Jenže ve Slaném se dala dohromady trojice cyklistů – dobrodruhů – nadšenců, kteří se nyní na cyklokrosových kolech vydávají do Afriky a chtějí na nich, a to celkem nalehko, objet Viktoriino jezero. Mají v plánu absolvovat 2500 kilometrů na kolech s berany, s 28“ koly, které jsou na silnici celkem normální, ale ve světě MTB se jim říká dvacet devítky, proč na to se mě neptejte. Ráfek je stejný jako se používá na silničce pro osmadvacítku.


Ale zpět k „povedené“ slánské trojici, která se vydává do Afriky. Členy výpravy jsou:

Jan Širc, ročník 1981, svobodný, povoláním lékař, který má záliby, jak jinak v cyklistice (mistr republiky MTB lékařů 2007). Holduje také squashi, cestování, fotografování, designu a autům. Přestože umí léčit jen děti do 5 kilo, má na starosti lékárničku a bohaté osobní zkušenosti s tropickými nemocemi.

Ondra Matoušek, ročník 1979, žije ve Slaném s partnerkou a tříletým synem Oliverem, v témže městě pracuje jako obchodní manažer. Sportovní nadšenec, z trojice nejvšestrannější. Aktivně jezdí na kole, příležitostný cyklistický průvodce pro cestovní agenturu, futsalista, srdcař.

Petr Tomek, ročník 1985, svobodný, zaměstnání-obchodně technická pozice ve firmě Filkom, záliby – cyklistika včetně závodění, cestování, auta, snowboard, práce, design. Materiálový maniak, který má v garáži vždy dostatek komponentů (ale 30 let starých) …a to už stačí.

Výborné je, že všichni holdují cyklistice, cestování a fotografování, takže se můžeme těšit na zajímavé fotografie a postřehy z africké cesty. Doufáme, že už z průběhu cesty, že se kluci dostanou k internetu a informace a fotografie nám pošlou už z Afriky.


A jak to celé vzniklo?

Honza Širc komentuje:
Miluji Afriku a v hlavě mám už delší dobu pár tipů na zajímavou dovolenou. Chtěl jsem spojit dvě věci dohromady – cestování v exotické zemi a cyklistiku. Všichni najíždějí kilometry v teple, tak co místo Mallorky letět do Keňi? Během 3 týdnů objet Viktoriino jezero, cca 2500 km, trénovat v blízkosti národního parku Serengeti na dohled nejvyšší hory Afriky Kilimandžára.

Petrovi a Ondrovi, kamarádům z Toi-Toi cykloklubu Slaný, se to moc líbilo a během pár dní bylo zaděláno.

Proč na cyklokrosech?

Petr na něm jezdí pravidelně, používá ho jako univerzálního zimáka. Já o něm uvažoval a po koupi krásného Kovaříka jsem byl nadšený z jeho vlastností na pomezí MTB a silnice - je rychlé, pohodlné a menší terén zvládne bez obtíží. Ondra si pořídil téměř identický stroj. Závodní speciály jsme museli lehce upravit na cestování v Africe – přidělat košíky na bidony, nosiče a galusky vyměnit za cestovní pláště. Pak už stačilo jen trénovat – od začátku prosince, pokud to aspoň trochu jde 6x týdně min 2 hodiny.

Nyní jsem ve finální fázi přípravy, balíme kola do krabic, bereme antimalarika, uklidňujeme rodiny a těšíme se na Victoria Lake Cyclo-crossing 2012.Foto z archivu zúčastněných

loading...