Historie cyklokrosu, druhý díl
21.01.2010 | Jindřich Pulman, Libor Matějka
Jak se vyvíjel cyklokrosový sport u nás, objasňuje Jindra Pulman ve svém druhém díle pohledů do historie této disciplíny.
„Chtěl jsem objevit začátky cyklokrosových závodů u nás doma. Chtěl jsem z té koruny košatého stromu úspěchů, této vpravdě české disciplíny, dojít co nejblíže ke kořenům! A tak i z mého pohledu, za skutečný začátek cyklokrosu je u nás nutno považovat dlouholetou tradici Erlebachova crossu – závodu napříč krajinou.“ Závod byl pořádán v letech 1922 – 1930 a 1940 – 42 jako neoficiální mistrovství republiky a ve válečných letech jako mistrovství ČÚJV.Připomenu jeho kralování na domácí mistrovské silnici či opakované výhry na trase derby Praha – K. Vary – Praha. Ještě v roce 1945 se stal prvním poválečným mistrem Československa před mladíkem Janem Veselým. O rok později při mistráku na trase P-KV-P však Veselý vítězí před Rozvodou o více než jedenáct minut – začíná nová kapitola naší silnice…
V závěru výčtu vítězů „Erlebachova Crossu“ v roce 1940, nelze přehlédnout jméno Miloslava Loose, do dnešních dnů žijící, čilý a skvěle vyprávějící. (V loňské reportáži ze závodu Praha – Karlovy Vary – Praha jsme přinesli jeho fotografii, kdy zamával pelotonu a zástupci závodníků mu předali dárek).
Ano, je to včera oslavující Miloslav Loos, který se narodil 20. 1. 1914 a i redakce RoadCyclingu spolu s Jindrou Pulmanem mu přejí všechno nejlepší ke včerejším 96. narozeninám!
Miloslav Loos je posledním žijícím olympionikem z berlínské olympiády v roce 1936. Mistr Československa z roku 1937, vítěz více jak padesáti závodů na silnici, včetně slavné „305“! Muž působící v nezapomenutelných rolích trenéra mládeže či státní reprezentace. Osobnost, které generace cyklistů děkují za to, že je dokázal přivést k tomu pro někoho „…nejkrásnějšímu sportu!“.
Nu a za ním, do jeho vily na Bílé Hoře, jsem se vydal na začátku letošního léta. Popovídat si o cyklokrosu. A vězte, že zklamaný jsem nebyl. Usedám ke stolku s připravenými výstřižky, ale především se skvostnou trofejí vítěze „Erlebacháku“ z roku 1940. Míla mi otevírá nachlazené pivo a začíná vyprávět!
„Cyklokros v televizi sleduji úplně pravidelně, totiž je to zásadní změna, že se závody dostaly právě díky fanouškům na krátké okruhy, což se ve světě jednoznačně ujalo.“
U nás se jel hromadný start na okruzích až v polovině padesátých let, konkrétně v roce 1955 v Českém Brodě (poznámka autora).
A jak vypadal cyklokros v předešlých letech, jak se jezdil „Erlebachův závod“ a takovou malou reportáž ze závodu, který se jel před sedmdesáti lety! To si necháme vyprávět od Miloslava Loose v příštím díle.
Foto: autor.
Mohlo by vás zajímat
Podcast - Nejlepších 10 kilometrů sezóny
23.03.2023
- Nejčtenější články
-
U Hradce Králové se otvírá specializovaná prodejna kol německé značky CUBE
-
Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš ŽIVĚ
-
Otevření obchodu Colnago & Assos ProShop v Opavě
-
Totální masakr na flanderských válečných polích. Snajpři z Jumba, Van Aert s Laportem, zničili peloton mezi Ypres a Wevelgemem
-
Dluhy Sazka Tour jsou uhrazeny, chystá se Czech Tour s nejvyššími ambicemi
- Nejkomentovanější články
-
Závodní program ATT Investments se kvalitativně posunul především o závody vyšší kategorie UCI, z nichž vyčnívá Tour de Hongrie
-
Mathieu sprintoval na vrchol, zatímco já už byl zničený svým vlastním zrychlením, řekl Tadej Pogačar k rozhodující akci
-
Tiberi zabil kočku a byl suspendován na 20 dní
-
Adam Ťoupalík z Elkov-Kasper vyhrál otvírák jarní sezóny pro české kontinentální týmy Trofej Umag
-
Dvacet je magické číslo
Cyklobazar is down!