Světový pohár v Igorre pro Zdeňka Štybara

06.12.2009 | Libor Matějka, Marek Matějka

Světový pohár v Igorre pro Zdeňka Štybara

Další vítězství Zdeňka Štybara ve světovém poháru. Na začátku sezóny neměl v souboji s Albertem tolik sil a soupeř jej pravidelně porážel, situace se otočila a Zdeněk má navrch, prolomil ve Španělsku smůlu z posledních let a navázal na dobré výsledky českých závodníků na této severošpanělské trati.

Podívejme se trochu do historie

Ve Španělsku byli i dříve naši cyklisté úspěšní, vyhráli zde: Standa Bambula (1990), Radek Fořt (1991), Jiří Pospíšil (1997 a 2003), ale také získali šest druhých míst (Karel Camrda 1991 a 1992, Ondřej Lukeš 1996 a 1997, Pospíšil 1998, Petr Dlask – 2005) a celkem 8 třetích míst (Pospíšil – 1995, 1996, 2000 a 2002, Kamil Ausbuher – 1997, Dlask – 1998, Václav Ježek - 1999, František Klouček – 2004. Tedy bilance pro naše barvy vynikající. Bohužel v posledních pěti letech byli nejúspěšnější Belgičané, ti z patnácti pódiových umístění získali deset a vítěze měli ve čtyřech případech, jednou to byl Bart Wellens a v posledních třech letech vždy Sven Nys. My máme tři pódiová místa, Italové dvě a domácí Španělé jedno.

Podle této statistiky byl největším favoritem nedělního závodu Sven Nys, který zvítězil čtyřikrát, naopak Albert se na této trati ještě neprosadil, ale on je podstatně mladší, stejně jako náš Zdeněk Štybar, který zde také ještě na bedně nestál.

A tato trojice bojovala od třetího kola o vítězství sama, jak už bylo napsáno na našich stránkách v krátké zprávě:

Zdeněk Štybar se v posledním okruhu odpoutal od Nielse Alberta (BKCP Powerplus) a Svena Nyse (Landbouwkrediet Colnago) a dojel si pro vítězství. Druhý skončil Niels Albert a třetí Sven Nys. Čtvrtou příčku získal Klaas Vantornout (Sunweb Projob) a na skvělém pátém místě dojel Bart Wellens (Telenet Fidea), který zatím skoro celou sezónu marodil. Radek Šimůnek (BKCP Powerplus) projel cílem na slušném devátém místě. Celkově vede stále Niels Albert (370 b.), ale má pouze pětibodový náskok na Zdeňka Štybara (365 b.). Třetí je Klaas Vantornout.

Musíme podotknout, že v závěru posledního okruhu udělal Sven Nys taktickou chybu, kdy se po nástupu Zdeňka zamotal se závodníkem o kolo pozadu a ztratil definitivně šanci našeho reprezentanta dojet, poslední stovky metrů dojel bez boje na třetím místě. Zdržel tím i Nielse Alberta a tak mohl Zdeněk do cíle dojet neohrožován soupeři. Tu chybu jednoznačně připisujeme na vrub Svena Nyse, můžete se podívat na záznam posledního okruhu [odkaz=http://www.sporza.be/cm/sporza/videozone/MG_sportnieuws/MG_wielrennen/1.648092]zde[/odkaz].

Tendence Zdeňkových výsledků je před MS v Táboře slibná, ale je pravda, že nám zbývá ještě osm týdnů do víkendu, kdy se pojede o titul mistra světa.

Výsledky našich dalších reprezentantů: 17. Petr Dlask, 20. Martin Zlámalík, 24. Kamil Ausbuher a 38. Jaroslav Kulhavý. Plný počet závodníků jsme tentokrát na startu neměli.

Kompletní výsledky naleznete [odkaz=http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MTU3OTM&LangId=1]zde[/odkaz].

Ilustrační foto: Vít Kocián/RoadCycling.cz.


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


stary mlynar
Nějaký rozhovor s jeho trenétem by to možná chtělo.
07.12.2009 7:32:13
Polna
tuto chybu pripisujeme jednoznacne na vrub Svena Nyse? Jel nekdo z vas cyklokros?
08.12.2009 20:27:30
Miloš Potocký
Sven N. vůbec v daném okamžiku nesledoval trať před sebou. Mám na mysli ten okamžik když v posledním kole najel do závodníka kterého měl bez problému minout. [br]
08.12.2009 20:56:00
Libor (RC)
Já se hlásím, já jsem cyklokros jezdil! Ale to nic nemění na věci, že tu kolizi mohli zavinit jen dva jezdci, ten co byl předjížděn a ten co předjížděl a Nys si to prostě zavinil sám, ten druhý za to naprosto nemohl. Nevím proč bychom to nemohli napsat, co je na tom nepravdivého. Nys se tím vyřadil z boje o první místo a nemoh se na nikoho rozčilovat, jen sám na sebe.
09.12.2009 4:51:56