Rozhovor: Vladimír Vávra, manažer PSK Whirlpool-Author

22.02.2009 | Libor Matějka

Rozhovor: Vladimír Vávra, manažer PSK Whirlpool-Author

RC: Závodní sezóna se blíží, v pátek jste se vrátili ze soustředění a příští víkend vás čekají první závody, jedete na dvě akce? Do Švýcarska a do Belgie?

V. Vávra: Ano příští týden nám začíná sezóna 2009, jedna skupina jede na dv

RC: Závodní sezóna se blíží, v pátek jste se vrátili ze soustředění a příští víkend vás čekají první závody, jedete na dvě akce? Do Švýcarska a do Belgie?

V. Vávra: Ano příští týden nám začíná sezóna 2009, jedna skupina jede na dva jednorázové závody, které se jedou na jihu Švýcarska. Jsou to Gran Premio dell´Insubria (kategorie 1.X) a GP Lugana (kategorie 1.X) a druhá skupina je pozvaná na první belgickou klasiku Omloop Het Nieuwsblad, která je v kalendáři UCI v kategorii 1.HC.

RC: Kdo kam pojede?

V. Vávra: Do Belgie jedou: Bucháček, Friedemann, Dlouhý, Hebík, Klouček, Kubias, Linda, Schulze. Ve Švýcarsku se představí: Sinkewitz, Benčík, Danačík, Kaltofen, Kozubek, König, Mareš, Paďour. Na závody nejede jen Zitta, který byl nyní nemocný.

RC: Zatím jste nejeli žádné závody, v loňském roce jste již za sebou měli Mallorku a Portugalsko. Letos jen trénink na Mallorce, jak probíhala příprava?

Na Mallorce jsme mohli startovat při závodech, ale nechtěli jsme. Sezóna bude dlouhá a nemáme tak široký kádr, aby mohli někteří závodníci vkládat v sezóně odpočinek. Proto jsme vypustili i Kolem Algarve. Za týden jedeme sice jeden závodní víkend, ale potom máme stejně několikatýdenní pauzu a opravdu začínáme závodit až koncem března, pro nás bude takovýto program lepší.

RC: Jak bude vypadat letošní závodní sezóna nebo aspoň jarní část?

V. Vávra: Máme oproti loňsku víc závodů v Itálii a míň v Belgii. Do Belgie na jarní klasiky se snaží letos dostat víc týmů z ProTour, a potom pořadatelé dávají víc příležitostí domácím týmům druhé i třetí kategorie. Takže tam jsme byli nuceni program omezit, ale jednalo se většinou o jednorázové závody a bylo to náročné na cestování. Tyto závody mají nahradit starty v Itálii a to ve větší míře v etapových závodech, což by nám mohlo víc vyhovovat. Dostali jsme i nabídky na jednorázové závody z kategorie ProTour (Valónský šíp a Lutych – Bastogne - Lutych), ale těch se nezúčastníme, museli bychom mít divokou kartu od UCI a o tu jsme ani nežádali, neměli jsme jistotu, že by nás stejně někam pozvali a stálo by nás to na poplatku pro UCI 80.000 Euro.

RC: Na co jste se zaměřili v konečné přípravě, nyní v posledních týdnech?

V. Vávra: Na společném soustředění, které bylo na Mallorce do 20. února jsme samozřejmě najížděli základní kilometry, bylo to něco okolo dvou a půl tisíce kilometrů. V druhé polovině jsme se již věnovali i rozvojovým úsekům, sjížděli jsme se i při časovce týmů. Celkově kluci jezdili podstatně rychleji než vloni. Několikrát se i otestovali mezi sebou v kopcích.

RC: Kdo vypadal v přípravě nejlépe?

V. Vávra: Nejlépe asi Patrik Sinkewitz, ale dobře mu sekundoval Martin Mareš, jenže skutečný stav ukážou až závody.

RC: Kluci neměli chuť se v závodech otestovat?

V. Vávra: Do těch velkých jsme se přihlásit nechtěli, vždyť opravdu začínáme až koncem března. Jeli se tam dvě takové „přeháňky“, na ty se přihlásili naši němečtí jezdci. Tu první vyhrál před týdnem vítěz loňského Praha - Karlovy Vary Eric Baumann před naším Friedemannem, Schulze byl tuším osmý. Ten druhý dneska (neděle 22.2.) vyhrál v sólovém úniku Friedemann a skupinu přivedl do cíle Schulze. Ale jak podotýkám, byly to jen takové přeháňky.

RC: Co budete mít v dalších týdnech za program? Budete mít souběžné dva programy pro dvě skupiny závodníků?

V. Vávra: Některé závody máme již potvrzené o mnohých ještě jednáme, máme pozvánku do Číny na Tour of Qinghai Lake, tento závod jezdíme pravidelně. Jednáme o závodech v USA, tam pojedeme Okolo Missouri, ale to je až na podzim. Budeme se snažit o program pro všechny kluky, někdy pro jednu skupinu samozřejmě i doma.

RC: Kde vás uvidíme?

V. Vávra: Poprvé samozřejmě na Bíteši, potom uvidíme, co bude doma zajímavého. Bohužel zase Český pohár nenašel cestu k nějaké kvalitě a kvantita opět zastínila jakoukoliv snahu o uspořádání nějak kvalitnější domácí soutěže.

RC: Ve vašem středu jistě dominuje Patrik Sinkewitz, jak se Patrik připravuje? Společně s týmem, mám na mysli testy a způsob tréninku.

V. Vávra: Samozřejmě se přes zimu připravoval individuálně, stejně jako ostatní kluci. Nyní na soustředění, ale jezdil společné tréninky. Také lékařské sledování, to týmové i to povinné od UCI, budou všichni tři němečtí závodníci podstupovat v Praze.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste