Štybarův víkend

23.11.2009 | Libor Matějka

O víkendových dnech byly na pořadu dva opravdu prestižní belgické závody. V sobotu se jel 3. závod GVA Trofée a v neděli 4. závod Superprestige. Konečně nejsou na stupních vítězů, ti stejní borci, v sobotu se nevešel Sven Nys, v neděli Niels Albert, ale pro nás naprosto super zpráva: dvakrát zvítězil Zdeněk Štybar, ten na bedně nechyběl a vždy vystoupal nejvýš. Ale popořadě.

V sobotu 21. listopadu byl na pořadu dne cyklokros v Hasseltu. Suchá a rychlá trať bez velkého převýšení, špice závodu vypadala, že stále spurtuje, opravdu rychlý cyklokros, tentokrát sedl našemu reprezentantovi. Konečně se na bednu prosadil i někdo jiný než trojice Albert – Nys – Štybar, v případě Nyse to bylo zapříčiněno defektem, v jedné zatáčce vysvlékl galusku. A tak do závěrečného okruhu vjížděla na špici pětice jezdců Zdeněk Štybar, Niels Albert, Bart Aernouts, Klaas Vantornout a Kevin Pauwels. A hned na začátku okruhu šel do čela náš reprezentant a prostě jel. Jel pořádně, ze skupiny odpadl Belgičan v barvách Rabobanku Bart Aernouts. Problémy s tempem Zdeňka měl v průběhu okruhu i sám Niels Albert.

Albert, který jel většinu okruhu s „dírou“, kterou v závěru posledního okruhu sice stáhl, ale ve spurtu stejně na našeho borce nestačil. Zdeněk vjížděl do závěrečného silničního úseku z první pozice a před sebe už nikoho nepustil, vyhrál letos první opravdu vážný závod.

Umístění dalších našich reprezentantů: 18. Martin Zlámalík, 30. Lukáš Klouček.

V celkovém pořadí vede Niels Albert, který má 70 bodů, před Sven Nysem, ten má bodů 67 a jen o bod méně si zatím připsal na konto náš Zdeněk Štybar, Radek Šimůnek s 29 body figuruje na devátém místě.
Kategorii U23 vyhrál Belgičan Tom Meeusen, před slovenským reprezentantem Robertem Gavendou (ten vede i v celkovém pořadí, po třech závodech) a dalším zástupcem Belgie Jimem Aernoutsem. My měli na startu Karla Hníka, který dojel 17. V juniorech jsme zastoupení neměli. Zvítězil nositel slavného cyklokrosového jména David van der Poel.

Neděle 22. listopadu, druhý den víkendu, jiný závod. Po sobotním závodě GVA Trofee, závod Superprestige, ale stejný vítěz. Zdá se, že Zdeněk Štybar prolomil letošní zakleté první místo a po sobotě si připsal i v neděli vítězství, vůbec by nebylo špatné, kdyby takováto tendence pokračovala i v následujících týdnech.

I tentokrát šlo o rychlý, suchý cyklokros. Až do závěru jezdila pohromadě skupina a rozhodovalo se v posledním okruhu, vlastně až ve spurtu, tentokrát v závěrečných stovkách metrů nevodil pole Zdeněk, ale přesto si pohlídal soupeře a v závěru posledního okruhu jim nedal šanci.

Radek Šimůnek obsadil sedmé místo, Petr Dlask byl 16., Martin Zlámalík 26. a Lukáš Klouček 30.

I v této soutěži figuruje Zdeněk na třetím místě, ale od prvního jej dělí jen jeden bod, vede Sven Nys se stejným počtem bodů (56) jako druhý Albert, Zdeněk má na třetím místě bodů 55.

Ve třiadvacítce se do čela závodu neprosadil nikdo z našich reprezentantů, vyhrál opět Belgičan Tom Meeusen, Robert Gavenda obsadil osmé místo a naši dojeli: 17. Jiří Polnický, 19. Lubomír Petruš a 31. Karel Hník.

Ani v neděli nestartoval nikdo z našich juniorských reprezentantů.