Druhé místo v Hoogerheide, první ve Světovém poháru

25.01.2010 | Libor Matějka, Marek Matějka

Druhé místo v Hoogerheide, první ve Světovém poháru

Devátým závodem v holandském Hoogerheide vyvrcholila světová soutěž cyklokrosařů sezóny 2009/2010. Poprvé v historii zvítězil v celkovém hodnocení Čech, samozřejmě Zdeněk Štybar, sice jej porazil v posledním dějství jeho největší soupeř Niels Albert, ale ten si zřejmě Světový pohár prohrál v předposledním závodě, který se jel minulý týden ve francouzském Roubaix.

Odtud si Zděněk přivezl čtrnáctibodový náskok a druhé místo z Holandska mu stačilo k uhájení celkového vítězství. Mohl jej ohrozit jen Kevin Pauwels, kdyby dojel před Zdeňkem a tím zvětšil bodový rozdíl mezi Albertem a Štybarem, to se nakonec nestalo a Kevin nechal Zdeňkovi na pásce druhé místo, protože jsou týmoví kolegové.

Zdeněk Štybar zůstává naším nejžhavějším želízkem na zisk (i té nejcennější) medaile na MS v Táboře. Nepochopitelný zvrat v taktice, nebo výkonnosti jsme mohli vidět u Svena Nyse, který jezdil celkem jasně na druhém místě, ale v jednom okamžiku přestal jet a propadl se na zadní pozice, sice svým 5. místem uhájil třetí místo ve Světovém poháru, ale jeho počínání bylo neobvyklé. Z našich dojeli: desátý Radek Šimůnek se ztrátou +1:29, 12. Martin Zlámalík +1:31, 15. Petr Dlask +1:35, 24. Martin Bína +3:10 a 38. Kamil Ausbuher +4:38.

V ženách tentokrát vládly Nizozemky, obsadily doma první tři místa v pořadí: Marianne Vosová, Sanne Van Paasenová a Daphny Van den Brandová. Kateřina Nashová dojela na místě čtvrtém se ztrátou sedmačtyřiceti vteřin, dojela spolu s Hankou Kupfernagelovou a zůstává druhým naším nejžhavějším želízkem ve hře o medaili v Táboře. Výsledek Katky nebyl až tak skvělý jako v Roubaix, ale po startu měla naše reprezentantka pád a závod začínala někde z třicátého místa, takže velká naděje žije dál, výkon byl vynikající – výsledek na 1-! Pavla Havlíková dojela na místě osmnáctém a chybělo ji na vítěznou Vosovou 2 minuty a 26 vteřin. Hned za ní devatenáctá dojela třetí z našich reprezentantek Jana Kyptová, která ztratila dalších čtyřicet vteřin. Juniorka Martina Mikulášková dojela na vynikajícím 27. místě a druhá juniorka Zuzana Pirzkallová dokončila 41. Světový pohár v ženách získala Daphny Van den Brandová z Holandska.

A naše vyhlídky v dalších kategoriích?U23 je letos tradičně naše nejslabší kategorie. I když tentokrát třinácté místo Lubomíra Petruše nebylo příliš vzdálené těm nejlepším, na vítězného poláka Kaspera Szczepaniaka ztratil padesát vteřin. Jiří Polnický byl 18. a ztratil 1:22, 22. dokončil poslední světový pohár Karel Hník, ten zaostal 1:49. A dále byly odstupy celkem značné 31. Jan Nesvadba +3:30 a 44. David Menger +5:01.

Zdá se, že největšími favority budou v této kategorii Belgičané a do toho se jim budou motat Poláci, Francouzi a Holanďané. Světový pohár získal Tom Meeusen před slovenským reprezentantem Robertem Gavendou, tomu poslední závod nevyšel a skončil až 16. Přesto zůstává největší nadějí našich východních sousedů na dobré umístění v Táboře.

Junioři příliš včera neoslnili, ale ani nepropadli. Hlavně odstupy od prvního byly minimální a lze předpokládat, že právě v této kategorii, kdy závodníci obecně nemají mnoho zkušeností se zahraniční konkurencí, bude znalost trati, domácího prostředí a našeho počasí velkou výhodou. Vždyť vzpomeňme si na MS před devíti lety, tam čeští reprezentanti obsadili celé stupně vítězů. V neděli se nejlépe vedlo Michaelu Borošovi, který skončil pátý se ztrátou jen jedenácti sekund. Potom následovalo pořadí našich v tomto sledu: 12. Matěj Lasák +21 vteřin, 13. Radek Polnický +23 vteřin, 17. Tomáš Paprstka +57 vteřin, 24. Vojtěch Nipl +1:28 a posledním z našich byl Tomáš Medek, který dojel třiačtyřicátý a zdolat trať mu trvalo o 3:11 déle než vítězi, tím byl Holanďan a syn slavného otce David Van Der Poel. Druhý dojel také reprezentant země tulipánů Danny Van Poppel, ti potom obsadili ještě 6., 7., 8., a 9. místo a to jim dává velkou sílu pro nadcházející šampionát. Van Der Poel také zvítězil v celkové klasifikaci Světového poháru mezi juniory.

Ilustrační foto: Jan Brychta.

Výsledky závodu i celkové pořadí SP najdete na stránkách [odkaz=http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MTU3OTM&LangId=1]UCI[/odkaz].

Záznam české televize ze závodu Elite je [odkaz=http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210471294060003-svetovy-pohar-v-cyklokrosu-2010/]zde[/odkaz].


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE