Franco Ballerini 1964 - 2010

07.02.2010 | Libor Matějka

Franco Ballerini 1964 - 2010

Fascinoval mě, jak dokázal kočírovat italský národní tým, aby se Italové nehádali, ale získávali světové tituly. Jistě, vždy na to museli mít výkonnostně, ale zařídit, aby porazili na mistrovství světa nebo olympiádě ostatní státy, to chtělo silnou pozici v italském svazu, silnou osobnost a hlavně hodně inteligence.

Takový byl i jako závodník, umět k výkonu přidat i intelekt, který dovede jednotlivce, tým i nároďák k prvnímu místu, vždyť v cyklistice se nepočítá nic jiného než první místo.

Franco Ballerini byl ve své sportovní kariéře silným klasikářem, ve sportovní kariéře dokázal vyhrát dvakrát jarní klasiku Paříž – Roubaix (v roce 1995 a 1998).

A snad ještě výraznější byl jako sportovní ředitel národního týmu Italů. V prvním roce u kormidla italského nároďáku dokázal ukormidlovat horkokrevné hlavy k titulu díky závěrečnému spurtu Maria Cipolliniho, jemuž rozjížděl spurt například i Paolo Bettini, který se stal mistrem světa v pozdějších letech 2006 a 2007. Posledním mistrem světa pod taktovkou Franca se stal Alessandro Ballan, předloni v italském Varese. K tomu přidal olympijské zlato v roce 2004 v Aténách, o které se postaral Paolo Bettini, ten jej zřejmě i nahradí v pozici italského kouče.

V roce 2008 jsem si neodbyl poznámku v časopise 53x11 (číslo 5) o tom, jak dokáže řídit Ballerini národní tým ke světovým úspěchům. Čím vším musí „státní trenér“, v italském pojetí spíše „státní manažer“, projít, jak probruslit jednotlivými zájmy a jak si obhájit svoji pozici, to chtělo silnou osobnost, bohužel tato osobnost dnes ze sportovního světa odešla. Jeho šňůra úspěchů s národním týmem Italů byla obdivuhodná.

Italové jsou srdcem sportovci a také automobiloví fanoušci. A právě tato vášeň stála Franca život. Zahynul při rallyovém závodě v Toskánsku, kdy jel jako spolujezdec Alessandra Ciardiniho, který nezvládl jednu ze zatáček a narazil do betonového mostku. Nenápadná havárie se stala Francovi osudnou.

Foto: RoadCycling.cz/Libor Matějka – Mendrisio 2009.


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Don Q
Jako trenér bych nechtěl mít v týmu lidi, kterým byl prokázán doping. Mám na mysli Rebellina, Di Lucu a Bosisia, kteří jsou momentálně v trestu za doping a kteří v posledních třech letech na MS startovali.
09.02.2010 7:07:11