Rozhovor – Roman Kreuziger na začátku sezóny

14.02.2011 | Libor Matějka

Rozhovor – Roman Kreuziger na začátku sezóny

Roman přestoupil letos do Astany, nyní končí s čistou přípravou, která začala na Mallorce, pokračovala na týmovém soustředění v kontinentálním Španělsku a na to následovalo druhé soustředění, vysokohorské na Sicílii. A nyní začíná závodit. Změna je také v jeho závodním programu, letošním vrcholem nebude francouzská Tour, ale italské Giro.

Mnoho novinek, abychom se něco dozvěděli nového, tak jsme zvedli telefon, než se přesune ze Sicílie do Portugalska. Zastihli jsme ho dnes dopoledne při balení:

RoadCycling.cz: Ahoj, končíš čistě přípravu a od středy pojedeš první závody. Jaká byla letošní příprava, i když ta bude samozřejmě i v době závodů pokračovat?

Roman Kreuziger: Podobná jako jiné roky, kilometrově na tom jsem podobně.


RC: Ale, ty se připravuješ letos na květnové Giro, to je o dva měsíce dříve než Tour!

RK: To je jedno, první vrchol sezóny jsem stejně míval už na konci dubna. Nevidím v tom problém.

RC: Začneš závodit v Portugalsku na Algarve, to je podobný termín, jako loňská Sardinie, kterou jsi vyhrál. Půjdeš i letos do závodění naplno?

RK: Zřejmě ne, nastupuju do závodu s cílem se rozjet. Jsem v klidu a bez nutnosti výsledku, bude to první oťukávání konkurence a tým na mě nijak netlačí.

RC: O celkovém pořadí zřejmě rozhodne třetí den, dojezd na kopci a poslední den časovka?

RK: Ano, to máš pravdu, ale jsem v klidu, je to první start a připravený bych chtěl být na Paříž – Nice. V Portugalsku se chci rozjet. Ale slyšel jsem, že zajet chce Franta Raboň.

RC: Vloni byl sedmý, tak to mu ještě před startem zavoláme a taky se poptáme na jeho cíle v sezóně. Nelákalo tě letos Tirreno – Adriatico a před tím Strade Bianche, když směřuješ sezónu k Giru? V jedné z prvních etap Gira se také letos jede po prašné silnici!

RK: Ne, mám v programu francouzský závod. Tým ani Strade Bianche nejede. Já ji jednou jel, tak vím, co to obnáší. A na letošním Giru těch úseků není tolik, nebude to tentokrát podstatné pro vývoj závodu.


RC: Teď v přípravě ses zaměřil už na jednu z prvních rozhodujících etap, na sicilskou Etnu?

RK: Bylo to vysokohorské soustředění, podobné tomu, které jsem měl vloni před sezónou na Kanárských ostrovech. Spali jsme ve výšce okolo dvou tisíc metrů a trénovali mezi 800 a 1000 m n. m. Nahoře byl sníh, ale jinak teploty okolo 15-18 C. V závěru soustředění jsme si projeli i skoro celou etapu a nebude to jednoduché. Kopce jsou dlouhé a mají i prudké úseky mezi deseti dvanácti procenty, bude prvním prubířským kamenem letošního ročníku. A tady na jihu může být i v květnu, pěkné horko.

RC: S tebou byli na Sicílii i další jezdci Astany, je to základ „tvého“ týmu pro Giro?

RK: No, spíš jak to komu zapadalo do programu a přípravy, ale u Kessiakofa, Tiralonga, Masciarelliho a Petrova je předpoklad, že Giro pojedou.

RC: V programu máš i závod Trentino, pojedeš ho jako generálku na Giro?

RK: Nepojedu Trentino s tlakem na výsledek, Giro bude těžké a beru vše ostatní jako přípravu, ale zapadá to do přípravy nejen závodně, ale i organizačně. Trentino končí v pátek, Romandie začíná v úterý. Využiju volných dní nejen k odpočinku, ale také k přesunu a prohlédnu si nějakou dolomitskou etapu. Také v konci Gira jsou etapy těžké a jsou blízko oblasti, kde se jezdí Romandie. Teď se tam zatím nedá jet na trénink, jeden z nejtěžších kopců Monte Crostis leží pod sněhem, myslím, že tenhle kopec bude těžší než Zoncolan. A třetí den je Fedaia, tady se bude lámat po čtrnácti dnech závodu chleba. Musím brát Trentino i Romandii jako přípravu, nejen tréninkovou, ale také se podívat do míst, kudy Giro povede.

RC: Takže letos žádná z ardenských klasik? Vloni vyhrál Vino Trentino i Lutych-Bastogne-Lutych!

RK: Ne, vyhodnotili jsme to v týmu i jako velké riziko pádů a zranění. Mezi Trentinem a Romandií jsou jen tři dny. Vinokurov vloni nejel Romandii. Variant přípravy a skladby závodů je samozřejmě mnoho, my jsme v týmu vybrali tento program, myslím, že je ideální.


RC: Co myslíš, že bude prubířským kamenem Gira?

RK: Hodně budou rozhodovat právě ty tři etapy 13., 14. a15. (jedou se 20. až 22. 5.), v pátek dojezd na Glockneru, sobota cíl na Zoncolanu, ale zejména neděle a etapa přes 5 vrchařských prémií, tady se bude rozhodovat. V těchto třech dnech se dá hodně ztratit.

RC: A konkurence?

RK: Za jedničku považuju Menšova, pokud Geox dostane pozvánku. Samozřejme Liquigas s Nibalim, Scarponi. Také Joaquin Rodriguez, ale ten bývá silný v konci závodu a nevyrovnaný v celkovém průběhu. Ale samozřejmě je to sport, je to cyklistika, vybrat slabší den si může každý a rozhodovat bude i forma a vyrovnanost.

RC: Nibaliho, který je italským tiskem označován, jako jeden z největších favoritů, znáš. Byli jste v Liquigasu vyrovnaní, ale on se potom musel vyhnout Tour a byl třetí na Giru a vyhrál Vueltu. Věříš, že se budete bít o pódium?

RK: Já jsem největší soupeře už zmínil a nechci to podrobněji rozebírat.

RC: Na svých stránkách máš v kalendáři v červenci Okolo Rakouska, je tedy jasná tvá neúčast na Tour?

RK: Ne, zatím to jasné není, ale v základním kalendáři Tour nemám. To by se muselo něco změnit, ale na druhou stranu jsou změny možné, podle vývoje sezóny.

RC: Okolo Rakouska vyhrál už tvůj táta, to bys mohl zopakovat jeho úspěch.

RK: Vypadá to, že se spíše budu rozjíždět. Po Rakousku je další týdenní závod Okolo Polska, to je příprava s cílem dobré formy na Vueltě. Zatím ani není jasné, jak bude Rakousko vypadat, nejsou stanovené etapy a je to ještě za hodně dlouho.

RC: Pro českého fanouška ideální program, Giro a zejména etapy v Dolomitech jsou mnohem dostupnější než Tour a Alpy s Pyrenejemi a také Rakousko a Polsko jsou více po ruce.

Tak ti za redakci i čtenáře přejeme úspěšnou sezónu.


Foto Libor Matějka a Specialized


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Jarda BH
tedy velmi suchý a diplomatický rozhovor.... v podstatě jsme sa nic nedozvěděli...
14.02.2011 21:07:57
zab
Jak kdo!
15.02.2011 16:19:58
Jimmy
Mě se Romanův program zamlouvá. Na Giro se plánuji jet podívat už déle a nyní mám o důvod víc, když tam bude Roman usilovat o bednu.
20.02.2011 12:55:36