Ikarův pád - Andy Schleck

11.10.2014 | -mlm-

Ikarův pád - Andy Schleck

Andy zažil během své desetileté profesionální kariéry hvězdné období, ale když se podíváme na jeho nejlepší výsledky, tak je u nich ročník 2010 a starší. Potom přišel strmý pád z těch nejvyšších pozic. Pád kdysi nejtalentovanějšího cyklisty světa. V roc


Andy zažil během své desetileté profesionální kariéry hvězdné období, ale když se podíváme na jeho nejlepší výsledky, tak je u nich ročník 2010 a starší. Potom přišel strmý pád z těch nejvyšších pozic. Pád kdysi nejtalentovanějšího cyklisty světa.

V roce 2010 končil sezónu jako vítěz Tour de France (i když až po diskvalifikaci Alberta Contadora), ale jeho souboj na Tour s Albertem Contadorem byl velmi vyrovnaný. Přitom ještě patřil mezi cyklisty, kteří bojovali i o bílý trikot. Předpovídalo se mu několik hvězdných sezón a spousta vítězství. Už v roce 2007 byl druhý na Giro d´Italia, v roce 2009 vyhrál jednu z nejcennějších klasik Lutych-Bastogne-Lutych, o čtyři dny dříve dojel druhý na Valonském šípu.Byl hvězdou Riisova dánského týmu CSC a SAXO, šest let rostl v tomto uskupení k nejlepším výsledkům. V letech 2009 a 2010 byl vyhlášen nejlepším sportovcem Lucemburska.

A zrodil se nápad, založit pro bratry Schlecky lucemburský tým.

Šestého ledna 2011 jsme v článku o novém týmu Leopard napsali:
[i]A když tým nemá hlavního sponzora, kdo to tedy celé financuje? Jde o lucemburského miliardáře, který podniká především v nemovitostech - Flavia Beccu. Becca se za dvacet let vypracoval ze zedníka na miliardáře. Lucemburská média jej zrovna v lásce nemají a bratrům Schleckům docela vyčítala toto spojení. Vždyť Andy byl vyhlášen dva roky po sobě Lucemburčanem roku a Becca nemá zrovna nejlepší pověst. Tady se tak trochu nabízí srovnání s Bernardem Tapiem, který v 80. letech založil tým La Vie Claire, kde jezdili i Hinault nebo Lemond a který poté koupil fotbalový tým Olympique Marseille, se kterým dokonce vyhrál Ligu mistrů. Po korupčních skandálech o tým přišel a čelil soudnímu stíhání.

Takže víme, kdo to platí, ale kdo to organizuje? Ve své podstatě jde o zběhlíky Riisova týmu Saxo Bank. Generálním manažerem se stal bývalý tiskový mluvčí týmu Brian Nygaard, kterého prý Becca oslovil loni v březnu na závodech v Belgii. V té době byl tiskovým mluvčím nového britského uskupení Sky. Hned při první schůzce mu Becca nabídl židli ředitele, tedy generálního manažera. Druhou osobností managementu je také zběhlík od Bjärna Riise, sportovní ředitel Kim Andersen. [/i]
Celý článek je [odkaz=http://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=1112]ZDE[/odkaz]


Ano, připravovalo se hvězdné složení, založené především na jezdcích SAXO. Bohužel ale nelákali nové závodníky do týmu manažeři, ale sami cyklisté - bratři Schleckové a Fabian Cancellara zvali do týmu management. Bylo to přesně naopak. Hlavní slovo měli Schleckové s Cancellarou, kteří chtěli k sobě jen své kamarády. A to nevěstí nikdy nic dobrého. Andy Schleck měl pověst ohromně talentovaného cyklisty, ale existovaly výhrady k jeho tréninkové píli a zodpovědnosti. Nyní se musel vyrovnat s tím, že je mužem číslo jedna a to dokonce neoficiálně i nad svým vedením. Vždyť Nygaard – ředitel nového uskupení a Kim Andersen – šéftrenér, byli spíš kamarádi, než nadřízení Andyho.

Andy ještě v roce 2011 neměl až tak špatné výsledky (pohledem zpět), ale v týmu od jara nepanovalo žádné nadšení. Andymu to v prvních etapových závodech příliš nešlo. Až na Lutych-Bastogne-Lutych se s bratrem Frankem ukázali, ale nakonec z toho bylo druhé a třetí místo v závodě, který je takovým lucemburským svátkem cyklistky. Byl to vlastně neúspěch, protože Philippe Gilbert si s nimi dokázal sám pohrát. Ani převaha 2:1 nestačila.

Stejně tak dopadli i na Tour, kde se očekávalo Andyho první opravdové vítězství. Alberto Contador po vítězném Giru nebyl v nejlepší formě a ostatní závodníci neměli být dost silní. Ale Andy propadl na celé čáře v jízdě proti stopkám a na Cadela Evanse ztratil trestuhodné dvě a půl minuty. To rozhodlo o vítězství Australana při Tour 2011.


Po sezóně byli odejiti Nygaard s Andersenem a tým se spojil s RadioShackem.

A pro Andyho následovala sezóna (2012) vyloženě tragická. Z jarních závodů téměř žádný nedokončil, nebo dojížděl hluboko v poli poražených. Příkladem mohou být ardenské klasiky: Amstel – 91., Valonský šíp – 81., L-B-L – 50.! Navíc spadl v šesté etapě Critérium du Dauphiné a zlomil si kyčel, od té doby nezajel jediný lepší výsledek. To byl jeho faktický konec kariéry. V roce 2012 cestoval ještě do Pekingu, ale vzdal. A vzdal v roce 2013 dalších jedenáct závodů. Letos následovalo dalších šest nedojetých závodů a ukončení Tour ve čtvrté etapě. To byla poslední etapa v tomto roce a zřejmě i v jeho kariéře, i když mu bylo desátého června teprve 29 let.

Byl to Ikarův pád. Těžko říci, jak by se vyvíjela jeho kariéra, nebýt nápadu Flavia Beccy založit lucemburský tým Leopard. Ani historie tohoto týmu, který se přerodil do dnešního Treku a s původním Leopardem už po čtyřech letech nemá vůbec nic společného, není působivá. Původní ředitel týmu Brian Nygaard dělá opět tiskového mluvčího v australské Orice, Andersen se vytratil z předních pozic profesionální cyklistiky. Z cyklistiky se musel po kauze Armstronga stáhnout i jejich nástupce Johan Bruyneel, který se po sezóně 2011 spojením s RadioShackem snažil zachránit Beccův projekt.

Andyho kariéru neukončilo letos zraněné koleno, konec přišel už před čtyřmi lety…


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Dominick
Andersen ostal v leoparde, ked sa menil na radioshack, dodnes je v treku ako DS, uz minuly rok a myslim aj tento sedel v timovom aute na tour ( http://www.trekfactoryracing.com/team
" target="_blank">odkaz )
11.10.2014 10:20:45
USPS forever
V jakém že to mančaftu a pod vedením koho že to jezdil když měl největší úspěchy? A jo, EPORiis, tak to jo... :-P Ale na druhou stranu - to, co předvedl na TdF 2011 v etapě s cílem na Galibieru, tu nebylo hodně dlouho a podle mě ještě dlouho nebude. Atmos dolů!
11.10.2014 17:51:46
Don Q
Froomovy výkony na TdF 2013 nebyly o nic horší, spíš lepší (než sólo A. Schlecka na TdF 2011). Ale nemá význam se v tom hrabat, neznáme všechny okolnosti.
14.10.2014 9:37:13