Rozhovor s Matejem Jurčem

28.12.2011 | Libor Matějka

Rozhovor s Matejem Jurčem

Matej Jurčo je novou posilou hradeckého týmu Whirlpool Author pro rok 2012 a zdá se, že by to mohla být posila opravdu silná. Vždyť ve svých sedmadvaceti letech má bohaté zkušenosti z profesionální cyklistiky, i té nejvyšší kategorie.


Matej Jurčo je novou posilou hradeckého týmu Whirlpool Author pro rok 2012 a zdá se, že by to mohla být posila opravdu silná. Vždyť ve svých sedmadvaceti letech má bohaté zkušenosti z profesionální cyklistiky, i nejvyšší kategorie.

S profesionální cyklistikou začínal hned ve svém prvním roce mezi muži (2003). Byl to tým manažera Gianluigiho Stangy, v té době sice druhé UCI kategorie, ale během dvou let se tento italský manažer dokázal dostat až do nově vzniklé ProTour. V roce 2004 byl tým De Nardi v první divizi a v roce 2005 pod názvem Domina Vacanze vstoupil do ProTour, kde vydržel s hlavním sponzorem, německým mlékárenským koncernem Milram, další dva roky. Matěj sice vydržel v týmu ještě za nového holandského manažera Gerrie Van Gervena, to byl tým Milram v roce 2008 registrovaný v Německu, ale potom doplatil na nejasnou budoucnost týmu a v roce 2009 se ocitl bez angažmá. V tomto roce vlastně nikde nedostal stálé angažmá a až v letech 2010 a 2011 se stal členem domácího třetidivizního celku Dukly Trenčín. V sezóně 2012 tedy rozšíří řady našeho týmu Whirlpool Author.

Při prosincových testech v Hradci Králové jsme měli možnost prohodit pár slov.


RC: Mateji, jak se to stalo, že jsi vypadl z profesionální cyklistiky?

MJ: Na rok 2009 jsem měl domluvené s Bontempim nové angažmá v Lampre, ale potom to nevyšlo a zůstal jsem bez smlouvy. Zkoušel jsem to ještě na jaře, ale bohužel ani další varianta nedopadla dobře.

Na podzim to bylo podobné, podepsal jsem v rakouském Elk Hausu, sice byly i nějaké varianty v Itálii, ale říkal jsem si, že je lepší jistota a mít podepsanou smlouvu. Jenže tým přes zimu zanikl, odešel hlavní sponzor. A nám to řekli až po vánocích. Zase nešlo nic v profesionální cyklistice tak pozdě sehnat.

RC: Potom jsi měl nějaké zranění?

MJ: V roce 2010 jsem nastoupil do trenčínské Dukly a hned v březnu v Uruguaji jsem měl těžký pád. Jezdil jsem tam dobře, vyhrál jednu etapu a v dalších byl vždy do desátého místa, ale přišel pád, z kterého si nic nepamatuju. Vyražené zuby, otřes mozku a bezvědomí. Dával jsem se z toho dohromady celý rok 2010. Byl jsem vlastně rok bez předních zubů, protože jsem měl i zlomenou kost a čekalo se, až se to zahojí.

RC: Takže letos po dvou letech zase plnohodnotná sezóna?

MJ: Ano, začínali jsme už v únoru v Kamerunu a potom v dubnu v Maroku. Sezóna nebyla špatná, jeden závod UCI jsem vyhrál v Polsku, v závodě Banja Luka – Bělehrad jsem byl druhý. Taky na mistrovství Slovenské republiky v silničním závodě jsem obsadil druhé místo. Snad to půjde zase nahoru.

RC: Máš stále ambice na profesionální cyklistiku nejvyšší úrovně?

MJ: Určitě, chtělo by to zajet nějaký závod, připomenout se, mít se o co opřít. Opravdu stačí jedno vítězství, které bude trochu znít, a věřím, že se mohu ucházet, nebo se snažit o místo ve WorldTeamu, nebo profikontinentálním. Je škoda, že už Whirlpool není v druhé divizi, těch šancí by bylo přeci jen víc, ale i takto se dá o něco pokusit. Tým má slušný program, příležitosti budou.

RC: Znáš české závody?

MJ: Abych se přiznal, tak ani moc ne, příliš jsem v Čechách za svoji kariéru nezávodil. Příští rok to tedy poznám o trochu víc. Jel jsem dvakrát Vary, jednou Bíteš.

RC: Jak se připravuješ na novou sezónu.

MJ: Záleží na počasí, dokud se dalo jezdit, tak jsem jezdil dost na kole a taky hodil tůry po Tatrách. Byl jsem snad pětkrát na Kriváni (2 495m n. m.).

RC: Tatry jsou od prvního října pro vysokohorské túry uzavřené, ne?

MJ: Ano, chodil jsem to tam kontrolovat, zda ty předpisy někdo neporušuje! Ale ne, chodím většinou v Západních Tatrách, tam je to bezpečnější a také pro podobný trénink vhodnější.

Až napadne sníh, budu se věnovat běžkám, už jsme začali také hrát hokej. U nás se musíme přizpůsobit podmínkám, ale všeobecná příprava jde dělat dobře (Matej žije v Liptovském Hrádku). Začátkem února odjedeme na delší soustředění do Španělska a tak bude dost času najet objemové kilometry.

RC: My ti přejeme hodně dobrých výsledků v novém roce i v novém týmu a těšíme se na první závody.

Foto Jan Brychta a Libor Matějka


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


vasour 2
Omlouvám se,že odbočuji od tématu ale na oficielních stránkách Focus-bike.com jsem se dočetl,že máme nový Continentalní team Focus Znojmo s tím,že od roku 2013 budou Pro Continental.Máte o tom nějaké info ?
28.12.2011 18:53:14
K2.40
Podíval bych se na kontakty na těchto stránkách a tam bych vznesl dotaz. Třeba na Honzu Fialu
29.12.2011 14:18:32