Zázraky Maura Gianettiho

20.08.2010 | Marek Matějka

Zázraky Maura Gianettiho

Jeden z nejlepších cyklistů světa, ruský etapový specialista Denis Menšov se dohodl na smlouvě s týmem Geox. Týmem „mistra v přežití“ – Maura Gianettiho. Jak dokázal tento poměrně málo známý Švýcar přitáhnout k sobě dva z nejslavnějších závodníků Denise Menšova a Carlose Sastreho? Jak dokázal přes četné dopingové aféry svých závodníků v minulosti a téměř žádné výsledky v posledních dvou letech, přesvědčit italskou obuvnickou společnost Geox, aby vložila svoje peníze a svoji pověst do jeho rukou?

Minulost bývalého profesionála totiž na první pohled nebudí velkou důvěru. Byl manažerem týmu Saunier Duval, za který se „proslavili“ například Riccardo Ricco nebo Leonardo Piepoli. I když se Gianettimu těžko dá dokázat, že o počínání svých svěřenců věděl, bylo by naivní se domnívat opak. Přesto v kritickém roce 2008, kdy kvůli pozitivnímu dopingovému testu Riccarda Ricca musel Saunier Duval odvolat celý svůj kádr z Tour de France a hlavní sponzor ukončil podporu týmu, dokončil sezónu pod názvem Scott American Beef.

Před další sezónou (2009) se zdál osud Maura Gianettiho jako významného manažera zpečetěn. Jenže jedno a půl zdánlivě nesmyslného slova umí divy – ProTour. Tedy přesněji řečeno licence ProTour. A tu asketický Švýcar měl a dokonce na dva roky. Zlákal na ni výrobce kol Fuji a společnost Servetto a mohl začít budovat nový tým. Na Tour de France je sice nevzali, ale jinak byli plnohodnotným celkem. Zatímco pro ostatní manažery je shánění sponzorů možná tou nejtěžší činností spojenou s jejich funkcí, pro Gianettiho je to zdá se snadná záležitost. Pro letošní sezónu se domluvil se společností Footon a mohl pokračovat, i když mu citelně chyběli špičkoví závodníci. Zato závodní program mají letos vynikající, vedle jistého kalendáře ProTour, „pozvání“ dostali na Giro d´Italia, Tour de France a taky na španělskou Vueltu. Pro ilustraci, do cíle Gira ve Veroně se dostali pouze čtyři závodníci ze startovní devítky! Rozhodně se zatím nedá letošní rok nazvat úspěšným.

Což ale není pro Maura Gianettiho žádný problém, nejenže získal podporu Geoxu, ale do svých řad přivedl i Denise Menšova, o kterého prý stála Kaťuša a Astana. Opravdu mistrovský kousek. Angažování stárnoucího Carlose Sastreho v porovnání s tím bledne, ale i tak může být významnou posilou. Velmi zajímavé je, že Mauro Gianetti už od jara stál i o Romana Kreuzigera a dokonce mu podle Jiřího Škody, přes kterého sháněl na Romana kontrakt, nabízel, že postaví tým jen kolem něj. Roman však odmítl, čemuž se není moc co divit, na jaře nevypadal Footon Servetto jako dobrá volba a pozice lídra v Astaně je téměř ideálním výsledkem.

A rád je pravděpodobně i sám Mauro Gianetti, protože místo devátého muže Tour má třetího nejlepšího a taky trojnásobného vítěze Grand Tour. Mimo to se ještě Gianetti pustil do budování dámského týmu. Po vzoru HTC Columbie a Cervéla, kteří ovšem měli ženský tým dříve než mužský. I když není pravděpodobné, že by s tímto týmem měl Gianetti příliš společného. Geox totiž akorát zasponzoruje jeden z významných současných celků – Safi Pasta.

Foto Team Footon - Servetto


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE