Tréninkový objem II.: Jak dlouhé tréninky
06.02.2007 | Libor Matějka
Jak dlouhé tréninky jezdíte? Jaká tréninková vzdálenost má maximální efekt? Jak dlouhý má být trénink je ještě specifičtější otázka než kolik najet za rok. Denní tréninkové penzum silničáře se odehrává v rozmezí 30 až 200km. Záleží na tom, jaký trénink absolvujete, v jakém ročním tréninkovém období se nacházíte a jaký celkový roční tréninkový objem v roce plánujete.
Pro tak dlouhé tréninky si vybíráme spíš terén rovinatější, protože v kopcovitém terénu nejsme schopni udržet při stoupání tep dostatečně nízko a ve sjezdech zase naopak tep příliš klesá. Cílem těchto tréninků je především rozvoj „tukového metabolismu“, rozvoj základní vytrvalosti a posouvání výkonu v oblasti do 2 mmol. Aby takový trénink měl co největší efekt, musí se odehrávat poměrně v nízkých intenzitách, právě do hranice 2 mmol, ale zase ne příliš nízko v kompenzačním pásmu (to se stává v příliš velké skupině, kdy se na čelo dostanete jen zřídka a v závětří jedete v příliš nízkých tepech). Tyto tréninky mohou být v jarních měsících, v přípravném období, i trochu intenzivnější (až k laktátu 3 mmol), protože nemáte žádnou intenzitu z jiných tréninkových jednotek a také nezávodíte. V závodním období potom stačí jezdit tento typ tréninku do laktátu 2 mmol.
Kratší tréninky, které se většinou jezdí v kopcovitém terénu a jsou zaměřeny na maximální rozvoj VO2max se odehrávají v časech dvou až čtyř hodin. U těch nejschopnějších až pět hodin a profesionálů (s ročním objemem přes 20 tisíc km) i více. Při těchto trénincích absolvujeme kopce v pásmu anaerobní vytrvalosti okolo laktátu 4 mmol a mezi nimi zařazujeme jízdu v kompenzačním pásmu.
Do dvou hodin objemu absolvujete tréninky, v kterých jsou zařazeny úseky nejvyšších intenzit – série nástupů a sprintů. Tyto jednotky profesionálové zařazují ve dnech vícefázového tréninku.
V objemu jedné až dvou hodin se jezdí i v kompenzačních a odpočinkových dnech, kdy chcete urychlit regeneraci. I u těch, kteří začínají se silniční cyklistikou, by měli být objemové tréninky minimálně dvouhodinové, protože cyklistika je sport extrémně vytrvalostní, žádný jiný sport není v časovém objemu cyklistice podobný. Také u začínajících cyklistů po prvních trénincích můžeme zařadit čtyřhodinové tréninky. Vyšší a vysoký objem nám s postupným nárůstem trénovanosti neublíží, pokud si budeme hlídat parametry intenzity. Důležité je samozřejmě pečlivě plánovat a zařazovat odpočinek a kompenzační tréninkové jednotky.
ESI Chunky gripy black
429 Kč
Mohlo by vás zajímat

V podstate v tomto obdobi teraz (v zime) okolo120-160 km denne.Pocasie to umoznuje a mam taku Malorcu doma.Od vianoc mam 2500 km na ceste + trenazer a bezky.V lete okolo 150-240 km. Moj nazor je, ze pod 100 km sa uz ani obliekat a potit nemusim!!! Mal by som to asi trosku redukovat tie objemy az mam formu kveten-cerven-cervenec a nie brezen-duben a potom nic - zahlteny!!!!
07.02.2007 10:14:17

Ty seš asi profík, co?;-)
[br]Kvantita je jen jedna strana mince a druhá je kvalita. A těch 150-240 km v sezóně, snad nemyslíš denně. To se pak nediv, že jsi v půlsezóně hin. Řekl bych, že v závodní sezóně stačí delší objemovka (nad 4-5 hod) tak jednou za dva týdny, nebo i za tři.
07.02.2007 17:45:25

Alwe,ono to zase nebude tak horký.Kdybys do toho šel tak jak říkáš,tak máš od Vánoc bůra.S těmi 2.500 co povídáš mužeš být v klidu:-)
07.02.2007 20:11:45

Autor článku má bohužel pravdu, pod 20tis. se s profíkama jezdit nedá... :(( ...já míval objemy většinou leden 2tis, unor 2tis, březen 3tis a v sezoně od 2,5-4tis za měs. hlavně podle počtu etapáků... za rok cca 30tis... samozřejmě objem km neříká níc o kvalitách závodníka, ale zase když máš 30tis za sezonu, tak chtě-nechtě v balíku objedeš vpodstatě cokoliv... :))
07.03.2007 20:58:39
- Nejčtenější články
-
9 důvodů, proč používat domácí cyklistický trenažér aneb budeme jezdit na počítači?
-
Quintana stále nesehnal tým a podle kolumbijských médií ukončí kariéru
-
Český pohár v silniční cyklistice bude mít o dva závody víc. Především díky organizátorům z Krásné Lípy a České Kamenice, kteří je propojují se závody pro amatéry
-
Sagan letos ukončí silniční kariéru. Vrátí se na horská kola, v plánu je start na Olympiádě
-
Evenepoelovi k obhajobě na San Juanu bude pomáhat i Jan Hirt. Jakou roli bude mít Mathias Vacek? A jak na svůj vyhazov z Astany odpoví Miguel López?
- Nejkomentovanější články
-
Ať zaprší a bude bláto… V neděli se jede ve Štěpánce v Mladé Boleslavi cyklokrosový šampionát
-
Jayco AlUla zveřejnil podobu dresu pro rok 2023. V tomto outfitu budeme tedy sledovat i Zdeňka Štybara
-
Scott Foil týmu DSM. Na tomto kole budou letos závodit tři čeští cyklisté
-
Štybar balí cyklokrosovou sezonu, na mistrovství světa nepojede. Snad až za rok do Tábora…
-
Bike test 4EVER Engrave
Cyklobazar is down!