Rozhovor s Romanem Kreuzigerem před sezónou 2012

13.12.2011 | Libor Matějka

Rozhovor s Romanem Kreuzigerem před sezónou 2012

V pátek zveřejnil Roman Kreuziger své plány pro rok 2012, v pondělí při otevírání Specialized Concept Store Radima Kořínka v Olomouci jsme měli příležitost mu položit několik otázek, mezi tím co si dával s mechanikem nového obchodu dohromady tréninkové kolo, s kterým odlétá na soukromé soustředění na Mallorku.

Sezóna 2011 v podání Romana Kreuzigera byla rozporuplná. Na jedné straně udělal Roman nejlepší výsledek v historii české silniční cyklistiky, italské Giro dokončil na 6. místě. Poprvé se také podařilo získat českému jezdci některý z trikotů při GrandTour. Bílý trikot pro nejlepšího cyklistu ve věku do 25 let je příslibem pro budoucnost.


Na druhé straně bylo zřejmě největším omylem Romanovi sezóny rozhodnutí startovat na letošní Tour de France. Dlouho váhal, potom se rozhodl ke startu, sice bez ambicí na celkový výsledek, což bylo logické. Jenže celkový dojem z Tour nevyzněl nejlépe, ani dílčí cíle nepřinesly nic pozitivního. Nepodařil se mu žádný únik, v kterém by měl šanci bojovat o etapové vítězství a k tomu zranění, které jej v postatě vyřadilo z celé druhé poloviny sezóny. To nebyl šťastný zbytek závodního roku.

RC: Dlouho jsi vloni váhal, zda na Tour startovat, nakonec jsi jel, ale nepřineslo to nic pozitivního. Letos rovnou oznamuješ, že tvým cílem je Giro a potom Vuelta.

RK: Ono to tak bylo i vloni před sezónou, v plánu jsem měl Giro a po něm Vuelta. Ale přáním týmu bylo, abych startoval v červenci na Tour, nakonec jsem se nechal přemluvit. Věděl jsem, že nepojedu na celkový výsledek a neměl jsem obavy, že bych to nezvládl. Jenže nakonec to dopadlo, tak jak to dopadlo.

RC: Nyní sis dal více času na rozhodnutí, zda jet Giro, nebo Tour v roce 2012. Co bylo rozhodující? Podoba etap, nebo předpokládaná konkurence?

RC: Skladba závodu rozhodla, Giro nemá v příštím roce takové extrémy, jako mělo letos a vyhovuje mi i méně časovek.

RC: Kdo si myslíš, že bude největším konkurentem na Giru?

RK: Určitě Basso, ten pojede s cílem vyhrát, Scarponi pokud bude startovat. Samozřejmě také Rodriguez a uvidíme, kdo ještě bude stát na startu.


RC: Připadá mi, že Johan Bruyneel začal vytvářet v RadioShacku atmosféru pro případný start Andy Schlecka. Dělá to na mě dojem, že ho chce na Giro nominovat, aby tam bojoval o vítězství a případný neúspěch na Tour šel tím pádem omluvit. Zdá se mi to jako: „Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše“. Myslíš že je něco takového možné?

RK: Nevěřím, že Andy Giro pojede.

RC: Už víš, jaký kolektiv spolujezdců budeš mít okolo sebe?

RK: Ve výběru pro Giro je dvanáct jezdců, ten základ je podobný jako letos a vím, s kým budu absolvovat přípravu a případně i Giro. Základem sestavy pro Giro jsou především Kiserlovski, Tiralongo a Kessiakof.

RC: Tvá příprava k Giru je téměř výhradně italská, proč ta změna?

RK: Chci si vyzkoušet Tirreno – Adriatico a vracím se na Sardinii, kde se mi vloni podařilo vyhrát. Mám pocit, že je to optimální skladba přípravy.

RC: V plánu máš i Lutych-Bastogne-Lutych, letos z pouhé předpokládané účasti a podpory Alexandra Vinokurova, byl nakonec skvělý výsledek a možná to mohlo být ještě lepší. Nepůjdeš do tohoto závodu s cílem uspět?

RK: To je ještě příliš daleko a na to nedokážu nyní odpovědět, bude záležet na formě i na ostatních okolnostech, kdo v jaké formě bude v týmu.


RC: Jakou plánuješ přípravu, kde budeš na přípravných soustředěních?

RK: To nechci zveřejňovat.

RC: A bude se jednat o vysokohorskou přípravu?

RK: Ano.

RC: Co Olympijské hry, máš zájem startovat?

RK: Ano, určitě. V omezeném počtu startujících je vždy pro závodníky z „malých“ států větší šance na úspěch, než při Mistrovství světa.

RC: A Mistrovství světa chceš absolvovat?

RK: Ano, sice se jede v Holandsku, ale rozhodně to nebude jednoduchý okruh a závod jen pro sprintery, i tady je šance na úspěch.

Díky výsledkům na Giru a v profesionálním světě oceňující každé vítězství, které zaznamenal v poslední etapě Kolem Trentina, by se mohla sezóna hodnotit pozitivně, přesto převažuje pocit ne zrovna nejlepšího roku. Jenže který český cyklista kdy v historii udělal takový výsledek, jako Roman letos na Giru. A tendence výkonů a tím pádem i výsledků je stále vzestupná. Mé očekávání pro Giro 2012 je docela velké a těším se na květnové etapy roku 2012. Už letos byla na Giru podpora českých fanoušku velká, to kvitovalo v tiskovém středisku Gira mnoho novinářů. České vlajky byly vidět opravdu často.

Foto Vít Kocián a Sky


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


francoa
Giro považuji po sportovní stránce za nejobtížnější etapák. Kdo chce vyhrát, nebo uspět (do 5) musí útočit. Vždy to tak bylo. Budu držet pěsti a přál bych si opravdu velký úspěch, abychom dokola pořád neposlouchali, jak jsou ,,skvělí´´ naši fotbalisti.
13.12.2011 20:11:20