Týden cyklokrosu v Belgii

15.11.2009 | Libor Matějka, Marek Matějka

Týden cyklokrosu v Belgii

V české kotlině byl tento víkend klid, jen ve Střeni se jel „sranda“ cyklokros za účasti našich předních silničářů a bikerů. Ani světový pohár neměl na pořadu žádný svůj díl. Přesto nebyl volný víkend, především v Belgii není možné, že by se v sobotu nebo neděli něco nejelo. A to spíše po oba volné dny a také něco ve všední den. Vrcholem tohoto týdne byla nedělní Superprestige, soutěž, která bývala před lety vrcholným cyklokrosovým seriálem a kterou vytlačila z prvního místa soutěž pořádaná UCI a které přibyl soupeř domácí, belgický seriál GvA Trofee.

Ale popořadě, co se odehrávalo tento týden.

Niel JaarmarktcrossVe středu, na svatého Martina, se jel v Belgii závod kategorie C2 a na stupních vítězů stáli opět ti tři nejlepší, tentokrát v pořadí: 1. Sven Nys, 2. Niels Albert a 3. Zdeněk Štybar. Na startu byl i Radek Šimůnek a obsadil skvělé páté místo, Petr Dlask byl 17., Jiří Polnický 32. a Lukáš Klouček 35. Do posledního kola najížděla spolu trojice nejlepších, ale Zdeněk měl v začátku okruhu lehký pád a ztratil šanci bojovat o první místo, to si na cílové pásce rozdělili Nys s Albertem, ve spurtu byl silnější Nys. Niels Albert byl příznivci Svena Nyse vypískán za údajné zablokování Nyse v jednom z výjezdů, což nesl emotivně a vyhrožoval odchodem z cyklokrosu na silnici.

Grand Prix de la region ValoneV sobotu se jela další C2, jako Velká cena Valonska, ze silné trojice byl na startu jen Niels Albert a také zvítězil, před vrcholem tohoto týdne nedělním závodem odpočívali jak Sven Nys, tak i náš Zdeněk Štybar, na startu byli Radek Šimůnek, který dojel pátý a Martin Zlámalík v cíli 17. Kvůli neúčasti Nyse a Štybara se dočkali bedny i mistři Francie a Itálie, Francis Mourey a Enrico Franzoi dojeli na druhém a třetím místě.

Superprestige GavereA v nedělním nejdůležitějším závodě, 2. díle belgické Superprestige? Zase stejně jako kdy jindy v této sezóně: první Albert, druhý Nys, třetí Štybar. Ale ne tak jednoznačně, začněme tratí!

Trať

Žádné schody, žádné umělé překážky, ale trať s velkým převýšením a belgické bláto. Jednotlivé průměry na okruh se pohybovaly v rozmezí 21-22 km/hod. Takže trať těžká!

Zdeněk Štybar

V začátku závodu se nepohyboval v čele závodu nikdo z Top3, dobře jel Šimůnek, ale především za to vzali Bart Aernouts a Gerben de Knegt z Rabobanku a Kewin Pauwels z Telenet Fidea. Na ně se už v 2. kole dotáhl Štybar, a protože nebyl v popředí nikdo z hlavních soupeřů, tak za to začal brát. Bohužel později na své dva hlavní soupeře nestačil, ale uhlídal si třetí místo, ve spurtu s Kevinem Pauwelsem.

Niels Albert

Chtěli jsme to srovnávat podle pořadí v cíli, od třetího místa po první, ale zdá se, že Nys by si dnes měl zasloužit vítězství. Albert se propracoval do čela závodu ve 3. kole o jedno kolo později než Zdeněk. Jenže potom šel do čela, jeho tempo se snažil držet náš Zdeněk Štybar, ale bohužel se mu to nepodařilo a Albert se mu začal vzdalovat.

Sven Nys

Zřejmě nejvýraznější postava dnešního závodu, první kolo dokončil někde okolo patnáctého místa se ztrátou více než půl minuty na čelo závodu, ale potom začal jet svoje tempo a to bylo sakra rychlé. Tři kola před koncem závodu se dotáhl na skupinu Zdeňka Štybara, toho ovšem celkem nekompromisně nechal za sebou a na konci stejného kola dojel i Nielse Alberta, ztrátu nějakých 15 vteřin dotáhl během půl okruhu. Do předposledního kola vjížděli tito dva belgičtí soupeři spolu, jenže v polovině okruhu měl Sven defekt a Albert mu v okamžiku nadělil opět více než čtvrt minuty. Albert si potom na Nyse svůj náskok pohlídal, ten zase kontroloval dvojici Štybar – Pauwels.

Nakonec výsledky v cíli dopadly na prvních třech místech podobně jako v mnoha jiných závodech této sezóny (například v Plzni), ale průběh byl mnohem zajímavější, zřejmě tomu napomohla i jiná, taková klasicky cyklokrosovější trať. Z našich reprezentantů ještě dojel Radek Šimůnek na 12. místě, Martin Zlámalík 13., Petr Dlask 18., poměrně brzo dostal rundu Lukáš Klouček.

V ženách opět vyhrála Američanka Katherine Compthonová, před Holanďankou Marinne Vosovou, na třetím místě dojela Daphny Van Den Brandová, také z Holandska, naše Pavla Havlíková dokončila na místě desátém. Ve třiadvacítce dojel náš jediný zástupce Jiří Polnický na místě dvanáctém. V juniorech jsme zastoupení neměli.

Nás podobný týden cyklokrosu čeká v následujících dnech. Uvidíme další díl nevyšší soutěže Toi Toi Cupu ve volný den 17. listopadu na tradiční trati v Holých Vrších u Mladé Boleslavi, na tento závod bude navazovat pohár v Lounech, ten se koná v sobotu 21. 11..

Kompletní výsledky ze středy naleznete [odkaz=http://www.cyclingnews.com/races/niel-jaarmarktcross-c2/elite-men/results]zde[/odkaz].

Kompletní výsledky ze soboty jsou [odkaz=http://www.cyclingnews.com/races/grand-prix-de-la-region-wallonne-c2/men/results]zde[/odkaz].

Kompletní výsledky z neděle jsou [odkaz=http://www.cyclingnews.com/races/superprestige-gavere-c1/elite-men/results]zde[/odkaz].

Ilustrační foto Jan Brychta a Vít Kocián.


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


bode
libore , v česke možna v moravske nikoliv ! v sobotu mistrovství moravskoslezkého kraje ve Staré vsi , a v neděli OP v Ostravě !!!!!!! a v čechach se tuším taky zavodilo!!!!
15.11.2009 20:09:28
Libor (RC)
to se omlouvám, ale nějak se v cyklokrosu stále neorientuji, svazové stránky (www.cyklovysledky.cz) cyklokros ignorují, na stránkách www.cyklokros.cz se tedy kompletní kalendář taky špatně hledá, kde tam vlastně je a jsou tam propozice veřejných závodů? Jsou tam dvě lišty a ani jedna neodkazuje na kalendář!
16.11.2009 6:58:37
Miloš Potocký
Nic ve zlém ale :-) [br]Co se týká přehlednosti (kalendáře) cyklokrosových závodů, je to letos velký problém. Ještě loni byl kalendář a tím základní přehled pro veterány a hobby jezdce na stránkách Masters. Letos tam je odkaz kde by měli být, a zřejmně tam i jsou ale je to tak nepřehledné že jsem nedokázal poradit řadě lidí kteří mě letos žádali o informaci kde se jezdí cyklokrosy protože by se chtěli zkusit postavit na start. Tak že vím že bylo více cyklistů co hledali a nenašli. [br]Tímto nemám na mysli Toi Toi C.
16.11.2009 8:53:15
Martin Bali-Jenčík/Cyklokros.cz
Na svazových stránkách toho chybí víc, nejen cyklokros. Nicméně je tam odkaz na www.cyklokros.cz. Na těchto stránkách je kalendář pod odkazem TOI TOI Cup. Je to už tak zažité, samozřejmě připouštíme, že to není OK, budeme muset přidat jasný odkaz z hlavní stránky. [br] [br]Jinak - už jsem to psal u jiného článku - když něco nevím, stačí se zeptat. Na Cyklokros.cz jsou uvedeny veškeré kontakty - stačí napsat mail, či zavolat a za pár sekund vím... :-) [br] [br]P.S.: Oderský pohár je "soukromá" akce, ČP Masters je v režii komise Masters. Oba seriály mají tyto oficiální stránky - www.acsvrbno.estranky.cz. Tento link je na Cyklokros.cz pod Odkazy.
16.11.2009 9:01:57
bode
co se tyká Oderskeho a masters tak by to mělo byt na strankach acs drak vrbno
16.11.2009 9:02:51
Libor(RC)
No škoda, že to není někde kompletní, asi to budeme muset udělat na stránkách RC:). Silniční je tam kompletní ať se jedná o svazové závody, maratóny, SAL, JAL..........MXM Hulín, Jesenický šnek..... Tak nějak bych to očekával právě na stránkách www.cyklokros.cz, ale nic však my se časem zorientujeme. Když člověk píše článek o belgickém cyklokrosu a chce napsat jen takovou malou vsuvku o českém programu a nemá jasný zdroj, tak asi těžko bude shánět různé kontakty, kam napsat, kam volat a ptát se: Dobrý den nepořádáte někde něco? Ale ne nic ve zlém, jen by neměl být pan MBJ tak vztahovačný:)
16.11.2009 10:26:39
Martin Bali-Jenčík
Pan MBJ není vztahovačný, bohužel není geniální a neví všechno. Ještě že tu máme RC. :-))
16.11.2009 10:31:54
stary mlynar
Několik let jsem kompletní kalendář dělal, když jsem toho nechal, protože to na žádné stránky nechtěli dávat, tak ho najednou všichni potřebují. Zajímavé. [br]Oderský pohár není soukromá akce, ale pořadatelem je ACS DRAK VRBNO. [br]ČP Masters pořádá Komise masters cyklokrosu a kalendář je rovněž u nás, teda výsledky taky. [br]No, a všechny odkazy jsou fakt na cyklokros.cz
17.11.2009 8:02:24
mlynarova
Moraváci jistě znají i Materovy cyklostránky www.cyklo.matera.cz, kde je spousta informací a dosti obsáhlý kalendář- triatlonu, MTB, silnice, cyklokrosu, běhu, atd.... Prostě se tam dá najít skoro všechno.... [br]To je jen taková informace, kde hledat... :-)
17.11.2009 15:22:10
Daniel
Jak tak koukám tak tahle sezona je soubojem třech Titánů z toho ten třetí je častěji jistí ze zadu aby bedna byla jen a jen jejich ....
18.11.2009 8:02:28