Rozhovor: Roman Kreuziger po vítězství na Romandii

06.05.2009 | Libor Matějka, Jan Brychta

Rozhovor: Roman Kreuziger po vítězství na Romandii

Roman Kreuziger zvítězil v etapovém závodě Kolem Romandie a dnes slaví teprve 23. narozeniny. Při té příležitosti jsme mu zavolali.

Roadcycling: Ahoj Romane, kam jsme se ti dovolali?

Roman Kreuziger: Jsem doma, tedy doma v Itálii.

RC: Především ti přejeme k narozeninám a gratulujeme k vítězství na Romandii!

RK: Děkuju.

RC: Nyní trochu předejdu událostem a zeptám se tě na klasiky, osobně mě více překvapilo, jak jsi absolvoval ardenský týden, než, že jsi zvítězil v etapáku. Přeci jen vítězství v etapáku jsme u tebe již vloni zaznamenali, ale výkon na Amstel Gold Race a Lutych-Bastogne-Lutych byl pro mne zase novým překvapením!

RK: Ona samotná Romandie vyplynula z toho, jak se mi jezdilo na klasikách, ale také z toho, co jsem již cítil na Baskicku. Tam to ještě nebylo úplně ono, přijel jsem tam po soustředění, ale cítil jsem, že to jde nahoru. V Baskicku ještě chyběl intervalový trénink, ale ten jsem získal právě tam.

RC: Jenže závod v klasikách je časově delší a mnohem vyhrocenější!

RK: Já již v trénincích cítil, že jsem na tom po pěti hodinách jízdy dobře, tak jsem si věřil. Nakonec se mi i jelo líp na Amstelu, nebo na Lutychu, než na Valonském šípu, který byl jen dvěstěkilometrový. Bylo to i obráceně, než jsem si před závody myslel.

RC: Kde bylo k úspěchu nejblíže?

RK: Asi na Amstelu, tam kdyby mě dojel jen Ivanov a dojeli do cíle ve dvou, tak to mohlo být mnohem lepší.

RC: Ony jsou ty klasiky obtížnější v tom, že ten závěr musí jezdec perfektně znát, aby měl šanci se prosadit!

RK: Já jsem jel Amstel i Valonský šíp již dvakrát, takže tam jsem to znal a je pravda, že jsem dokázal eliminovat okamžiky, kde jsem v minulosti odpadal mnohem lépe, nejen fyzičkou, ale i takticky. Lutych jsem jel sice poprvé, ale v pátek jsem si s týmem projel posledních sto kilometrů a tak jsem si závěr závodu prohlédl.

RC: Ty jsi původně měl jet jen dva závody, Lutych jsi si nakonec přidal?

RK: Nám odpadl Willems a tak mě tým požádal, abych zůstal a mě se to docela hodilo a byl jsem v pohodě, tak jsem zůstal ještě na třetí závod, i když již v úterý startovala Romandie.

RC: Tak je opět posun ve výkonnosti? Jsi nyní schopen objet dvě stě kilometrů v pohodě ve vytrvalosti a potom mít ještě síly na posledních šedesát?

RK: Myslím, že je tam takový ten trvalý každoroční posun, každý roky je ta složka vytrvalostní lepší a lepší, to se sice nedá uspěchat, ale také se to naštěstí nezastavilo a znamená to větší naděje. Vedle toho jsem i narostl trochu svalově a tak to tělo je schopno reagovat na pojetí závodů, které jsou důležité na klasikách, jsem výbušnější a schopen reagovat na nástupy Valverdeho, Cunega a dalších. Vloni jsem toho nebyl schopný v závěru jednorázovek.

RC: Přibral jsi svalově?

RK: Co se týče celkové hmotnosti, tak jsem měl na Romandii o trochu méně, než vloni na Tour, ale složení těla je malinko jiné, kompaktnější svalově. Vážím nějakých 67,5.

RC: A tak trochu k civilnímu životu, dnes slavíš narozeniny, jsi milovník aut, co sis dal za dárek? Vloni jsi vyměnil Audi RS4 za RS6, co letos?

RK: Letos nic, na výsledek za který bych se chtěl odměnit, ještě čekám a doufám, že přijde:).

RC: Takže čekáš na Tour?

RK: Ano, Tour je pro mne letošní vrchol, do Švýcarska budu odpočívat a trénovat, Švýcarsko beru jako rozjetí, nejde mi o to se zaměřit na obhajobu.

RC: Takže pomýšlíš na bílý dres?

RK: Nestanovuji si konkrétní cíle, o bílý dres bude bojovat také Andy Schleck a on bude bojovat i o celkové umístění, doufám, že bych mohl bojovat o desítku, ale můj výkon může být lepší než vloni, ale přesto to desítka nebude, jde o to být připraven do budoucnosti. Etapové vítězství by bylo skvělé. To bych si určitě nějaký dárek dopřál.

RC: Ještě z toho civilního života, zmínil jsi, že si odpočineš, že se projedeš na motorce, co máš za motorku?

RK: Mám takovou pohodovou, jako má někdo rychlé auto na projetí, tak já jsem si doma v Itálii pořídil Ducati Monster – naháče, jezdím pomalu a jezdím málo. Najel jsem asi 700km za rok co jí mám.

RC: V Česku se ukážeš?

RK: Nevím, jaký budu mít program, nyní odjíždím na prezentaci nového rámu Cannondale, který tady má představovačku a rodiče sem jedou za mnou, takže asi pravděpodobně ne.

Jak bude vypadat nový Cannondale ještě nevíme, ale na jakém kole jel Roman vloni Olympiádu, to jsme nafotili v brněnské firmě Aspire, která je novým distributorem této značky v České republice, více na [odkaz=http://www.bikeportal.cz/index.php5?str=clanek&id=9]BikePortal.cz[/odkaz].


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste