Nové výzvy Petra Sagana

05.12.2014 | -mlm-

Peter Sagan stojí před novou výzvou. Potvrdit svůj klasikářský talent a stát se především hvězdou jarních jednodenních závodů. Peter vletěl do profesionální cyklistiky v roce 2010 a to hned v lednu na australském Tour Down Under obsadil jedno třetí a jedno čtvrté místo v etapách. Potom v březnu šokoval cyklistický svět dvěma vítězstvími v prestižním etapovém závodě Paříž – Nice. Pokračoval sbíráním etapových vavřínů a zelených trikotů na Romandii v Kalifornii. Další rok vyhrál svůj první etapový závod Sardinii, kde byl nejrychlejší ve třech etapách. V tomto roce vyhrál i etapový závod WorldTour Okolo Polska a poprvé si vyzkoušel Grand Tour, ve Španělsku na Vueltě. Od roku 2012 začal sbírat hned při prvním startu na Tour de France zelené trikoty.

Zelený trikot a etapová vítězství, to byla nejsilnější parketa slovenského závodníka. Není čistokrevný sprinter, ale vyhrává spíš etapy a závody s obtížnějším dojezdem, nebo profilem etapy vhodným pro klasikáře. A právě v klasikách všichni viděli jeho největší budoucnost. Jednodenní závody, zejména ty jarní – dubnové, jsou pochopitelně velice cenné. A právě zde už měl být Sagan největší hvězdou. Odborníci se ani neuměli shodnout, zda je nejlepší soustředit se na kostkované Roubaix, nebo pro dlážděné bergy Flander. Ovšem umí zajet i závody typu Amstel Gold Race a věříme mu i na Lutych – Bastogne – Lutych, nebo podzimní Lombardii. Jenže! Jenže Peter zůstal zatím těsně pod vrcholem úspěchů v těch největších klasikách. Nejlépe na tom byl v roce 2012: 4. místo na Sanremu, druhý na Gent – Wevelgem, třetí na Amstelu. V roce 2013 začal klasikářskou část sezóny druhým místem na Strade Bianche, druhý byl na Sanremu i E3 Prijs, zopakoval vítězství ve Wevelgemu a dojel druhý na Flandrách. Ale opět žádné vítězství v monumentální klasice.

Letošní rok byl z pohledu těchto největších klasik za poslední tři roky nejhorší. Začal sice slibně, ale nakonec to stačilo při Strade Bianche na druhé místo a porazil jej jeho vrstevník (stejný ročník 1990) Michal Kwiatkovski. Ten také uzavřel sezónu vítězstvím při světovém šampionátu. I to je taková malá „noční můra“ Petra Sagana. Vždy chce příkladně reprezentovat Slovensko, v posledních třech letech byl skloňován před mistrovstvím světa jako horký favorit a vždy mu něco málo scházelo. Letos mu scházelo docela hodně, protože z MS v předešlých letech získal tato umístění: 2011 – 12., 2012 – 14., 2013 – 6. a letos 43.

Sagan pravidelně sbírá etapová vítězství a bodovací trikoty, protože k tomu má nejvíce příležitostí. Klasik během roku mnoho není. A také jsou extrémně náročné, vyhrát nějakou klasiku vyžaduje talent, perfektní fyzickou připravenost, chytrost a v neposlední řadě i štěstí. Saganovi například na Sanremu, kde byl už několikrát blízko vítězství, chyběla vždy výbušnost v posledních metrech (po 300 kilometrech se není co divit) a také štěstí.

Změna dresu

Po pěti letech v Liquigasu a Cannondalu, tedy v tom samém týmu, dochází nyní k přestupu a obě strany kvitují to, že přicházejí nové výzvy. Jak Peter Sagan, tak i vedení týmu Tinkoff – SAXO chtějí ze Sagana především hvězdu klasik a nejlépe samozřejmě těch největších.

Co mu k tomu především schází a co mu může nový tým dát? Peter měl vždycky problémy s těmi nejdelšími klasikami. V závodech dlouhých kolem 200 kilometrů byl mnohem silnější, ale klasiky s 250 – 260 kilometry mu dělaly větší problém. A podle nás už to není otázkou základní vytrvalosti, ale spíše chytrosti, taktiky a podpory týmu. Aby zůstal Sagan konkurenceschopný i tu poslední hodinu v tak dlouhém závodě. A to je parketa především pro stratéga Bjarne Riise. Vždyť tento Dán byl na začátku kariéry Fabiana Cancellary, on ho dovedl k prvním vítězstvím v klasických závodech, v CSC a potom v Saxo Banku získal své první vítězství na Roubaix i ve Flandrách. Teprve od roku 2006 při svém prvním roce v dánském týmu vyletěla nejvýše Švýcarova hvězda. I proto se dá tomuto spojení věřit.

A Sagan bude mít i nového trenéra. Po Paolu Slongovi v Liquigasu a Sebastianu Weberovi v Cannondalu, převezme řízení jeho tréninku Američan Bobby Julich. Julich je zkušený a uznávaný odborník. Má za sebou praxi trenéra nejlepších cyklistů světa v týmech CSC, Saxo Bank, Sky a BMC. V Tinkoff Saxo dostal na starost mimo jiné i Petra Sagana a bude právě na něm velmi záležet, zda mu pomůže dosáhnout důležitých cílů.

Žlutý i zelený

Další výzvou týmu Tinkoff – SAXO je získání dvou nejdůležitějších trikotů na Tour de France. Žlutý dres pro Alberta Contadora je absolutní prioritou. Vše se tomu podřídí. Včetně Petra Sagana. Sám Sagan se nevzdává možnosti opět vyhrát zelený dres, ale Oleg Tinkov i Bjarne Riis svorně tvrdí, že Saganovým cílem jsou klasiky a Contadorovým zase Grand Tour. Možná tedy opravdu zelený dres neobhájí, i když k tomu žádné pomocníky nepotřebuje, z Cannondalu je na to celkem zvyklý, jde spíše o to, jak bude muset pomáhat on sám. A zda se na Tour de France ukáže, protože možností je přece víc. Sám Sagan ale určitě preferuje Tour de France přede všemi ostatními možnostmi. Riis svým jezdcům zřejmě věří i v tomto případě a sám byl v týmu, kdy on a Ulrich získali žluté trikoty a Erik Zabel k tomu trikot zelený.

Pokud se mu na jaře nepodaří aspoň jednu klasiku ulovit, bude pro něj zbytek sezóny velmi složitý. Tolik prostoru jako v Cannondalu už mít nebude. A pod Olegem Tinkovem ani tolik klidu.