Jak jsem si přesně nadávkoval trénink

09.02.2016 | Vlasta Firman

Jak jsem si přesně nadávkoval trénink

S powermetrem jezdím už 5 let, takže wattové cifry pro mne nejsou žádné nóvum, ale do rukou se mi dostal balíček s úplně novou hračkou Garmin Vector 2 a Garmin 1000. Už na první pohled mi jsou naprosto jasné minimálně dva důvody, které budou hrát pro tyto novinky, než pro můj starší, leč již repasovaný Powertap G3 společně s Garminem 500.


Takže výhody:

1) nižší hmotnost
2) možnost velmi snadného přehazování na různá kola

Poctivě studuji manuály a nakonec zjišťuji, že vše je velmi intuitivní a instalace obou přístrojů nezabere ani 10 minut. Nejprve na svou jednici montuji pedály Vector 2, které jsou kompatibilní s mými kufry Look Keo (pokud vozíte jiné, tak nezoufejte, jsou součástí balení, včetně nářadí pro montáž). Po namontování pedálů ještě pomocí imbusového klíče nasazuji snímače. Teď už jenom připevnit na řídítka Garmina tisícovku a může se vyrazit na první švih. Můžu, ale to bych z této hračky nevymačkal všechno co nabízí. Tak tedy beru garmina ještě do ruky, v klidu si sednu, dávám kávu a začínám do něj vkládat své kontaktní údaje. Přesně řečeno své telefonní číslo a e-mail. Proč? Protože čekám z práce důležitý telefon a možná i nějaké e-mailové zprávy. Vše testuji svým druhým telefonem a s otevřenou pusou a němým úžasem sleduji jak vše funguje. "Tisícovka" mi hlásí přesně kdo volá, kdo píše textovky, od koho vám spadl do schránky další e-mail. Ještě před několika lety by tohleto byla slušná sci-fi. Tak tedy vzhůhu směr Ondřejov, Chocerady, Vodslivy, Sázava atd. Na rukách zimní prstové rukavice a zkouším jak bude fungovat dotyková obrazovka. Úplně v pohodě! Když se trošku přitlačí, tak mi nedělalo problém listovat mezi jednotlivými obrazovkami a že jsem si na to rychle zvykl. Nejčastěji jsem sledoval grafiku znázorňující výkon a šlapání "dokulata" levé i pravé nohy.


Takže další výhody:

3) nesaháte zbytečně pro telefon, když to není nic důležitého a i kdyby to bylo důležité, přijde vám textovka a Garmin vám ji přečte.
4) konečně si dokážete přesně seřídit kufry na tretrách
5) poznáte jakou máte silnější nohu a můžete na té slabší zapracovat
6) vidíte jak efektivně, nebo neefektivně šlapete

Popisuji tady pouze funkce, kterým rozumím, ale docela jasně si uvědomuji, že Garmin Vector 2 s Garminem 1000 ve spojení s trenérem, který sleduje vaše wattové výstupy jsou slušnou zbraní proti vaší konkurenci.

Jak už jsem psal, mé testování probíhalo v prosinci a v lednu. Trénoval jsem podle přesně napsaného tréninkového plánu a tréninky dávkoval velmi přesně a opravdu citlivě. Kvůli počasí jsem nakonec V2 s G 1000 přehodil na svůj stacionární trenažer a vyzkoušel zda to bude fungovat i na spinneru. Proč by to nemělo fungovat? Naprosto dokonale. Před trenažer dávám větrák a zkouším dávat test, abych si stanovil FTP. Asi to bude znít dost neuvěřitelně, ale na tréninky jsem se každý den těšil.


Bez následující výhody bych si svůj život klidně dokázal představit a nijak by mě to nebolelo, ale přeci
7) Garmin 1000 skvěle vypadá a když zpátky přehazuji svého Garmina 500, tak je to jako bych vyměnil svůj nový iPhone za starou Nokii 6110.

Nevýhody? Tak například pedály Vector 2 jsem neměl tak dlouho, abych je otestoval v pořádném marastu, takže nedokážu říci, zda je to jen nové koště, které dobře mete. To ukáže čas. V každém případě bylo měření naprosto shodné s Powertapem G3. Možnou hlavní nevýhodou je to, že pokud se do V2 a G 1000 skutečně zamilujete, potom vás to bude stát minimálně jedny tučné prémie. Ale tato investice vám přinese přehledná a sofistikovaná data, která vám pomohou k zefektivnění tréninku a tím vyšší výkonnosti.

Foto autor a Garmin


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Klein
Vectory 2 s měřením obou pedálů mám od podzimu, ještě bych poukázal na jednu skutečnost: v průběhu tréninku / a samozřejmě i závodu/ lze sledovat na kruhovém diagramu , jak se mění efektivita šlapání se vzrůstající délkou jízdy a tím i únavou. A díky těmto údajům se to dá částečně korigovat, více se soustředím na správném šlapání, díky on-line údajům. Vyhodnocení techniky šlapání až doma u PC by mi bylo k téměř k ničemu, slušně řečeno:-)
09.02.2016 7:54:31
_Martin_
Taky Garmin Vector používám a doplnil bych ještě 2 poznatky: na základě analýzy zatížení pedálů přímo na budíku Garmin navrhne správné nastavení kufrů a kdo má problémy se zády nebo koleny, tak mu to pomůže. Další věc ohledně \"zapracování\" na slabší noze, jak píše autor, by se měla týkat asi především doporučení do posilovny - posilovat nohy zvlášť a zaměřit se na tu slabší pro vyrovnání svalových disbalancí podle uložených dat... Na silnici se na to dokážete soustředit jen chvíli a používám to spíš jako údaj na vyhodnocení doma po tréninku.
09.02.2016 14:36:27
mch
Pěkný článek, také nyní uvažuji o pořízení něčeho takového . Jen se bojím toho že při pozorování vlastního šlapání a sledování výkonu se mě vytratí ta cyklistika kdy to jednou jede a podruhé ne. Asi to nebude laciné. A pak mě převálcuje excentricky stavěný a šlapající borec na 15let staré silničce a zraky upínající na drátovou sigmu. Myslím že nebude řešit jak šlape, kterou nohu má silnější. Tak přemýšlím co vlastně mě to jako \"hobíkovi\" přinese. To že budu vědět? To že když pojedu na švih budu přemýšlet nad tím jestli stejně šlapu? Po 30 letech radosti v sedle to snad ani vědět nechci. Asi to přenechám mladším které to posune do předu. A já budu doufat,že ještě nějaký rok na kole s \"dědkama\" po závodím. A nebo.... je to lákavé !
09.02.2016 20:09:09
pavlis
A stíháte se \"elektroničtí mag.......\"vůbec ještě dívat před sebe, zda vám třeba náhodou nejede do cesty auto ! mch-tak nějak ty jsi to dokázal více rozepsat..........
09.02.2016 21:12:22
Klein
Pavlis: Pamatuji doby, kdy nebyli žádné počítače na kolo. Pak přišli první s 3 funkcemi, pidi dislejem a jedním údajem v okně. Potom 5, 7... funkcemi. Pak přišlo GPS a možnost nahrávání tréninků na Stravu atd. Objevili se první wattmetry, mmch. před 10 lety stály SRM cca 70 000.- Na Garminu 1000 /ale i nižších řadách 500 a 800/ se dá displej nastavit, kolik políček chci. Takže nemusím přemačkávat tlačítkem funkce, na displeji mám to, co chci vidět. Akorát teď mám na displeji o jeden údaj navíc: watty :-)
10.02.2016 12:54:57
majian
Proti gustu žádný dyšputát. Já budu radši jezdit než si hlídat kolik jedu watů a jak efektivně šlapu a kdo mi zrovna napsal e-mail.
14.02.2016 20:03:59
raspi
Můj první počítač ujetých kilometrů byl čistě mechanický. Upevňoval se pod pravou matici předního kola a ve výpletu byl uchycen čep, který při každé otáčce pootočil takovým divným ozubeným kolečkem. Spolehlivost nic moc a celou cestu to furt rachtalo. No a když to mělo 799km, tak se ozvala rána a ozubená kolečka vyskákala ven.
21.02.2016 10:48:47
cioran-m
Myslim, ze tyto veci maji asi nejvetsi vyznam pro lidi takto zamereny, kteri se s podobnyma hrackama radi zabyvaji. Pro opravdicky zavodniky pro individualni trenink taky, ale tam je tohle jen soucasti programu daleko sirsiho sledovani, vcetne te biochemie hlavne, tedy... :-) Nebo snad jeste pro hobbiky, pro ktere je z nejakeho duvodu strasne dulezite, umistit se na nejakem tom maratonu hodne vpredu. Ale pro ostatni, co jezdi proto, ze vzdycky sportovali a ze je to kolo bavi? Slapat za ta leta uz jakz-takz umim a po froomovsku cucet na predstavec by mi pripadalo v danem, tedy hobbickem rezimu ponekud legracni.
21.02.2016 13:54:31

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE