Brno – Velká Bíteš - Brno - ŽIVĚ

31.03.2012 | Libor Matějka, Marek Matějka

Brno – Velká Bíteš - Brno - ŽIVĚ

Live, čerstvé informace již v průběhu závodu Brno - Velká Bíteš - Brno

Domácí scéna se po zimní přestávce poodhaluje, tradiční první závod a pohár se u nás jezdí mezi Brnem a Velkou Bíteší a to buď poslední březnovou, nebo první dubnovou sobotu.
Letos s mnohými novinkami. Po letech má Český pohár titulárního partnera, který do naší nejvyšší soutěže přinesl tolik potřebné finance. A také se zdá, že přibylo na naší domácí scéně týmů. Startovní pole je o něco pestřejší.

My dnes zkoušíme zprostředkování přímých informací ze silničního závodu. Pokusili jsme se o něco podobného už v loňském roce při MR v Olomouci, ale byli jsme špatně domluveni na formátu a naše informace nebyly ideální.


Kompletní výsledky jsou [odkaz=http://www.roadcycling.cz/doc/bites2012.pdf]ZDE[/odkaz]15:15
Děkujeme za vaši přízeň při sledování "přímého přenosu" ze závodu Brno - Velká Bíteš - Brno na stránkách RoadCycling.cz! Z prvního velkého českého závodu sezóny už brzy přinese i tradiční komentovanou fotoreportáž.

15:08
Riccardo Zoidl se k sólovému úniku odhodlal po poslední sprinterské prémii v Bíteši a posléze už svůj náskok jen navyšoval, k čemuž mu pomohl i vítr do zad. Zoidl tak po svém vítězství v úvodní závodě Tchibo Top Rad Ligy, zvítězil i v prvním závodě Českého poháru Cofidis. Moravští fanoušci cyklistiky se na něj můžou přijít podívat i zítra na Velké ceně Hlohovce.

15:05
Druhé místo vybojoval Zdeněk Mlynář, třetí skončil Alois Kaňkovský. Čtvrté místo patří Rakušanovi Gernotu Auerovi z WSA Viperbike a páté Adamu Homolkovi ze stejného celku.


Cíl.
Riccardo Zoidl vítězí v největší české jednorázovce Brno - Velká Bíteš - Brno po excelentním sólu! Cílovou pásku protnul naprosto neohroženě s velkým náskokem. O druhé a třetí místo se v celém balíku spurtovalo a zbylá pódiová umístění si rozdělili Alois Kaňkovský z Dukly Praha a Zdeněk Mlynář z Focus Znojmo, ale kdo byl v cíli dřív zatím není jasné. Rozhodnout musí cílová kamera.

14:48, 150. kilometr, do cíle zbývá asi 10km.
Vedoucí závodník Riccardo Zoidl vjel do Brna s náskokem dvou minut. Peloton je pohromadě.

14:40, 143. kilometr, do cíle zbývá 17km.
Na zvlněné silnici kolem Brněnské přehrady se o únik z balíku pokouší Stanislav Kozubek z Whirlpoolu, Lukáš Smola z Focusu Znojmo, opět Matej Marin z Welsu a Martin Schöffmann z WSA Viperbike.

14:35, 140. kilometr, do cíle zbývá 20 km.
Peloton se v krátkých kopečcích u hradu Veveří roztrhal a jede rychle, ale přesto Riccardo Zoidl získává další a další náskok. Nyní vede o minutu a padesát vteřin.

14:28, 134. kilometr, do cíle zbývá 26km.
Peloton už dojel skupinu s Homolkou, Turkem, Marinem a Hudečkem, ale Zoidl zvýšil svůj náskok na minimálně minutu a půl. Po dojetí skupiny se balík chvíli nebyl schopný opět rozjet a daroval tak dalších pár vteřin osamocenému Zoidlovi. Za Ostrovačicemi fouká boční vítr a na špici se srovnali jezdci Whirlpoolu a Sparty.

14:18, 124. kilometr, do cíle zbývá 36 km.
Riccardo Zoidl navyšuje svůj náskok na 50 vteřin na skupinu za sebou. Peloton na něj také ztrácí, teď je to už 1 minuta 10 vteřin.

14:13, 120. kilometr, do cíle zbývá 40 km.
Riccardo Zoidl nastoupil z první skupiny ve výjezdu z Velké Bíteše a doslova jí po větru odlétl. Nyní má náskok asi 30 vteřin na čtveřici Homolka, Hudeček, Marin a Turek a dalších třicet vteřin má tato skupina na peloton, kde stále diktuje tempo Whirlpool Author.

14:06, 117. kilometr, do cíle zbývají 43km.
Riccardo Zoidl si všiml, že Jiří Hudeček nestřídá a proto sám taky přestal tahat první skupinu a práce tak zůstává pouze na Matejovi Marinovi a Adamu Homolkovi. Peloton i dále vedou jezdci Whirlpoolu Author. Náskok první skupiny je kolem 30 vteřin.

13:55, 110. kilometr, do cíle zbývá 50km.
Danielu Turkovi se povedlo vrátit se zpátky do skupiny, ale nestřídá, stejně jako Jiří Hudeček z Whirlpoolu. O tempu se tak starají pouze zástupci rakouských týmu, Adam Homolka, Riccardo Zoidl a Matej Marin. Peloton vede Whirlpool Author, na špici jsou všichni jeho závodníci. Zatím se jim však hlavní pole roztrhat nepovedlo. Náskok první skupiny činí 50 vteřin.

13:50, 107. kilometr, do cíle zbývá 53km.
Ve výjezdu z lesa nad Zastávkou rozjíždí v ostrém větru tempo Whirlpool Author, který nechce jen tak nechat pro ně nevýhodnou situaci. Balík stále drží pohromadě. Otázkou zůstává, na jak dlouho? Opakují se neúspěšné pokusy jednotlivců o únik.

13:42, 103. kilometr, do cíle zbývá 57km.
Ve stoupání na poslední vrchařskou prémii vítězí Adam Homolka z WSA Viperbike, ale skupinu si výborným nástupem dojel Riccardo Zoidl z Wels Gourmetfein. Nyní jsou tedy v první skupině dva jezdci tohoto rakouského týmu, spolu s Zoidlem i Marin. Zoidl minulý týden vyhrál první díl rakouského poháru Tchibo Top Rad Liga v Leondingu. Formu tedy určitě má. Naopak problémy s udržením se ve skupině má Daniel Turek. První skupina opět nabírá pár vteřin náskoku na balík.

13:30, 96. kilometr, do cíle zbývají 64km.
Po výjezdu z Bíteše rozjel peloton ostré tempo, o únik se pokusil Matej Jurčo z Whirlpoolu Author, ale byl záhy dojet. Balík nejede konstatně a náskok první skupiny proto opět vzrostl na jednu minutu. Mezi Říčanami a Rosicemi dochází k terezínům, které iniciují Sparta a Dukla, ale žádné opravdu závodění se zatím nekoná.

13:11, 80. kilometr, do cíle zbývá 80km.
Na větru a terezínech se peloton natáhl, zvýšit tempo měli zájem závodníci Whirlpoolu Author, Sparty Praha a Focusu Znojmo. Náskok první skupiny je třicet vteřin. Prémii ve Velké Bíteši vyhrál Daniel Turek z Favoritu Brno, prvním rokem muž a bývalý juniorský šampion v časovce.

12:48, 68. kilometr, do cíle zbývají 92km.
Skupinu s Jaroslavem Kulhavým, Tomášem Bucháčkem, Riccardem Zoidlem a Ondřejem Cinkem peloton odjet nenechal. I náskok první skupiny se zmenšil na třicet vteřin.

12:44. 65. kilometr, do cíle zbývá 95km.
Ve stoupání nad Zastávkou rozjíždí tempo z pelotonu Jaroslav Kulhavý, spolu s ním se drží Riccardo Zoidl z Welsu, Tomáš Bucháček z Whirlpoolu a Ondřej Cink z Meridy. Na vrchařské prémii byl opět první Adam Homolka.

12:37, 62. kilometr, do cíle zbývá 98 km.
Na 62. kilometru v Rosicích má skupina odvážlivců ve složení Adam Homolka, Jiří Hudeček, Matej Marin a Daniel Turek náskok na balík jednu minutu. Aktivita pelotonu stále neroste.

12:13, 42. kilometr, do cíle zbývá 118km.
Prémii na náměstí v Bíteši vyhrál Adam Homolka. Tempo pelotonu určuje Dukla Praha, ale celé startovní pole je navzdory silnému větru stále pohromadě.

