Historie cyklokrosu, první díl

16.01.2010 | Jindřich Pulman, Libor Matějka

Historie cyklokrosu, první díl

Při příležitosti Mistrovství světa v cyklokrosu, které se pojede poslední lednový víkend, jsme zabrousili do historie této cyklistické disciplíny. Seriál článků nám připravil dlouholetý komentátor cyklistických závodů, s kterým se můžete dnes setkat především právě na cyklokrosech a jehož hlas zazní i při nadcházejícím šampionátů. Děkujeme Jindřichu Pulmanovi, jak za komentáře při závodech, tak především za materiál, který připravil pro RoadCycling.cz.

Dnes nejdříve k samotným počátkům vzniku disciplíny, která se jmenuje „Cyklokros“.

Při hledání začátku této disciplíny se musíme za pomoci literatury vrátit až do pařížského parku Vincennes. Tady byl v zimně roku 1901, při procházce sražen, v terénu projíždějícím cyklistou, tehdejší sekretář francouzského cyklistického svazu Daniel Gousseau.

Tato příhoda mu vnukla myšlenku vzniku nové cyklistické disciplíny „ Cross-cyklo-pedestre“! tedy cyklistiku spojenou se sestupováním z kola, s přímým dotykem s krajinou. Tento typ závodů nazývaný „napříč krajinou“ či terénní cyklistika, kdy cyklokros, se začal v Evropě zabydlovat.

Tvůrcem prvních pravidel je historickou literaturou označován právě Daniel Gousseau, který nemohl chybět při prvním (francouzském, ale i světovém) pořádání závodů v roce 1902. Cesta za dnešní popularitou této v počátcích rozporuplné disciplíny, nebyla v žádném případě jednoduchá. Vždyť od prvního závodu ke konání prvního mistrovství světa v březnu 1950, muselo uplynout téměř půlstoletí.

Léta tohoto rozpětí byla na půdě světově vrcholného orgánu vyplněna bezpočtem bitev o uspořádání MS. Z dnešního pohledu je zajímavé sledovat například původně zásadní odpor cyklistické velmoci Anglie, která v poválečných letech s 65 tisícovou základnou patřila k nejsilnějším na světě!

Konečný úspěch a uspořádání 1. MS, nakonec přišel především díky tehdejšímu hlasovacímu systému. Preferenčními hlasy a společnými zájmy Francie, Belgie, Holandska či Itálie.

V těchto zemích se objevili vedle původně klasických silničních i první skuteční vyznavači závodů v terénu! Zajímavé je připomenout skutečnost, že prvý národní šampionát uspořádali již v roce 1902 ve Francii. A podle materiálů následovaly tyto země: 2. Belgie v roce 1910, 3. Švýcarsko – 1912, 4. Lucembursko – 1923, 5. Španělsko a Itálie v roce 1929.

A sedmou zemí v pořádání mistrovství národního charakteru bylo v roce 1952 Československo, závod se jel v Jihlavě. Teprve po nás se objevují šampionáty v Německu, Anglii, Polsku a dalších zemích.

Vraťme se však ještě hodně před rok 1950. Vraťme se ke kongresovému jednání cyklistické unie v Paříži. V jeho rámci, konkrétně 17. 2. 1924, byl uspořádán 1. ročník závodu s názvem „Criterium International de Cyclo – Cross – Pedestre“, závod byl v rozpětí let 1924 – 1949 (s výjimkou válečných let) pořádán jako mezinárodní kritérium a jeho vítězové byli označováni za neoficiální mistry světa. Velkou pozornost v tomto závodě vzbuzovaly i konečné výsledky národních družstev. V nich se objevovali jen profesionálové, neboť amatéři podle jednoznačného konstatování tehdejšího tisku, neměli patřičnou výkonnost!

Navíc v této době stále platila vznešená „hesla“ o čistotě amatérského sportu. V tomto případě pravidla, nebo chcete-li řády cyklistické unie, které říkaly: „Amatér nesmí převzít peněžité ceny, ani startovat v závodě, kde jsou takové ceny udělovány!“ a v Paříži se na to opravdu dbalo, o čemž se lze přesvědčit na stránkách soudobého tisku i v řadě vydaných publikací, jako například na stránkách „Zlaté knihy cyklistiky“ autorů J. Černého, R. Bakaláře či J. Cihláře, ve které je zajímavé listovat…

Příště začátek cyklokrosu v Československu.

Video z historie: [odkaz=http://www.youtube.com/watch?v=zHSMtW5tXZs&feature=PlayList&p=5A9A2C8C8E47738E&index=4&playnext=2&playnext_from=PL]http://www.youtube.com/watch?v=zHSMtW5tXZs&feature=PlayList&p=5A9A2C8C8E47738E&index=4&playnext=2&playnext_from=PL[/odkaz]


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


AAA
Prvním, kdo u nás organizoval cyklokrosové závody, které se ve svých počátcích nazývaly „napříč krajinou“ byl náčelník Klubu cyklistů ve Slaném Josef Erlebach, (*5.12.1863 - + 25.11.1943), učitel a později ředitel školy, mimo jiné řadu let i čestný funkcionář závodu Praha - Karlovy Vary - Praha. Podle dobových zpráv se prvé z těchto závodů se konaly již koncem XIX. století, takže pokud neexistují jiné informace tak o českém prvenství prvenství není pochyb. A že byly úspěšné a Josef Erlebach v jejich pořádání vytrvalý svědčí i to, že v roce 1936 byl vítězem „Erlebachova přespolního závodu“ Otakar Rozvoda, což bylo jeho první vítězství. Ve své době organizoval Josef Erlebach cyklistické reje na kolech s kopími, kterými si v roce 1902 získal Prahu. [br]O cyklokrosových závodech píše v roce 1943 i Raimund Šnajberk, jednatel A.C. Sparty ve své knize „Kolo – auto pro každého“: Výbornou přípravou na jarní sezonu jsou též závody Napříč krajinou, v nichž bývá spojováno užitečné s prospěšným, jezdci totiž nevědomky používají v překážkové jízdě na rovině, polními cestami, s kopců a do kopců, se střídáním chůze při slézání strání různých tělesných pohybů, jimiž se svalstvo utužuje a plíce i dech sílí. Pro takové přespolní závody nevolíme trať delší 20 až 25 km. [br]
16.01.2010 14:49:01
ten co čte
no hurá, konečně někdo napsal něco zajímavého o cyklistice,tady aspoň nikdo nikoho nenapadá a neosočuje.Jindro dík
17.01.2010 17:43:17
Slávek
Jindro a Libore jen víc takových seriálů. Jindra toho má sepsáno více a Erlebachův závod jistě neunikne jeho pozornosti v dalších dílech
19.01.2010 10:35:23

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE