Akční kamera Lamax X8 Electra

07.12.2016 | Marek Matějka

Akční kamera Lamax X8 Electra

Velmi oblíbeným zpestřením všech možných sportovních aktivit, se stalo natáčení prostřednictvím akčních kamer. Samozřejmě se to nevyhnulo ani cyklistice a tak do redakce dorazila kamera Lamax X8 Electra, kterou jsme měli možnost vyzkoušet.

Akční kamera nemusí v cyklistice plnit pouze zábavnou funkci, ale také bezpečnostní. Platí to zejména pro silniční cyklistiku, kdy je občas dobré mít, především na nebezpečných silnicích, uložené záběry jako důkaz. Ale pojďme rovnou ke kameře.

Lamax X8 Electra je bohatě vybavená kamera, ale cenovka se podařila udržet velmi nízko. Maloobchodní cena je 3 490 korun. Kamera zvládá pořizovat záběry až v rozlišení 4K. Ale bohatě stačí i natáčení ve vysokém rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu. Malá kamerka má i LCD displej a spoustu příslušenství.

Balení
U Lamaxu je bohatá základní výbava zvykem. Kromě samotné kamery v balení najdete vodotěsné pouzdro, ve kterém můžete natáčet až v hloubce 30 metrů pod hladinou a díky tlačítkům lze kameru bez problému ovládat. Tlačítka na pouzdru jsou velká, takže je lze pohodlně ovládat i v rukavicích.

Dále v balení naleznete spoustu různých držáků, které jsou zapotřebí pro různé uchycení kamery, napájecí adaptér s odpojitelným micro USB kabelem a zajímavostí je i náhradní baterie, jedna je přímo v kameře a druhá v balení. Je to velmi praktické, baterie je drobná a má kapacitu 900 mAh, což by mělo stačit na 90 minut záznamu ve Full HD kvalitě. Se dvěma bateriemi tak můžete natáčet až 180 minut bez nutnosti nabíjení.

Kamera
Kamera je velmi malá a elegantní, její rozměry jsou 59 x 41 x 24 milimetry a váží jen 63 gramy i s baterií. Hranatá kamerka je z matného plastu, zpracování je příkladné a vypadá výborně. Na zadní straně je barevný LCD displej o rozměru 1,5 palce.

Ovládá se pomocí čtyř tlačítek. Kameru lze napojit jak na micro USB kabel pro nabíjení a připojení k počítači, tak i na micro HDMI a je možné ji ihned připojit k televizi. Všechny záznamy se ukládají na paměťovou kartu SD, která ale není součástí balení. Vlastní vnitřní úložiště kamera nemá. Při pořízení paměťové karty je potřeba myslet na kvalitu záznamu, na některé karty nelze nahrávat v nejvyšší kvalitě.

Ovládání
Kamera natáčí v úhlu 170°. Díky tomu zaznamenáte vše, co se kolem děje. Naučit se kameru ovládat je velmi snadné a rychlé. Díky spoustě různých držáků, je možné kameru upevnit všude možně, na řidítka, na přilbu, pod sedlo... Kam se vám zlíbí.

Kvalita záznamu je nejlepší při Full HD rozlišení a 60 snímcích za vteřinu. Kamera sice umí i vyšší rozlišení, ale záznam je poté trochu trhaný a málo plynulý. Snímkovací frekvence je prostě příliš nízká. Při doporučeném nastavení je však kvalita záznamu na vynikající úrovni. Samozřejmě záleží i na světelných podmínkách, ale na kvalitu záběrů jsme si opravdu nemohli stěžovat. Kamera zvládá i rychlé změny světla a stínu, barevné podaní je vynikající, stejně jako ostrost a vyvážení bílé.

Kamera nahrává i zvuk, ale vzhledem k velikosti kamery, není záznam zvuku hlasitý. Ve voděodolném pouzdře je to ještě o trochu horší, ale u akčních kamer není záznam zvuku prioritní. Jde především o obraz.

Kamera má i další funkce, zajímavostí je dálkové ovládání pomocí připojení k WiFi. Pro to je potřeba stáhnout aplikaci do svého chytrého telefonu, k WiFi připojit i kameru a po té ji lze ovládat na dálku.

Lamax X8 Electra má spoustu plusů. Natáčí kvalitní záznamy, má opravdu bohaté příslušenství už v základním balení a je velmi kvalitně zpracována. Nabízí i LCD displej, což za cenu 3 490 korun, není standardem. Najít negativní vlastnosti není snadné, snad záznam zvuku, ale ten není u akční kamery tolik důležitý.

Podívejte se i na záběry z kamery. V dané cenové kategorii můžeme Lamax X8 Electra bez pochybností doporučit. Berte to i jako tip na vánoční dárek.

Spříznění přátelé z týmu CK Šluknovsko pro nás natočili krátkou amatérskou videoukázku s touto kamerou. Shlédněte až do konce, co se jim na vyjížďce přihodilo. 

Foto Lamax, RoadCycling.cz


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Aduldinho
Peknej knour :-)
09.12.2016 9:38:39