Rozhovor: bratři Velitsové

06.03.2009 | Libor Matějka

Rozhovor: bratři Velitsové

Je zde březen a před námi závody jako Paříž – Nice nebo italské Tirreno–Adriatico, první velké evropské závody zapsané do kalendáře ProTour. Spojili jsme se s dvěma závodníky, kteří se postaví na start těchto závodů, a stačil nám k tomu jeden telefonát - dovolali jsme se totiž do Belgie bratrům Velitsovým.

Nejdříve jsme měli na drátě Martina, který si vedl skvěle na prvním jarním závodě v Belgii a před tím i ve Španělsku na Vuelta Andalucía. Jenže sobotní Omloop Het Nieuwsblad měl pro něho nepříjemný závěr. Ve spurtu první skupiny se ocitl na zemi, takže první otázka směřuje sem.

RC: Martine, jak se to přihodilo?

Martin Velits (MV): Já sám ani nevím, byl jsem někde uprostřed skupiny a cítil jsem se poměrně slušně, protože cílová rovinka byla v mírném stoupání. Ve chvíli, když celá skupina začala spurtovat, tak jsem ucítil ránu zleva do řídítek a potom už jen to, že ležím na zemi.

RC: Něco se ti stalo? Jak jsi na tom dneska?

MV: Mimo pár odřenin jsem si ještě dost narazil rameno, naštěstí rentgen neobjevil žádnou zlomeninu, ale nedělní závod Kuurne-Brusel-Kuurne jsem musel vynechat. Od pondělí již celý týden trénuji, sice ne nijak intenzivně, ale myslím si, že to bude v pořádku.

RC: No byla by to škoda, vypadá to, že máš slušnou formu, už ve Španělsku jsi jel více než pěkně.

MV: Na Vuelta Andalucía jsem zajel prolog (3. místo) a potom jsem dokázal vždy dojet v čele pelotonu a neztratit žádné vteřiny na soupeře, jen v poslední etapě nám poodskočil Rebellin a to mě stálo pódiové umístění, dostal se o 2 vteřiny přede mne na třetí místo a mně zůstala bramborová medaile.

RC: Jak je to nyní s nominací na další závody, na německých serverech čtu, že jedeš Paříž-Nice jen ty, brácha ne. Na Cyclingnews.com vás ve startovce uvádějí oba?

MV: Do Francie jedu jen já, brácha jede s prvním týmem Tirreno – Adriatico.

RC: Milram nemá jasného lídra na Paříž-Nice. Jakou taktiku pojedete v tomto etapovém závodě.

MV: Ano, nemáme jasnou jedničku pro tento závod, ale jsou zde Markus Fothen a Christian Knees, ale taktika zatím není určena, uvidíme, jak se bude závod vyvíjet. Druhá, ta silnější skupina má jet v Itálii na Linuse Gerdemanna, ve Francii to budeme mít trochu volnější, nebude to tak takticky svázané a dopředu předurčené.

RC: Třeba budeš mít víc prostoru pro sebe. Co tě čeká potom?

MV: V podstatě všechny klasiky, nejdříve Tři dny De Panne v Koksijde, což se dá přeložit jako tři dny po kostkách, to je závod 2.HC, ten se jede od 31.3. do 2.4. a potom klasiky z ProTour. První v pořadí je asi nejvyhlášenější belgická klasika Ronde van Vlaanderen (Okolo Flander, která je v kalendáři 5.4.) a potom v podstatě všechny další, včetně Roubaix.

Martin předal telefon Peterovi, který si dobře vedl o víkendu na závodech ve Švýcarsku a před tím i na závodech Tour du Haut Var, které se jely na jihu Francie.

RC: Ještě zůstanu u Martina, zapomněl jsem se ho zeptat, on byl pro Omloop Het Nieuwsblad lídrem týmu?

Peter Velits (PV): Ne tak úplně, spíše dostal volnou ruku, nemusel plnit týmové úkoly, ale také neměl od týmu předem zajištěnou podporu. Ale po tom, co zůstal v závěru v první skupině, tak to vypadá, že do dalších klasik bude nasazován jako kapitán, nebo lídr týmu.

RC: Tak to je pro něho skvělá zpráva, ale ty máš letos také dobré jaro, nyní ve Švýcarsku sis vedl velmi dobře, jak se cítíš?

PV: Cítím se stejně jako brácha v dobré pohodě, jezdilo se mi dobře. V Luganu jsem dojel na pátém místě a myslím si, že je to s mou přípravou dobré.

RC: Prý také startuješ v Eroice?

PV: Ano, v sobotu jedu Montepaschi Eroica a docela se těším.

RC: Znáš tento závod, víš do čeho jdeš?

PV: No, viděl jsem obrázky, vím, že je tam více než padesát kilometrů štěrkových cest, ale prý jsou tvrdé, neboří se.

RC: Ale ty úseky jsou i ve sjezdech a tak to může být dost nebezpečné!

PV: (s úsměvem): Jezdili jsme s bráchou zimní triatlon, tak jsme zvyklí na to, že to může klouzat, bude to rozhodně zajímavé.

RC: Víš něco o tom, jaký budete používat na tyto cesty materiál?

PV: Tak to nevím, uvidíme co nám mechanici připraví, snad to bude méně náročné na materiál než belgické kostky. Používáme normálně kola Lightweight, ale co bude připravené na tento závod, to nevím.

RC: Co bude na programu po Tirreno-Adriatico?

PV: Možná Miláno-San Remo, ale na to ještě není nominace vytvořena. Vypadá to, že bychom to mohli jet s bráchou oba. A dál Kolem Baskicka. Potom mě čekají i ty klasiky, co se nejedou na kostkách (Amstel Gold Race, Valonský Šíp, Lutych-Bastogne-Lutych).

RC: Děkujeme za pár postřehů a informací a přejeme, ať jde forma stále nahoru a ať vám přeje štěstí v následujících závodech.

Jistě zajímavý závod, který zmiňoval Peter, se jede zítra, třetí ročník Montepaschi Eroica. Toskánský závod v krásném prostředí s cílem v historickém centru Sieny, který se snaží založit novou klasiku. Závod je dlouhý 190 km, z toho se jede 57.2 km po štěrkových cestách, které jsou pro tento kraj pověstné a které dávají tomuto závodu druhý název „Strade Bianche“ (bílé cesty).

Na Cyklodiskuzi.cz se objevil [odkaz=http://www.dailymotion.com/relevance/search/eroica/video/x4n4s7_monte-paschi-eroica-2008-12_sport]odkaz[/odkaz], kde můžete zhlédnout závěr loňského ročníku. Přímý přenos sobotního (7.3. 2009) závodu asi žádná televize nedává (nebo se nám nepodařil zjistit), jen RAI Sport uvádí v podvečer záznam.


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Kurro
priamy prenos na rai tre o 16,35hod.
07.03.2009 9:34:30
nuclear.winter
tak Peter dnes 7. na Eroice... (y)
07.03.2009 16:14:17
Kurro
Skvele Peter,náročný dojazd ale pekný závod.
07.03.2009 22:06:18