12:04, 36. kilometr, do cíle zbývají 124km.
Skupina uprchlíků má náskok 1 minutu a 30 vteřin, skupinu tvoří Adam Homolka z WSA Viperbike, Jiří Hudeček z Whirlpoolu, Daniel Turek z Favoritu a Slovinec Matej Marin z Welsu. Peloton zůstává v klidu.

11:48, 27. kilometr, do cíle zbývá cca 133km
Druhá vrchařská prémie v stoupání za Zastávkou: prémii vyhrál Adama Homolka. Skupina má náskok na peloton asi 1 minutu a 20 vteřin.

11:11, 5. kilometr, do cíle zbývá cca 155km.
První vrchařská prémie v Brně Kohoutovicích: prémii vyhrál Jaroslav Kulhavý, před Janem Svoradou. Za prémií se utrhla čtveřice závodníků, ve které jsou i Adama Homolka a Jiří Hudeček, spllečně se závodníkem z Gourmetfein Wels a z Favoritu Brno.


11:00, kilometr 0, do cíle zbývá cca 160km.
V Brně je oblačno, s možností přeháněk, teplota cca 10 – 12 °C, fouká silný vítr, který může znamenat „terezíny“, zejména v úseku mezi Zastávkou (vrchařskou prémií) a Velkou Bíteší.


Na start se postavilo celkem 177 cyklistů z České republiky, Rakouska, Slovenska, Lotyšska, Polska a Slovinska. Samozřejmě nechybí všechny české týmy. Za favority závodu lze považovat jezdce týmu Whirlpool Author. Na letošní ročník se důkladně připravovala i sestava mladého týmu Focus Znojmo a čeřit naše vody budou určitě jezdci ze sousedního Rakouska. Bohužel chybí obhájce vítězství Milan Kadlec z Dukly Praha.

