Rozhovor: Zdeněk Rubáš o budoucnosti AC Sparta Praha Cycling

15.01.2009 | Manfred Strnad

Rozhovor: Zdeněk Rubáš o budoucnosti AC Sparta Praha Cycling

Se Zdeňkem Rubášem jsme si o nadcházející sezóně povídali krátce po Tříkrálovém závodě v běhu na lyžích, který pro cyklisty AC Sparty Praha a příznivce týmu pořádá v Touškově u Rokycan. Teplota sněhu minus deset, ideální mazání! Běželo se 16 km klasicky na okruhu 1375 m dlouhém. Zdeněk doběhl na osmém místě. Od Tomáše Hrubého dostal dvě "rundy". Nic si z toho ale nedělal. Alespoň je vidět, že se kluci ani v mrazech neflákají, konstatoval šéf Sparty.

MS: Zdeňku, na počátku roku 2009 slýcháme ze všech stran nářky na ekonomickou krizi. Byl by div, kdyby nepostihla českou cyklistiku, o které se navíc v souvislosti s krizí hovoří už roky. Jak je na nadcházející těžké období připravená AC Sparta Praha Cycling?

Vyskakovat si rozhodně nemůžeme, ale není důvod k panice! Jednání s některými sponzory stále ještě probíhají, řadu smluv se však už podařilo podepsat. Většina sponzorů zůstává cyklistické Spartě věrná. Česká cyklistika na tom není růžově už dlouho, ale od doby, kdy jsem v roce 2002 převzal Spartu, je náš tým, řekl bych, stále na vzestupu. Nikoli raketovém, ale plynulém.

Například loňská sezóna byla dosud vůbec nejúspěšnější. Krotký s Okrouhlickým získali titul v časovce dvojic, Zelinka se stal mistrem republiky v závodě jednotlivců do 23 let a v nejprestižnějším závodě elity vybojoval Martin Hebík stříbro a Martin Prázdnovský bronz v šampionátu Slovenské republiky. Hebíkovi přitom unikl titul těsně, výkonnost na jeho zisk mu určitě nechyběla. Naši závodníci získali celkem pět mistrovských medailí, což je za mého působení ve Spartě zatím nejvýraznější výsledek. Kromě úspěchů v mistrovských závodech chci vyzdvihnout výkon týmu v etapovém závodě Tour of Szeklerland v Rumunsku, kde se Martin Hebík stal celkovým vítězem a Sparta vybojovala tři etapové vavříny. Do sezóny 2009 se dívám s optimismem. Ať už bude ekonomická situace jakákoli, jsem přesvědčený, že závodníci budou připravení dobře a svou výkonnost prodají.

MS: Na jaké závody se Sparta chystá?

V každém měsíci máme na programu jeden větší etapák. K tomu jednorázové závody. Koncem března abychom měli startovat na Okolo Normandie, v dubnu na Okolo Turecka, v květnu na Tour de Gironde ve Francii a první část sezóny završíme v červnu sedmi etapami v Srbsku. Pořadatelé se ozvali s velkým předstihem. Mají o náš tým zájem nepochybně také proto, že Spartu od letoška posiluje srbský reprezentant Nebojsa Jovanovič. Etapák v Srbsku bude poslední větší prověrkou výkonnosti před domácím šampionátem v červenci, který se jede hned týden nato. Sparta samozřejmě absolvuje i Český pohár. O jeho letošní konkrétní podobě zatím moc nevím. Seriál převzal sponzorsky i mediálně Michal Moureček, což je vzhledem k jeho schopnostem dobrá zpráva. Tak se nechme překvapit. V loňském roce vyzněl domácí pohár dost tragicky, snad to letos bude lepší.

MS: Jak se Jovanovičovy osudy proťaly se Spartou, a kdo další tým posiluje?

Není tajemství, že nás opustil Martin Hebík, kterému přeji všechno dobré do další kariéry. Věřím, že svou výkonnost prodá i v jiném týmu. Všichni vědí, odkud vyšel. Hebík je samozřejmě vizitka kvality Sparty. Se Srbem Jovanovičem jsme navázali kontakty během loňského etapového závodu v Turecku. Jovanovič je téměř čistokrevný vrchař. Tehdy jsme ještě nevěděli, že se k nám vrátí Richard Faltus, ale vůbec nelitujeme, že máme v sestavě dvě tak silné individuality. Nejde jen o ně. Mezi stabilními členy kádru, který je znovu třináctičlenný, je řada mladých jezdců s tahem na branku, když to řeknu fotbalovou řečí. A jsou tu i zkušení závodníci. Sparta je letos dobře věkově poskládaná. Mezi ty mladé naděje počítám Tomáše Okrouhlického, který už loni dokázal společně s Rosťou Krotkým vyhrát mistrovskou časovku dvojic, mistra republiky třiadvacítek Ondřeje Zelinku, Martina Uhra a stále také Zdeňka Křížka, který zatím přesvědčil o svých fyzických předpokladech víc než o taktické vyzrálosti. Ale ta se získává zkušenostmi. Proto dostává Zdeněk znovu šanci. Mezi zkušené matadory, na které je spolehnutí patří například Rosťa Krotký, Tomáš Hrubý i další jezdci. Nesmíme zapomenout ani na novou posilu Láďu Fabišovského, několikanásobného medailistu v časovce jednotlivců kategorie U23, který se v posledních třech letech věnoval bikům. A také v této disciplíně slavil pozoruhodné úspěchy. Loni například vyhrál Krále Šumavy. Nejmladším členem týmu se stává Tomáš Holub, do Sparty přichází z SCM Plzeň. V loňském roce se stal celkovým vítězem Giant ligy mezi juniory. Ze třinácti závodníků má deset smlouvu a tři jsou studenti závodící v kategorii do 23 let. Kapitánem bude Richard Faltus, který v minulých sezónách startoval v dresu Sparkasse Dortmund na velkých etapových závodech. Očekáváme, že jeho zkušenosti a obrovský přehled vytěží celý tým. Richard by rád absolvoval všechny velké akce, do kterých Sparta nastoupí.

MS: Kdo kromě Martina Hebíka Spartu opouští?

Martin Prázdnovský odešel do bulharského Burgasu, což je tým s belgickým manažerem a mezinárodním obsazením. Prázdnovský prokázal ve Spartě svou výkonnost i přehled, který ve dvaatřiceti letech má. Je to stejně jako Richard Faltus velká cyklistická osobnost, i když se projevuje jiným způsobem. Ve svém věku stále projevuje velkou chuť do závodění, je vidět, že má cyklistiku rád. I jemu přeju hodně štěstí v další kariéře.

MS: UCI vyžaduje od kontinentálních týmů poměrně vysoké kauce, s jejichž zaplacením má dost stájí potíže. Kolik to letos dělá a podařilo se Spartě najít na kauci prostředky?

Letos to dělá čtyři sta padesát tisíc korun, což je částka, která za nás už leží na svazu jako záloha v případě potřeby. UCI má kauci k dispozici v případě, že týmy neplní smlouvy vůči závodníkům a pořadatelům. Stává se třeba, že se se stáj přihlásí, ale nakonec na závod nepřijede a pořadatel kvůli tomu tratí a žádá náhradu. Doufám, že žádný z těch důvodů nenastane (úsměv), ale ty peníze prostě musí být v záloze. I když si dovedu představit jejich účelnější vynaložení, ale nedá se nic dělat a bereme to jako povinnost, kterou plníme.

MS: Na jakých kolech se letos objeví závodníci Sparty?

Jsme velmi spokojení se značkou Specialized, nebyl důvod ji měnit. Závodníci si kola vesměs pochvalovali. Problémy s nimi nebyly žádné. Svou roli určitě hraje i skutečnost, že na "Spešlech" jezdí i špičkové týmu ProTour. Není co řešit!

MS: Uvidíme tě letos na Lopatárně při Giant lize podobně jako v letech 2007 a 2008?

Určitě! Giant liga je nejlepší relax a motivace, jak se udržet při sportovním životě.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


S.Janacek
jj, loni do toho Sparta pekne slapla, letos to asi budou mit tezsi, kdyz odesel Hebik. Uvidime, jestli ho Faltus nahradi, osobne si myslim, ze jo.
16.01.2009 8:41:14
kritikkk
Pekny rozhovor. Pan Rubas ze sebe dela srdcare. Ale podle mych informaci pouze vyuziva svoje zavodniky ke svym ziskum a chova se k nim hodne amatersky.
17.01.2009 15:24:41
Čiko
Jestli za přestup Hebíka dostala Sparta tolik jako za přestup čutálisty Slepičky, tak mají vystaráno na několik sezon ;-)
18.01.2009 11:27:05
Ondra L.
Ty kritiku, kéž by takovej Rubášů bylo víc, zničeho udělal mančaft,kterej budí respekt i za hranicema.Dává šanci mladým klukům a kdo je dobrej ,může si vydělat dost dobrý peníze,záleží jen na něm.A zazávodit si Petachim,Zabelem a spol. není taky k zahození. Ve Spartě jsem jezdil,nebyl jsem žádný eso,ale proti Rubikovi nemůžuříct křivý slovo.Tak tady nefňukej:-)
25.01.2009 16:30:19
bode
nazdar lukádo daři se? nerozčiluj se v našem věku...........
25.01.2009 19:13:27