Konec šampionů

19.09.2014 | Marek Matějka

Konec šampionů

Jens Voigt si pro svůj definitivní odchod z profesionální cyklistiky vybral hodinové utrpení na dřevěném oválu pod dohledem televizních kamer a fanoušků. Jiní profesionálové volí méně „teatrální“ rozlučky s kariérou a přitom jejich úspěchy jsou daleko větší, než úspěchy populárního Němce. Brzy se závodní cyklistikou skončí Thor Hushovd, David Millar a také Cadel Evans a další.


Cadel Evans letošní sezónu dojede plně podle plánů a dokonce nastoupí i do sezóny 2015, ale je v jednom významném závodě, na etapáku Tour Down Under v Austrálii. To znamená, že nepatří mezi závodníky, kteří letos končí, ale i jeho odchod je už jasný.

Nejvýznamnějším cyklistou, který ukončí kariéru letos, je tedy Thor Hushovd. Norský cyklista má na kontě titul světového šampiona, dva zelené dres z Tour de France, etapová vítězství na všech třítýdenních etapácích a celkem přes 40 závodů ve své, více než 15 let dlouhé, profesionální kariéře. Hushovd má před sebou poslední závod. S profesionální cyklistikou se rozloučí v Belgii na jednorázovce Primus Classic Impanis – Van Petegem. To není zrovna velkolepá rozlučka, ale je to konec kariéry v plném závodním nasazení.

36letý Hushovd se pro ukončení kariéry rozhodl, protože cítil, že se už nikdy nevrátí do nejlepší formy. Jeho tým BMC mu navíc oznámil, že pro příští sezónu s ním už nepočítá a Hushovd už nic dalšího shánět nechtěl. Proto konec kariéry. Jen je škoda, že vzhledem k tomu, co udělal pro silniční cyklistiku doma v Norsku, nebude mít možnost si ještě jednou vyzkoušet národní trikot. Dlouhá léta měli norští fanoušci jen jednoho hrdinu – Thora. Z Norska ale letos jedou jen tři muži v kategorii elite. A Alexander Kristoff, Edvald Boasson Hagen a Lars Peter Nordhaug jsou v současnosti v mnohem lepší kondici. Hushovd dokázal k silniční cyklistice přitáhnout davy norských diváků a to zůstává jeho největší zásluhou. Už navždy mu zůstane jeden nesplněný sen – vyhrát Paříž – Roubaix. Byl blízko, ale vždy byl někdo silnější.


Šestnáctou sezónu profíka dokončuje a tím i celou kariéru ukončuje David Millar. Národní svaz mu dal ještě příležitost, pojede silniční závod, zkusí pomoci svým lídrům a také definitivně přestane být profesionálním cyklistou. Millar měl pověst mnohem talentovanějšího závodníka, než na jaké úspěchy nakonec opravdu dosáhl. Dopingová minulost jej na pár let odvedla od závodů, ale po návratu změnil celkový přístup a stal se velmi populárním.

Kariéru uzavírají i další veteráni světové cyklistiky. Danilo Hondo končí v Treku ve 40 letech. Nicki Sörensen, muž, bez něhož si Bjӓrne Riis neuměl svůj tým představit, končí také ve čtyřiceti letech. Naopak jiní závodníci jdou do důchodu mnohem mladší. Thomas Löfkvist byl velmi talentovaný, ale nenaplnil naděje a ve 30 letech a mnoha zdravotních komplikacích předčasně končí.


Konci se už asi nevyhne ani Alessandro Petacchi. Jeden z nejlepších sprinterů všech dob nedostal prodloužení smlouvy na další rok od týmu Omega Pharma – Quick Step a nic jiného prozatím nemá. V belgickém týmu přitom závodil teprve od srpna loňského roku, a byla to patrně poslední štace, kterou prošel vítěz Milán – Sanremo a 48 etap Tour, Gira a Vuelty.

Všechny šampiony dob minulých nahrazují noví a neunavení závodníci. Vydržet v profesionální cyklistice až do čtyřicítky je obdivuhodné a ještě lepší je, umět odejít včas. Ale chybět budou.

Foto BMC, Garmin


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste