Peter Velits

19.09.2010 | Libor Matějka

Je to Peter Velits, který prolomil další bariéru. Připsal si další úspěch a po zisku silničního mistra světa v kategorii U23 se prosadil na stupně vítězů při závodě Grand Tour. Je prvním závodníkem z bývalého Československa, kterému se to podařilo. Podařilo se mu to na konci letošní sezóny při španělské Vueltě.

Peter je představitelem univerzálního jezdce, má slušný spurt, ale sedí mu spíše dojezdy v menších skupinkách, které se vytvoří v těžkém závěrečném terénu. Letos se na Vueltě předvedl jako hodně dobrý vrchař i v těch nejtěžších kopcích. Ale čím šokoval, to byla časovka, kterou vyhrál před Denisem Menšovem a Fabianem Cancellarou. Ta ho posunula na třetí místo a naprosto deklasoval svoje soupeře o pódium Franka Schlecka a Joaquina Rodrigueze. A třetí místo na Vueltě uhájil i ve stoupání na Bola del Mundo.

Je to obdivuhodný výsledek, který doceníme až postupně. Peter je také ideálním příkladem pro další generace mladých cyklistů, kteří si na jeho příkladu mohou uvědomit, že cesta k profesionálům může být celkem dostupná i z podmínek Česko-Slovenské cyklistiky. Máme sice domácí příklad v Romanovi, ale podle vlastní zkušenosti vím, že některé adepty a rodiče mladých cyklistů jeho příklad trochu odrazuje. Mají pocit, že když jejich kluk neodešel do zahraničí v patnácti letech, tak už nebude mít šanci se prosadit. U Petera a Martina Velitsových to bylo trochu jinak a jejich kariéra je následováníhodná. Sice se Peter prosadil do špičky u profesionálů o něco později než Roman a bratři Velitsové jsou také o rok starší než Roman, ale svoji cestu s postupným růstem výkonnosti si našli.

Popišme si jeho dosavadní kariéru, jeho i bratra Martina.

Začínali jako hodně českých a slovenských kluků s hokejem. Kolektivní sporty a především u nás hokej, dávají šanci začít se sportem opravdu v brzkém věku. S hokejem začínal i Roman Kreuziger. K hokeji si Velitsové přidávali v letních měsících cyklistiku.

V cyklistickém dorostu začínali doma v Půchově, ale v juniorech už vyhrál Peter Velits dvakrát Závod Míru Juniorů. To byl jeho první velký počin, není snadné vyhrát tak těžký etapový závod jako junior - prvoročák. Ale dokázal to, jako první v historii závodu a napodobil ho o několik let později jen polský talent Michal Kwiatkowski. Slovenská cyklistika má oproti naší jednu velkou výhodu, sice ne pro masy kluků, ale pro ty talentované rozhodně. Mnohem více se v kategoriích juniorských a U23 zúčastňuje národní tým mezinárodních závodů. Slovenský kalendář je bohužel ještě chudší než náš český. Ale na druhé straně talentům dávají mnohem větší šanci se vyjezdit v zahraničí. Vždyť v roce 2003 byli ve světovém juniorském žebříčku UCI klasifikování Peter na druhém a Martin na čtvrtém místě!

Slušný mezinárodní program měli Velitsové i při přechodu do mužů, když přestoupili do trenčínské Dukly. Tam byli rok a potom už vzali svůj osud do vlastních rukou a našli si angažmá v zahraničí a to dokonce hodně vzdáleném. V letech 2005 a 2006 jezdili za jihoafrický tým Minolta – Konica. Jenže ani v té době nebyla přerušená spolupráce se slovenským národním týmem (jak obrovský rozdíl v přístupu od ČSC), v roce 2005 jeli za slovenské národní družstvo etapový závod Giro delle Regioni v Itálii, jel ho i Roman, když cestu zorganizoval a finančně na ni přispěl Roman Kreuziger starší. Od těch dob jsme na Regioni národní tým neměli (viz letošní kauza, o které jsme psali [odkaz=http://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=838&zpz=1]ZDE[/odkaz] a [odkaz=http://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=847&zpz=1]ZDE[/odkaz].) Roman tenkrát vyhrál, Peter dojel na 2. místě. Slovenská reprezentace se na rozdíl od naší zúčastňuje tohoto závodu stále!

V dalším roce (2006) dojel Peter na druhém místě celkové klasifikace ve švýcarském etapovém závodě GP Tell a přidal etapové vítězství. Po dvou letech v jihoafrické republice přestoupili do druhodivizního týmu Wiesenhof – Felt, v jehož barvách Peter vyhrál profesionální závod GP Fourmies. Ale především vyhrál v barvách slovenské reprezentace mistrovství světa U23 ve Stuttgartu. Vyhrál mistrovství světa, kde naše reprezentace (stejně jako letos) nemohla ani startovat, protože celý rok nevyjížděla na závody do zahraničí a čeští závodníci neměli dostatek bodů opravňující je k účasti. RoadCycling se tomu věnoval například v těchto článcích [odkaz=http://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=174&zpz=1]ZDE[/odkaz] a [odkaz=http://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=164&zpz=1]ZDE[/odkaz].

Při přechodu z kategorie U23 do Elite mění bratrská dvojice barvy, německý Wiesenhof zanikl a Peter s Martinem podepsali dvouleté angažmá v ProTourovém týmu Milram. Po jeho vypršení odešli do americké formace HTC – Columbia. Peter měl letos dobře rozjetou sezónu, několikrát se ukázal slušnými výsledky, ale bohužel se i dvakrát zranil a zlomená klíční kost jej vyřadila z jisté nominace na Tour de France. Nakonec nasměroval svoji přípravu na Vueltu a to se mu jednoznačně vyplatilo. Vybojoval třetí místo v celkové klasifikaci a dvě etapová vítězství. Obě etapy získal v časovkách, při té první, týmové i s bratrem Martinem a při druhé individuální deklasoval všechny soupeře, včetně krále této disciplíny fenomenálního Fabiana Cancellary. Zjednodušeně řečeno, donutil švýcarského cyklistu pochybovat o vlastní formě a startu na Mistrovství světa. Peter při Vueltě vystrčil růžky i v několika velice tvrdých dojezdech, které končily cílovým stoupáním vhodným pro klasikáře. Zdá se, že slovenská cyklistika má před MS v Austrálii snad nejsilnější trojici, která se světového šampionátu zúčastní. Peter a Martin Velitsové jsou skvěle rozjetí z Vuelty a Peter Sagan zase zazářil na nesmírně těžké ProTour jednorázovce GP Montreal, kde dojel druhý.

Přejeme Peterovi, ale i Martinovi, který si na Vuletě také nevedl špatně, mnoho dalších úspěchů, našlápnuto mají dobře.