Italští vyšetřovatelé dostali ze Španělska krevní konzervy zadržené u španělského doktora Fuentese, které jsou přisuzovány právě Bassovi. Doufají, že po přímé žádosti Ivan Basso vyhoví a nechá si odebrat vzorek k porovnání DNA. Italští vyšetřovatelé se však už i trochu oklikou pojistili, pokud tak Basso totiž neudělá, může být provedeno srovnání se vzorkem, který mu byl neoznámeně odebrán při tréninkové kontrole před několika týdny.

Podle Bassova právního zástupce se Ivan po té co si přečetl poslední zprávy rozplakal a nebude proti odběru vzorku.

Vyšetřovatel Ettore Torri doufá, že se procedury nebudou protahovat a že bude zahájeno před Giro d'Italia, ale nedokázal odpovědět na otázku, zda lze stihnout rozhodnutí před samotným startem tohoto pro Bassa domácího závodu.

Společně s Bassem se však ve stejné situaci v Itálii ocitají i další závodníci a to Giampolo Caruso, Luca Paolini a Michele Scarponi.

Christian Prudhomme, ředitel Tour de France je potěšen zprávami, že Ivan Basso je suspendován týmem Discovery Channel z důvodu nevyjasněných podezření kolem Operación Puerto a vyšetřování v Itálii. Je rád, že v boji proti dopingu a za vyjasnění všech obvinění vzešlých z Operación Puerto je nejen mezi týmy, ale i mezi ASO a UCI výjimečná shoda.