Niel JaarmarktcrossVe středu, na svatého Martina, se jel v Belgii závod kategorie C2 a na stupních vítězů stáli opět ti tři nejlepší, tentokrát v pořadí: 1. Sven Nys, 2. Niels Albert a 3. Zdeněk Štybar. Na startu byl i Radek Šimůnek a obsadil skvělé páté místo, Petr Dlask byl 17., Jiří Polnický 32. a Lukáš Klouček 35. Do posledního kola najížděla spolu trojice nejlepších, ale Zdeněk měl v začátku okruhu lehký pád a ztratil šanci bojovat o první místo, to si na cílové pásce rozdělili Nys s Albertem, ve spurtu byl silnější Nys. Niels Albert byl příznivci Svena Nyse vypískán za údajné zablokování Nyse v jednom z výjezdů, což nesl emotivně a vyhrožoval odchodem z cyklokrosu na silnici.

Grand Prix de la region ValoneV sobotu se jela další C2, jako Velká cena Valonska, ze silné trojice byl na startu jen Niels Albert a také zvítězil, před vrcholem tohoto týdne nedělním závodem odpočívali jak Sven Nys, tak i náš Zdeněk Štybar, na startu byli Radek Šimůnek, který dojel pátý a Martin Zlámalík v cíli 17. Kvůli neúčasti Nyse a Štybara se dočkali bedny i mistři Francie a Itálie, Francis Mourey a Enrico Franzoi dojeli na druhém a třetím místě.

Superprestige GavereA v nedělním nejdůležitějším závodě, 2. díle belgické Superprestige? Zase stejně jako kdy jindy v této sezóně: první Albert, druhý Nys, třetí Štybar. Ale ne tak jednoznačně, začněme tratí!

Trať

Žádné schody, žádné umělé překážky, ale trať s velkým převýšením a belgické bláto. Jednotlivé průměry na okruh se pohybovaly v rozmezí 21-22 km/hod. Takže trať těžká!

Zdeněk Štybar

V začátku závodu se nepohyboval v čele závodu nikdo z Top3, dobře jel Šimůnek, ale především za to vzali Bart Aernouts a Gerben de Knegt z Rabobanku a Kewin Pauwels z Telenet Fidea. Na ně se už v 2. kole dotáhl Štybar, a protože nebyl v popředí nikdo z hlavních soupeřů, tak za to začal brát. Bohužel později na své dva hlavní soupeře nestačil, ale uhlídal si třetí místo, ve spurtu s Kevinem Pauwelsem.

Niels Albert

Chtěli jsme to srovnávat podle pořadí v cíli, od třetího místa po první, ale zdá se, že Nys by si dnes měl zasloužit vítězství. Albert se propracoval do čela závodu ve 3. kole o jedno kolo později než Zdeněk. Jenže potom šel do čela, jeho tempo se snažil držet náš Zdeněk Štybar, ale bohužel se mu to nepodařilo a Albert se mu začal vzdalovat.

Sven Nys

Zřejmě nejvýraznější postava dnešního závodu, první kolo dokončil někde okolo patnáctého místa se ztrátou více než půl minuty na čelo závodu, ale potom začal jet svoje tempo a to bylo sakra rychlé. Tři kola před koncem závodu se dotáhl na skupinu Zdeňka Štybara, toho ovšem celkem nekompromisně nechal za sebou a na konci stejného kola dojel i Nielse Alberta, ztrátu nějakých 15 vteřin dotáhl během půl okruhu. Do předposledního kola vjížděli tito dva belgičtí soupeři spolu, jenže v polovině okruhu měl Sven defekt a Albert mu v okamžiku nadělil opět více než čtvrt minuty. Albert si potom na Nyse svůj náskok pohlídal, ten zase kontroloval dvojici Štybar – Pauwels.

Nakonec výsledky v cíli dopadly na prvních třech místech podobně jako v mnoha jiných závodech této sezóny (například v Plzni), ale průběh byl mnohem zajímavější, zřejmě tomu napomohla i jiná, taková klasicky cyklokrosovější trať. Z našich reprezentantů ještě dojel Radek Šimůnek na 12. místě, Martin Zlámalík 13., Petr Dlask 18., poměrně brzo dostal rundu Lukáš Klouček.

V ženách opět vyhrála Američanka Katherine Compthonová, před Holanďankou Marinne Vosovou, na třetím místě dojela Daphny Van Den Brandová, také z Holandska, naše Pavla Havlíková dokončila na místě desátém. Ve třiadvacítce dojel náš jediný zástupce Jiří Polnický na místě dvanáctém. V juniorech jsme zastoupení neměli.

Nás podobný týden cyklokrosu čeká v následujících dnech. Uvidíme další díl nevyšší soutěže Toi Toi Cupu ve volný den 17. listopadu na tradiční trati v Holých Vrších u Mladé Boleslavi, na tento závod bude navazovat pohár v Lounech, ten se koná v sobotu 21. 11..

Kompletní výsledky ze středy naleznete [odkaz=http://www.cyclingnews.com/races/niel-jaarmarktcross-c2/elite-men/results]zde[/odkaz].

Kompletní výsledky ze soboty jsou [odkaz=http://www.cyclingnews.com/races/grand-prix-de-la-region-wallonne-c2/men/results]zde[/odkaz].

Kompletní výsledky z neděle jsou [odkaz=http://www.cyclingnews.com/races/superprestige-gavere-c1/elite-men/results]zde[/odkaz].

Ilustrační foto Jan Brychta a Vít Kocián.