Rozhovor: Kateřina Nash-Hanušová se chystá do Evropy

21.10.2009 | Libor Matějka, Marek Matějka

Rozhovor: Kateřina Nash-Hanušová se chystá do Evropy

Podle našeho názoru je jednou z nejžhavějších kandidátek na medaili, kterou může získat Česká republika na mistrovství světa v Táboře, původním „povoláním“ lyžařka a bikerka, Kateřina Hanušová, provdaná Nash.

A protože jsme zaznamenali její výbor

Podle našeho názoru je jednou z nejžhavějších kandidátek na medaili, kterou může získat Česká republika na mistrovství světa v Táboře, původním „povoláním“ lyžařka a bikerka, Kateřina Hanušová, provdaná Nash.

A protože jsme zaznamenali její výborný vstup do cyklokrosové sezóny (několik druhých míst za Katherine Compton a dvě vítězství v jednom víkendu v americkém Providence) spojili jsme se s ní, abychom vyzvěděli více o jejím programu.

RC: Ahoj Katko, prý se chystáš do Evropy a tím pádem i do rodné vlasti?

K. Nash-Hanušová: Ano, v rámci přípravy na MS v Táboře absolvuji za Českou republiku Mistrovství Evropy, to se jede prvního listopadu v Belgii a před tím se objevím i doma.

RC: Kde Tě uvidíme na domácích tratích?

K. Nash-Hanušová: Pojedu český pohár 28. října v Hlinsku, potom Evropu a další týden svěťák ve Francii.

RC: To budeš v Česku v době brněnského veletrhu Bike Brno, navštívila jsi ho i vloni, mohou Tě tam potkat návštěvníci i tento rok?

K. Nash-Hanušová: Musím se přiznat, že se radši budu věnovat rodině a tím pádem s cestou do Brna nepočítám.

RC: Po světovém poháru ve Francii se vracíš do USA?

K. Nash-Hanušová: Bude to perných pár týdnů, odjedu dva poháry v USA a pak odletím do Čech. Hned po víkendu, ve středu, český pohár v Hlinsku a potom už zmíněná Evropa a světák. Hned další víkend mě pak čekají 2 poháry už zase zpět v USA.

RC: A před MS v Táboře pojedeš i mistrovství republiky a ty dva světové poháry (Roubaix a Hoogerheide), které předcházejí mistrovství světa?

K. Nash-Hanušová: Je to v plánu. Jsem ráda, že budu mít šanci startovat na Mistrovství republiky v Táboře a možnost vyzkoušet si trať při závodě. Bude to také můj první start na Mistrovství republiky v cyklokrosu.

RC: Tvůj vstup do amerických závodů byl slušný, kolik závodů si už letos absolvovala?

K. Nash-Hanušová: 5 závodů a z toho 3x 2. místo a 2x 1. místo.

RC: Opravdu slušný začátek.

K. Nash-Hanušová: Ale věřím, že mám stále ještě nějaké rezervy.

RC: Cyklokros v USA je na vzestupu, když jsme viděli fotky z Las Vegas, tak je to velká show, ale o tom si popovídáme, až budeš doma, nyní nás zajímá jaká je konkurence v ženách?

K. Nash-Hanušová: Konkurence roste každý rok. Katherine Comptonová v USA moc nezávodí a tak pokud se ukáže, je vždycky dobrým měřítkem světové špičky. Pár holek z MTB začalo závodit posledních pár sezón a víceméně jsme vytlačily specialistky ze stupňů vítězů. Občas přijede i nějaká silničářka. V porovnání s Evropou, bych řekla, že jezdíme stejně rychle.

RC: A tady se nabízí porovnání s evropskou konkurencí! Považujete se „vy Američanky“ za konkurenceschopné i při nejdůležitější akci sezóny, kterou je MS? Podle výsledku Katherine Comptonové z Trevisa se zdá, že může být Evropa letos překvapená!

K. Nash-Hanušová: Myslím si, že Evropané podceňují kvalitu zámořských závodnic, ale já jim to vyvracet nebudu. Já jim radši ukážu až na trati. Jo, jinak se za Američanku nepovažuji.

RC: Myslíš si, že jsou rozdíly v pojetí cyklokrosu na americké a evropské straně, stavějí se podobné tratě?

K. Nash-Hanušová: Moc jsem toho v Evropě neodjela, ale myslím, že jak ve Státech, tak v Evropě je každá trať trochu jiná a o to více zajímavá. Aspoň nemusíme jezdit jenom dokola na stejném stadionu anebo dráze.

RC: Co materiál? Také je to v Americe tak nabité technikou? V Evropě špička závodníků (alespoň v mužích) disponuje několika kompletními koly, karbonovými sety v mnoha variantách (s galuskami pro různé povrchy)?

K. Nash-Hanušová: Bude to asi podobné. Chlapi si dají na materiálu dost záležet. Já se více soustředím na trénink. Mám dvě kvalitní kola Orbea a k tomu čtyři páry kol Mavic.

RC: Děkujeme Ti za rozhovor, ale protože jsme především silničářský server, tak položíme ještě jednu otázku: neláká Tě silnice, ta je také v USA na silném vzestupu a to i v ženách, nechtěla bys to někdy zkusit?

K. Nash-Hanušová: Letos jsem odjela na silnici docela dost závodů. Od jednodenních závodů po etapák. Vyhrála jsem svoje první kriterium a také jela dvě časovky do vrchu. Silnice mě baví, ale většinou nezbývá moc času. Nejdelší závod na silnici jsme jela šestidenní etapák Redlands Classic. A nejdelší den na kole je každoroční Clif bar vyjížďka na 240 km v Napa Vally.

Děkujeme Katce za rozhovor a doufáme, že si víc popovídáme doma, čtenáře a fanoušky cyklokrosu by jistě zajímalo, jak to vypadá při závodech v USA.

Foto: Jan Brychta a archiv Kateřiny Nash.


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


dickens
Ty jo, to jsem nevěděl, že u nás jezdí cyklokros i ženy.
21.10.2009 21:49:43
Tiburonek
krásná rajda!
22.10.2009 6:11:36
jee
Cyklokros na vzestup? No nevím. Mužský cyklokros zajímá 4-5 států světa, ženský cyklokros reálně 0 (teda když nepočítám jejich rodinné příslušníky...). Feministky by měly zavést povinné kvóty, kolik žen musí jezdit závody, a taky kolik fanynek musí přijít ke trati.
24.10.2009 12:02:01
Libor (RC)
Cyklokros v USA je na vzestupu...., bylo napsáno v tomto článku...
24.10.2009 14:32:20
zajoch
4jee: Oni totiž ostatní státy na to nemají víš? V krosu dostaneš rundu raz-dva :-)
24.10.2009 16:24:30
mářa
na vzestupu je hlavne ve Statech. A co si budem povidat, bez nich by nebyly biky a i dnesni silnice by vypadala jinak. Tak ze on se jeste cyklokros urcite ukaze :-)
24.10.2009 19:08:00