Rozhovor s Leopoldem Königem

28.12.2010 | Libor Matějka

Rozhovor s Leopoldem Königem

Řady českých profesionálů se v nadcházejícím roce opět rozrostou. Poté co odešel PSK Whirlpool Author z profesionální cyklistiky, tak jsme měli letos jen dva profesionály. Pro příští rok to vypadá na pětici, vedle Romana Kreuzigera a Franty Raboně by se jím mohl stát i Zdeněk Štybar, svým přestupem do týmu Quick Step. Ale tento přestup zatím není uzavřený a zatím se licituje především mezi dvojicí belgických manažérů Patrickem Lefeverem a Hansem Van Kasterenem.

V současnosti je ale jistý přestup týmu NetApp mezi ProfiContinentální týmy a členem tohoto uskupení je od minulého roku Jan Bárta a nově tam přestoupil jeden z největších talentů, které nám doma vyrostli, Leopold König.
Leopold má první zkušenosti s novým týmem a tak jsme ho trochu vyzpovídali po jeho návratu ze soukromého soustředění na Mallorce.


RoadCycling.cz: Jak se odehrávala tvá jednání o přestupu?

Leopold König:
Někdy od července jsem měl nějaké kontakty, některé vypadaly zajímavě, jiné byly asi nereálné.

RC: S kým si jednal, prý to bylo i s ProTourovými týmy.

LK:
Poslední jednání před NetAppem bylo s RadioShackem, ale na konci září přišel dopis od Johana Bruyneela, že mě nevezmou.

RC: Přes koho byl kontakt na RadioShack?

LK:
Přes Pavla Padrnose jsem měl kontakt na Bruyneela, poslal jsem tam svoje výsledky, ale nikdy nedošlo k osobnímu jednání. Souběžně jsem jednal i s NetAppem. Samozřejmě mě víc lákalo jít do ProTour, ale naštěstí se s NetAppem jednání nepřerušilo a tak když jsem dostal od RadioShacku zamítnutí, tak jsem se asi během týdne domluvil tady.

RC: Na jak dlouho jsi podepsal?

LK:
Na dva roky.

RC: To nemuseli (pokud podepisuje cyklista první profesionální smlouvu, musí mu ji dát tým na dva roky), ty jsi již profesionální statut v PSK měl!

LK:
Ne, nemuseli, ale jednalo se tak z jejich strany už od začátku.

RC: Už jste se s novým týmem sešli?

LK:
V polovině listopadu jsme byli tři dny v belgickém Clermontu.

RC: Co jste měli za program na tomto prvním setkání?

LK:
První seznámení týmu a vedení. Focení, zkoušení oblečení, zkoušení kol.

RC: Na čem budete jezdit?

LK:
Na rakouských Simplonech se Sramem a Mavicem.

RC: Jaký máte program přes zimu?

LK:
11. ledna máme představování týmu v evropské centrále našeho sponzora v Amsterdamu.

RC: A potom začátek sezóny?

LK:
Koncem ledna se sejdeme ke čtrnáctidennímu soustředění na Mallorce.

RC: Jak jsi trénoval nyní?

LK:
Minulý týden jsem se vrátil z Mallorky, tam jsem byl s Hudečkem z PSK. Nyní doma spíš odpočívám, a pokud bude takovéto počasí pokračovat, tak si asi ještě udělám na Mallorce jedno soukromé soustředění na začátku ledna, než se sejdeme na společném kempu.
Tým byl už na soustředění v Jihoafrické republice, ale to byli jezdci, kteří zde jezdili letos.

RC: A závodní program?

LK:
Já mám program až do června celkem jasný a naplánovaný. Mohl jsem si vybrat závody s cílem se připravit na Okolo Kalifornie a Okolo Švýcarska. Pojedeme Trofeo Mallorca, potom bych měl mít v únoru a březnu závody ve Španělsku. Na konci dubna Okolo Turecka a začátkem května závody v Itálii, jako vrchol přípravy na Kolem Kalifornie.

RC: Takový program zní hodně dobře!

LK:
Ano, je to výborný kalendář. Domlouvali jsme ho už na prvním soustředění, každý závodník má svůj jasný program minimálně na první polovinu sezóny.

RC: Co by mělo být tvým vrcholem sezóny?

LK:
Kalifornie, z Kalifornie je náš hlavní sponzor a tak vedení týmu má na tomto závodě velký zájem. Vrcholem může být taky Švýcarsko, ale je to závod ProTour a nevím, jestli je naše účast už jistá.

RC: Kde budeš bydlet, v Belgii (tým má centrálu v belgickém Clermontu na pomezí s Německem a Holandskem)?

LK:
Ne, budu doma, budu lítat na závody. Ale v Belgii se zřizuje i několik stanů na vysokohorskou přípravu a tak toho můžu využít, uvidím, mohu kombinovat pobyt v Belgii a doma.

RC: Kdo je lídrem týmu?

LK:
Američan Steven Cozza, který přestoupil z Garminu by měl být oporou především na jarní klasiky. Já mám zaměření na etapové závody.

RC: Kdo má tebe na starosti, jako sportovní ředitel?

LK:
Nejvíc komunikuju s Enrico Poitschkem, ten mě má na starosti a spolu řešíme přípravu a závodní program.

RC: Jaký máš pocit z nového angažmá?

LK:
Všechno funguje, máme oblečení, kola jsou na cestě, známe celkem podrobně program. Byl jsem velice mile překvapen z organizace týmu. Je znát na vedení velká snaha a zkušenosti. Chtějí být do dalších dvou let týmem ProTour (nově ProTeam), ale nejsou přehnaně ambiciózní a tým stavějí pozvolna. Přesto je za nimi vidět po roce působení velký kus práce. Já mám už v podepsané smlouvě pro rok 2012 variantu jak profesionální kontinentální, tak i ProTeamovou.

Za sebe i čtenáře RoadCyclingu ti přejeme v novém roce hodně sportovních úspěchů.

Foto Jan Brychta a Vít Kocián

galleryMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste