Pohled do výroby: Merida I.

24.01.2008 | Libor Matějka

Pohled do výroby: Merida I.

Stálé téma cyklistických diskuzí: Co je to za značku? Odkud to k nám dovážejí? Kde se to vyrábí? Je to z Asie? V dnešním globalizovaném světě už není nic takové, jak se na první pohled zdá. Campagnolo je značka italská, ale kde se ková raménko brzdové čelisti? V Kamenickém Šenově nebo již někde jinde? Shimano je značka japonská, vyrábí doma v Japonsku, v Číně, v Malaisii, ale také u nás v Ostravě.

Co je důležité na výrobku? Kvalita určitě, cena zcela nepochybně, reklama, aniž si to chceme často připustit, tak jistě také. A co místo původu? A podle jakých kritérií je hodnotit? Vyrábět se dá kvalitně, méně kvalitně, nekvalitně, ale čím je to dáno? Důležité na výrobě je zkušenost s produktem, výrobní disciplína, dodržování technologických postupů a zpětná vazba. To všechno se dá shrnout pod označení kvalita výroby a ta je pořád značně závislá na kvalitě lidského faktoru čili kvalifikované pracovní síle.

Důležité na konečném výrobku je již zmíněná kvalita výroby, kvalita konstrukce, ale také správná volba užití výrobku – sebedokonalejší silnička nebude nic platná ve fourcrossovém závodě. To je jistě značně extrémní příklad, ale i silnička pro závodní účely nebude nejvhodnějším nástrojem silničního cykloturisty a obráceně. Takže v kolekci značky musí být možnost nabídky vhodného výrobku, a potom samotný kvalitní výrobek.

Nám jedna firma dala nahlédnout do svého výrobního procesu. A to hned jedna z celosvětově nejvýznamnějších v cyklobranži – Merida. Ta původně vznikla jako výrobní závod pro americké značky produkující horská kola. Postupně si vytvořila vlastní značku a začala s obchodní činností. Merida je taiwanská společnost vlastnictvím i kapitálově a vyrábí na Taiwanu a v kontinentální Číně. Svůj základní konstrukční vývoj má v Německu a odtud také řídí svůj celosvětový marketing. Merida prodává své výrobky v podstatě na celém světě a vyrábí kola i jiných značek, často takových, která ani svou vlastní výrobní základnu nemají. Takže Merida je z dnešního pohledu globální značka s vlastní konstrukční i výrobní základnou.

loading...Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


klikihaki
merida je stejne na pi**
27.01.2008 14:32:30

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE