Bojovník po dědovi, ambiciózní po Dalerovi a možná následovník Ježka

05.10.2016 | TZ Viamedia

Bojovník po dědovi, ambiciózní po Dalerovi a možná následovník Ježka

23letý cyklista Ivo Koblasa představil projekt, se kterým si chce říct v Tokiu 2020 o paralympijskou medaili. Nejen se zúčastnit.

Jen dva dny poté, co nejúspěšnější cyklista světových paralympiád, 41letý český reprezentant Jiří Ježek oznámil v Praze, že příští rok v závodních pedálech bude jeho posledním, představil dnes 23letý Ivo Koblasa, minulý měsíc z čs. paralympijských cyklistů v Riu výrazně nejmladší (a výsledkově nejúspěšnější – v Brazílii 5krát do 8. místa), svůj nový projekt, ze kterého může mít radost česká cyklistika i náš paralympijský sport.

Tvrdošíjný, neobyčejně cílevědomý závodník, se chce v příštích čtyřech sezónách na silnici nebo na dráze postupnými ataky na ME nebo MS připravit k medailovému útoku i na Paralympic Games v Tokiu 2020.

Není to vůbec samozřejmé. Ani pro Koblasu, závodníka Favoritu Brno, který už po dva roky medaile ze šampionátů přivážel. Přivezl by medaili i ze závěrečného klání na Paralympijských hrách před dvěma týdny v Riu, ze závodu pelotonu na silnici. O tom, že byl nejrychlejším mužem na cílové pásce mezi zdravotně handikepovanými ktg. 2 není pochyb. Ale na rozdíl od MS na paralympiádě „dvojkaře“ pravidla nekompromisně sloučila do závodu o jedinou medailovou sadu s poněkud méně zdravotně handikepovanými, a tak místo zlata má z téhle bitvy Koblasa jen uznání za 8. místo.

„Do Tokia 2020, kde to bude při paralympiádě asi zase takto složitější než při MS nebo ME, se musím připravit tak, abych vydržel k cíli i s těmi silnějšími. A tam je ještě přespurtoval nebo jim ujel,“ je si vědom Koblasa. „Já po té paralympijské medaili opravdu moc toužím: pro přátele, partnery, sponzory, ale i pro sebe… Nechci si dávat menší cíl, když jsou k mání i zlato a hymna.“ Říká závodník, kterému kolo doporučili v 6 letech lékaři, jako prostředek rehabilitace po komplikované operaci hlavy – následku onemocněním dětskou obrnou.

Paralympijská cyklistika ale prochází ve světě výraznou změnou. Její špička se rozšiřuje i zrychluje, zkvalitňuje, jak se po britském vzoru začíná pečovat o tyto reprezentanty pro paralympiády s využitím všech zkušeností, ale i revolučních materiálů, které mají měsíc před Paralympic Games při olympijských hrách k dispozici i zdraví cyklističtí profesionálové.

Australané, Číňani, Američani, Němci, už i některé arabské reprezentace se rychle přidávají. Bude na to v ČR dost financí a sil? A kdo v pedálech v Tokiu 2020 nahradí dosud loučivšího se Jiřího Ježka? Ivo Koblasa nechce váhat. Kuráž i smysl pro rychlost má v genech, po dědovi – válečném stíhači na spitfire. Ivův otec se radil i s Ježkem. A pro dnes v Brně prezentovaný synův projekt „Od Ria 2016 do Tokia 2020. Nechci se jen zúčastnit…“ přizval ke spolupráci cyklistickou legendu – vítěze stíhacího závodu na OH 1964 v Tokiu Jiřího Dalera. Ten přijal roli ambasadora – Iva zná od jeho dětství, v Japonsku má přátele, věří i v možnou medailovou paralelu.

Trenéry „pro všední dny“ má Koblasa od nynějška oficiálně dva – mnohonásobného mistra ČR z dráhy Jaroslava Bláhu a dosavadního vedoucího trenéra mládeže Favoritu Mgr. Lukáše Petra. V roli senior – konzultanta je trenérský veterán Miroslav Černohlávek. Koblasův sen podpoří i další, materiálně mj. český výrobce kol Duratec a olympijský medailista Jiří Škoda. Kolem Koblasy se tedy sdružují nejen srdcaři, ale i ti, kterým imponuje mladý závodník, jenž se nechce spokojit jen s průměrem.

„Sestavujeme tenhle podpůrný tým proto, že si nemůžeme dovolit jen čekat, až s něčím přijde reprezentace,“ řekl dnes při prezentaci v brněnské restauraci „Secret of raw“ Koblasův otec, Ivo st. „Syn teď v Riu startoval 5krát, a 5krát skončil mezi 5. – 8. místem, na světě. Není to špatné, protože je teď druhý ve světovém ranglistu paralympijských cyklistů. Ale nepřineslo to medaili. Takže už teď jsme začali dělat vše pro to, abychom příště dokázali překlenout i tu malou vzdálenost, která Ivovi scházela na paralympiádě k pódiu. Nebo i k hymně pro vítěze.“ 

Ivo Koblasa zakončil svoji letošní závodní sezónu o minulém víkendu, vítězstvím v Evropském poháru na pražském Strahově. Na rezervním kole. Protože kola z paralympiády jsou ještě kdesi na cestě z Ria…Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste