestikem a v druhém třítýdenním závodě lídrem. Pokud by jel Tour, tak určitě v roli pomocníka Chrise. My odhadujeme, že potom možná jako lídr, nebo spolulídr Vuelty. Ale těch kombinací s ostatními ambiciózními jezdci týmu je poměrně dost. V případě Tour a Frooma je pravděpodobné, že SKY pojede na jednoho jednoznačného lídra. Na Giru a Vueltě by tato taktika mohla být výrazně odlišná a britský tým může sázet na dvojici cyklistů. Když na začátku nebude upřednostňovat žádné z nich a ukáže se až v průběhu závodu, kdo dostane přednost a kdo se bude muset uspokojit s rolí pomocníka. V kádru, jehož součástí jsou Porte, Kӧnig, Roche a další je to dost pravděpodobný scénář.

Český fanoušek by určitě viděl rád Lea na Tour, ale asi ještě raději při Giru nebo Vueltě na pozici lídra.

Zdeněk Štybar – Etixx – Quick Step
Určitě touží po Tour de France, ale mnohem důležitější pro něho budou dubnové klasiky. Dva roky po sobě ukázal, že je nejsilnější na Paříž- Roubaix, ale chce se ukázat i „doma“ v Belgii, na Kolem Flander.

Český fanoušek by asi nejraději viděl Zdeňka na velodromu v Roubaix s dlažební kostkou nad hlavou.


Petr Vakoč – Etixx – Quick Step
Petr má slíbený první závod Grand Tour, nejpravděpodobněji to bude Vuelta, ale vše ukáže jaro. Petr letos dokázal, že patří mezi nejtalentovanější závodníky OPQS. Mohl by tedy dostat více prostoru v závodech WorldTour. A na těžkých týdenních závodech nižší kategorie i na pozici lídra.

Český fanoušek by byl spokojený s rostoucí výkonnost a dalšími vítězstvími. Stejně jako letos na Kolem Polska.

Týmy ProContinental

I v druhé lize má Česká republika své zastoupení.

Jan Bárta – BORA – Argon 18
Honza Bárta je jedním z nejžhavějších českých želízek pro start na Tour de France. Samozřejmě musí dostat německý tým pozvánku, ale jejich vztahy s ASO jsou velice dobré a francouzská společnost má o německý tým zájem. Bárta by se měl mezi devítku startujících v týmu bezproblémově dostat, i když v příští Tour schází pořádná časovka. Což je velká škoda.

Český fanoušek by byl nadšený, kdyby se Honza Bárta vrátil na nejvyšší stupínek v některém závodě. A zajímavé by bylo, kdyby se opět zlepšil v jednorázových závodech. Taková první desítka na Kolem Flander není vůbec k zahození. Důležitá bude také časovka na světovém šampionátu.

Josef Černý – CCC Sprandi Polkowice
Josef Černý pokračuje třetím rokem v polském angažmá. Letos většinu sezóny promarodil, ale smlouva mu byla prodloužena, takže důvěru týmu má. Předpokládáme, že bude zařazen mezi mladíky rostoucího týmu. Ten se rozhodl stavět jeden program vyloženě pro mladé jezdce a to by mohlo pomoci i v růstu Pepy Černého.

Český fanoušek by asi nejraději viděl talentovaného cyklistu zase v pořádku a opět útočícího při každé příležitosti. Tak, jak to má Josef Černý ve zvyku.


Jan Hirt – CCC Sprandi Polkowice
Jan Hirt by měl být oporou polského týmu v těžkých závodech a dlouhých kopcích. Uvidíme, zda CCC vybojuje divokou kartu na Giru, to by mohla být pro Honzu vstupenka do velké cyklistiky. Ale pokud ne, tak přijdou i jiné příležitosti. Například už v dubnu při Giro del Trentino, kam polský tým pravidelně jezdí a kde jsou vždy dvě ze čtyř etap vyloženě horské.

Český fanoušek se těší, že Jan Hirt konečně světu ukáže svůj talent a vrchařské umění.

Karel Hník – Cult Energy Pro Cycling
O jeho dánském týmu Cult Energy toho zatím příliš nevíme, povýšil z týmu kontinentálního na profi kontinentální a bude záležet na tom, jaký se Dánům podaří zajistit program. Karel by měl plnit roli lídra v těžkých horských závodech.

Český fanoušek by rozhodně chtěl vidět nějaké vítězství v podání Karla Hníka. Třeba i na domácí půdě na Czech Cycling Tour.

Foto Josef Vaishar a NetApp EnduraMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


army
Pro redakci.Co treba udelat s kazdym zde uvedenym zavodnikem rozhovor?A treba si pujcit i jeho zavodni kolo a udelat fotogalerii.?Vypsat komponenty,zvazit atd.A nemusime ani zapominat na Slovenske zavodniky v Protour.Diky.
02.01.2015 13:15:57