Historie cyklokrosu, druhý díl

21.01.2010 | Jindřich Pulman, Libor Matějka

Historie cyklokrosu, druhý díl

Jak se vyvíjel cyklokrosový sport u nás, objasňuje Jindra Pulman ve svém druhém díle pohledů do historie této disciplíny.

„Chtěl jsem objevit začátky cyklokrosových závodů u nás doma. Chtěl jsem z té koruny košatého stromu úspěchů, této vpravdě české disciplíny, dojít co nejblíže ke kořenům! A tak i z mého pohledu, za skutečný začátek cyklokrosu je u nás nutno považovat dlouholetou tradici Erlebachova crossu – závodu napříč krajinou.“ Závod byl pořádán v letech 1922 – 1930 a 1940 – 42 jako neoficiální mistrovství republiky a ve válečných letech jako mistrovství ČÚJV.

Celkem se pořádal dvacetkrát. Mezi vítězi lze nalézt jména opravdových hvězd tehdejšího cyklistického sportu, ale i jména premiantů, která už ani současným – opravdu fanouškům, mnohé neříkají. Výčet vítězů si čtenářovu pozornost jistě zaslouží: 1922 a 1928 – Fr. Kundert, 1923 – Václ. Machuta, 1924 – Ant. Feurefeil, 1925 a 1926 – Lad. Bredla, 1929 – Vl. Bieben, 1930 – Jos. Čech, 1931 – Karel Šnobl, 1932 – Mirosl. Hertl, 1933 – Jos. Konárek, 1934 – Mirosl. Kott, 1935 – Jar. Čvančara, 1936 – 38 a 1941 – Otakar Rozvoda, 1939 – nepořádáno, 1940 – Milosl. Loos, 1942 – Jos. Klobása.

V historii „Erlebachova Cross – Country“, tedy jednoznačně dominuje legendární Slávista Otakar Rozvoda, ten právě tady v roce 1936, po rozloučení s atletikou, získal jedno z vůbec prvních vítězství v sedle cyklistického stroje. A na něm byl z pohledu domácích předválečných úspěchů opravdovým králem!

Připomenu jeho kralování na domácí mistrovské silnici či opakované výhry na trase derby Praha – K. Vary – Praha. Ještě v roce 1945 se stal prvním poválečným mistrem Československa před mladíkem Janem Veselým. O rok později při mistráku na trase P-KV-P však Veselý vítězí před Rozvodou o více než jedenáct minut – začíná nová kapitola naší silnice…

V závěru výčtu vítězů „Erlebachova Crossu“ v roce 1940, nelze přehlédnout jméno Miloslava Loose, do dnešních dnů žijící, čilý a skvěle vyprávějící. (V loňské reportáži ze závodu Praha – Karlovy Vary – Praha jsme přinesli jeho fotografii, kdy zamával pelotonu a zástupci závodníků mu předali dárek).

Ano, je to včera oslavující Miloslav Loos, který se narodil 20. 1. 1914 a i redakce RoadCyclingu spolu s Jindrou Pulmanem mu přejí všechno nejlepší ke včerejším 96. narozeninám!

Miloslav Loos je posledním žijícím olympionikem z berlínské olympiády v roce 1936. Mistr Československa z roku 1937, vítěz více jak padesáti závodů na silnici, včetně slavné „305“! Muž působící v nezapomenutelných rolích trenéra mládeže či státní reprezentace. Osobnost, které generace cyklistů děkují za to, že je dokázal přivést k tomu pro někoho „…nejkrásnějšímu sportu!“.

Nu a za ním, do jeho vily na Bílé Hoře, jsem se vydal na začátku letošního léta. Popovídat si o cyklokrosu. A vězte, že zklamaný jsem nebyl. Usedám ke stolku s připravenými výstřižky, ale především se skvostnou trofejí vítěze „Erlebacháku“ z roku 1940. Míla mi otevírá nachlazené pivo a začíná vyprávět!

„Cyklokros v televizi sleduji úplně pravidelně, totiž je to zásadní změna, že se závody dostaly právě díky fanouškům na krátké okruhy, což se ve světě jednoznačně ujalo.“

U nás se jel hromadný start na okruzích až v polovině padesátých let, konkrétně v roce 1955 v Českém Brodě (poznámka autora).

A jak vypadal cyklokros v předešlých letech, jak se jezdil „Erlebachův závod“ a takovou malou reportáž ze závodu, který se jel před sedmdesáti lety! To si necháme vyprávět od Miloslava Loose v příštím díle.

Foto: autor.


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE