V diskuzi k článku o Sramu ([odkaz=http://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=426&zpz=1]zde[/odkaz]) jsem otevřel již klasické téma, proč se nedá (ono se jistě dá, ale s většími překážkami) na kompaktních převodnících závodit. Dopředu zdůrazňuji, že asi mé argumenty nepochopí ten, kdo nikdy nezávodil, nebo případně nezávodil v takových závodech, kde je závodní nasazení vypjaté do krajnosti.

O co mi tedy jde? Kompaktní převodníky dle mého názoru nahrazují trojpřevodník. Jen velice vzácně se používají v profesionální cyklistice, opravdu jen v těch nejdelších a nejtěžších stoupáních. Můj názor, že se nehodí pro závodění, vztahuji na závody a terény u nás doma a jim podobné. Naprosto nejde o srovnání nejtěžšího převodu, opravdu je převod 50x11 těžší než do nedávné doby používaných 53x12, ale na druhou stranu se dnes jezdí i 53x11. A ve vypjatých okamžicích se při závodech i tento převod používá (ve sjezdech, v dojíždění pelotonu v koloně).

Ale o to mi v článku nejde, jde mi o závody, kde se často musí měnit převody pomocí velkého a malého převodníku a to je v našich terénech častější než například na Tour de France, kde se jede přes tři kopce. Tam se řadí na startu velká a potom za závod třikrát malá a na vrcholu stoupání třikrát velká. Ale na průměrných závodech v Česku je řazení mnohem častější úkon.
A kde se rozhodují závody? Shodneme se, že nejčastěji ve stoupání. Když je dostatečně dlouhé startovní pole, tak se dělí při jízdě tempem, když není, tak nejčastěji nástupem v závěru kopce. A právě přejezd vrcholu stoupání je nejkritičtějším okamžikem, kdo nezažil, ten asi nepochopí. Chytíte jeden metr na skupinku před sebou, ve sjezdu se tato „díra“ zvětší a máte smůlu. A právě v této nejvypjatější chvíli musíte řadit z malé na velkou. Co se děje v závěru stoupání si popišme na situaci: jedete stoupání, které pozvolna končí, před chvilkou jste měli zařazen převod například 39x23 (používáte pastorky 12 – 13 -14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 21 – 23). Postupně, jak kopec končí a soupeři zrychlují, odřazujete na těžší pastorky až se dostanete například na pastorek 17 a musíte dát velký převodník. Do této doby jste řadili po pastorku, rozdíly v ujetých centimetrech na jedno otočení klik nebyly nijak dramatické (při obvodu kola 210 cm). Z pastorku 23 na 21 zubů 34 cm, z 21 na 19 = 41 cm, z 19 na 18 = 24 cm a z 18 na 17 = 27 cm. Nyní zařazujete na pastorku sedmnáct velký převodník s 53 zuby, skok ve vzdálenosti ujeté nyní na jedno otočení klik je 173 centimetrů! Pokud jste roztáčeli na vrcholku 39x17 na 110 otáček, tak byla dosažená rychlost 31,8 km/hod. Při této rychlosti a zařazení velkého převodníku klesne kadence na 80 otáček.

A jezdec na kompaktech 50 – 34? Kritickému okamžiku přeřazení (převodu 39x17) z malé na velkou odpovídá na kompaktu nejbližší převod 34x15, při zařazení velkého převodníku přijde skok o celých 224 cm! Pokud jel soupeř vedle vás stejnou rychlostí na podobný převod a točil 110 otáček za minutu, při přeřazení jeho kadence klesla na 74 otáček za minutu. Tento nejkritičtější okamžik se na kompaktech ještě umocní. Již na klasikách se těžko roztáčí velká změna kadence, která klesla o 30 otáček. Často je potřeba při změně převodníku podřadit současně na lehčí pastorek a oboje, jak roztáčení těžkého převodu nebo podřazování stojí drahocenné okamžiky, které mohou rozhodovat o bytí či nebytí ve skupině.

Ne nadarmo jezdí profesionálové při závodech v Beneluxu kombinaci převodníků 52-42, jim právě jde o co nejmenší převodový skok. Na těchto převodech námi popsaná situace vypadá takto: s převodníkem 42 byste jeli na vrcholu stoupání s pastorkem 18, při přeřazení na 52 je změna k těžšímu velká jen o 117 centimetrů (oproti 224 cm na kompaktech), kadence klesne jen na 89 otáček za minutu a kadence okolo devadesáti otáček se dá rozjíždět i bez podřazování. Samozřejmě na vyšší kadenci rozjíždíte převody podstatně rychleji, protože jsou totiž podstatně lehčí. Můžu čtenáře ubezpečit, že ve světě profesionálů se kombinace převodníků 53-39 používá nejčastěji. Velmi často se používá i 52-42 nebo 53-42 a to mnohem častěji než kompakty. Obdobná situace, jako na vrcholu stoupání je i v případě obráceném, když vjíždíte do kopce. Při řazení z velké na malou a kadenci okolo sto otáček neutočíte převod s malým převodníkem, současně musíte odřadit o dva až tři pastorky, ale tento okamžik nebývá tak vypjatý. Také záleží, jak bude kopec dlouhý, pokud pojedete následující hodinu do kopce, pak nebude tento okamžik asi rozhodující, ale jedete-li závod v naší republice a kopec bude dlouhý tři minuty, tak vás toto řazení na začátku a na konci kopce, mnohokrát za závod opakované, bude stát mnoho sil. Profesionál by si jistě nedovolil na závod Okolo Flander nasadit kompakty i přesto, že jsou tam úseky v kopcích se sklonem až 25%.

Ještě podotýkám, že článek vznikl na základě debaty o závodění a o závodění nejčastěji v našich terénech. Jinak oproti kompaktům nic nemám, když se pojedu ve svém věku a při své trénovanosti podívat do rakouských Alp, tak již asi taky zvolím kompaktní převodníky. Raději než třípřevodník.