Jak tedy docílit toho, aby nohy tolik nebolely a síla s vaším výkonem rostla stále vzhůru?
Pro cílený rozvoj síly a celkové silové vytrvalosti, která je v cyklistice důležitá, je třeba začít již v zimních měsících, kdy v posilovně využijeme zejména kruhovou metodu (kruhový trénink na několika stanovištích), která blahodárně napomáhá rozvoji silové vytrvalosti a i celkové fyzické kondice.
Ti z vás, co začali s cyklistickým tréninkem na poslední chvíli a jezdí na kole od závodu k závodu již dva a půl měsíce, mají poslední šanci jak výkon posunout kupředu. Tělo by již mělo být dostatečně adaptováno na tréninkové a závodní dávky na kole, nemusíte se tedy bát ho tzv. pořádně zapřáhnout. Už se tedy nezaměřujte převážně jen na vytrvalostní trénink, ale nebojte se v týdnu zařadit i jednu až dvě intenzivnější tréninkové dávky, kde cíleně tělo potrápíte rozvojem silové složky ve výkonu na vyšší tepové hranici a výrazně vám napomůžete opětovnému zlepšení vaší kondice.
Jak na cílený rozvoj síly?
Pro jízdu v terénu je síla jedním z rozhodujících faktorů úspěchu. Proto nelze její rozvoj vynechat. S přibývajícími kilometry samozřejmě roste i vaše sílová připravenost. Vy vnímáte, že vás nohy bolí čím dál méně jsou tzv. stále silnější, že stanovený okruh jedete výrazně rychleji a sílu sledujete především ve zvýšení rychlosti, kterou můžete nejčastěji sledovat. Trénink síly je pro organismus velmi náročný a vyžaduje delší regeneraci organismu. Proto je pro závodníka třeba být do sezóny dobře připraven neboť není na silový trénink prakticky skoro žádný čas. Tréninková jednotka nemusí být u průměrně trénovaného jedince, tak dlouhá (do 2hod) a pro chladné počasí je ideální domácí trenažér či spiningové kolo, kde se vám bude mimo jiné i dobře držet tížená intenzita. Sílu můžeme rozvíjet hned několika způsoby.
Nejpřirozenější a nejjednodušší je již zmiňovaná samotná jízda na kole, kde síla do určité míry přibývá s najetými kilometry. Dále je vhodná jízda do mírného později i do prudkého stoupání. Pro ty z vás, kteří na kole jezdíte dva až třikrát týdně, doporučuji alespoň jeden trénink vybrat ve členitém terénu a vyjet si několik kopců svižnějším tempem. Když tam zapomenete těžší převod, můžete se na něj potrápit až na horu a zkusit, co vydržíte. Pro ty z vás, co trénují systematicky, je nejvhodnější po 20 -30 minutovém rozjetí absolvovat opakované intervaly do stoupání. Měly by být minimálně tři. Ve zhruba desetiminutových silových intervalech do mírného kopce necháte tělo v klidu a zaměříte se především na práci dolních končetin a optimální techniku šlapání (dávkování je úměrně výkonnosti), mezi úseky si dejte pauzu vždy jeden a půl násobek délky intervalu intenzitou volného kompenzačního tréninku. Frekvence šlapání při intervalech je svižnější, pohybuje se okolo 65- 75 ot./min.
Při těchto intervalech je třeba volit převod úměrně své výkonnosti tak, aby odpovídal uvedeným otáčkám, výkonu a v ideálních případech i srdeční frekvenci. Tepová frekvence by se měla pohybovat 5 TF/min pod anaerobním prahem, kde nedochází pouze k rozvoji silových předpokladů, ale i k účinnému rozvoji VO2max (aerobní kapacity organismu, která je pro vytrvalostí výkon velmi důležitá a její zlepšení výrazně zvýší i vaši aktuální výkonnost v intenzivním závodním zatížení). Po odjetí intervalů se budete většinou cítit unaveni, a proto berte vždy tuto náplň jako hlavní a trénink už jen dokončete do celkového stanoveného objemu v tempu základní vytrvalosti. V případě, že budete cítit únavu již při prvním intervalu nechte rozvoj síly na jiný den a dejte si volnější trénink pohodovým tempem.
Závěrem si zapamatujte, že je trénink rozvoje silových schopností je opravdu náročný a vyžaduje dostatečný prostor na regeneraci. Když správně a systematicky zapracujete na silovém rozvoji, můžete se již po několika týdnech těšit na úspěch ve výkonu nejen v závodě, kde nevědomky při každém startu sílu rozvíjíte velmi intenzivně, ale také při samotném tréninku, kde se vám pojede výrazně lépe. Pro efektivní skloubení tréninkového cyklu a závodů je proto dobré využít rad trenéra, který zatížení správně zkoriguje a dojde namísto mnohdy nekontrolovaného přetrénování k úspěšnému zvýšení kondice.
Foto: Alltraining.cz