Několik rychlých fotografií Libor Matějka

galleryMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Kurri22
Dík, za ten "přenos". Vypadá to, že to Whirlpool zase prokaučoval.
31.03.2012 13:41:35
Teri
Adam Homolka - přdvedl podle tohoto parádního čtení skvělou práci s velmi pěkným finálním výsledkem. Jak je možný, že se to na terezínech nerozdělilo!!! To ta omladina neumí jezdit? Zdenda Mlynář - dobý den PANE PROFESORE!!!
31.03.2012 15:26:26
rada
Vidím tam asi novej tým Katusha Bratislava :), přenos jinak perfektní, chválím.
31.03.2012 15:57:10
Miloš Potocký
Ahoj Teri :-), tady v domácím podání názvosloví terezín, kolotoč a jím podobná neoznačují to co znáš ze svých mladých cyklisticky produktivních let. Mě osobně trvalo dost dlouho než jsem se stím smířil ale už to beru s patřičnou rezervou :-) To je jako se střídáním na špici je překvapující jak velký počet cyklistů si střídání představuje tak že nezmírní ale do poslední chvíle co může drží maximální udržitelnou rychlost a rozčiluje se že nikdo nejde na špic před něj :-))) Tak že dle mého úsudku terezín ve smyslu několika kilometrů po jednom za sebou na krajnici (téměř po příkopu) se nejezdilo. Protože pokud by se tak jezdilo tak se rozervali na mraky. To nepíšu za účelem snižování úrovně závodu. Spíše to je myšleno ve smyslu holt je jiná doba.
31.03.2012 17:58:22
francoa
Závod našlápnutý, ale v některých chvílích dost nebezpečný, díky neukázněným řidičům, kteří klidně vjeli do kolony a dost jich bylo i v protisměru. Chybějí tam policisté na motorce a jediný motorkář ozhodčí je na 170ti členný balík taky málo. Jinak - Bíteš je Bíteš.Co mě ale rozčililo hned na začátku, že sami pořadatelé a rozhodčí nedodržují časový rozpis. Porada v 10.00 má být v 10.00 a hotovo !! Kdo z vedoucích přijde pozdě, dostane buď pokutu, nebo nedostane číslo mechaničáku - nebo až to úplně poslední. A je jedno kdo to bude. Byl by takový problém v rámci podepisování archů, aby se vyvolali postupně všechny týmy podle pořadí a představili na pódiu, když už tam to pódium je? Jinak podpisi měli být taky od 10.15 do 10.45 askutečnodt - začátek 10.45 a chumel jezdců, tlačenice jak při slevách v supermarketu. To není důstojné Cofidis Cupu . Pojďme to udělat příště kultivovaně, důstojně, slavnostně a né pořád Česky. Tak snad v Kyjově - děkuji.
31.03.2012 18:33:41
Kurri22
Tak Kulháč nakonec 8. místo, to je slušné. Ikdyž jsem doufal, že vylepší to loňské umístění.
31.03.2012 20:40:00
Jen bych chtěl moc poděkovat RC za přenos (tenhle formát je myslím úplně výborný) a vůbec za to, že RC je živý a čtivý web... Děláte na české poměry fajn řemeslo- prostě se tady klube "malé" české cyclingnews.com:-)
01.04.2012 8:52:36
cioran-m
Kopec po vetru. A kdyz na to pak opravdu mas, muze tam mit Whirlpool treba i dvakrat jedenact lidi... :-)
01.04.2012 15:53:10
francoa
Poznámka k vítězovi : Znám ho už z předchozích dvou let z Rakouského poháru. Normální kluk, který chodí do práce a na trénink a závody si musí najít čas, nebo dovolenou. Riccardi Zoidl není placený profík a přesto skvělý cyklista.
02.04.2012 6:47:14
Homos
Vítěz je už druhým rokem profíkem na plný úvazek. Jeho letošní smlouva je navíc velmi lukrativní. Pravdou zůstává, že je to normální kluk, řeklo by se pohodář. I tak se ale musím ptát jak je možné, že vloni jsem ho téměř vždy porazil a letos je on dvě třídy lepší než já i zbytek balíku..?
03.04.2012 14:50:47
Lechy
Je to v tréninku, zhniloši jako já trénujou 4-5h denně, pokud teda zrovna nezevlujou v cukrárně :) Ptofíci jako Zoidl 6-7h denně bez kafe.
05.04.2012 4:14:04
Bosso
Téma Zoidl: Riccardo Zoidl byl jako člen projektu Austria U23 členem rakouské "Dukly", tedy HSZS. Tam mohou být pouze cyklisté kategorie Espoirs. Potom se stal normálním profesionálem v současně největším rak. týmu Gourmetfein Wels. Že jednu zimu pracoval v dílně jednoho cyklistického obchodu jako mechanik je sice pravda, ale jinak nepracuje, nýbrž se pouze věnuje kolu. Stejně jako jeho týmový kolega Andreas Graf, od kterého mám tyto informace. Zároveň všichni zdravíme z dalekého Melbourne, dějiště MS v dráhové cyklistice.
05.04.2012 4:55:04
Bosso
Téma Zoidl: Riccardo Zoidl byl jako člen projektu Austria U23 členem rakouské "Dukly", tedy HSZS. Tam mohou být pouze cyklisté kategorie Espoirs. Potom se stal normálním profesionálem v současně největším rak. týmu Gourmetfein Wels, schválně nepíši nejlepšího, neboť vloni se "zelení" nedostali na Okolo Rakouska a to je měřítkem úspěšnosti rak. profesionálních silničních týmů. Že jednu zimu pracoval Zoidl v dílně jednoho cyklistického obchodu jako mechanik je sice pravda, ale jinak nepracuje, nýbrž se pouze věnuje kolu. Stejně jako jeho týmový kolega Andreas Graf, od kterého mám tyto informace. Zároveň vás všichni zdravíme z dalekého Melbourne, dějiště MS v dráhové cyklistice.
05.04.2012 5:25:45
abuk
Homos, místo cestování po exotice a flákání se tam, jeď raději 2x - 3x na Mallorcu, před Chorvatskem na závody do exotiky... Na Bíteši přijedeš sám jako Zoidl! On už měl v nohách určitě přes 1000 závodních Km... Kolik ostatní? Závěry můžeme dělat pokud mu to vydrží ještě po třešních.... Závodní program dělá hodně... Do Bíteše se nejelo moc rychle, po Bíteši se jelo taky jen tempo, za Bíteší se dost zpomalilo,... Jedině kde se pak jelo tak od Ostravačic po přehradu, kde se opět začalo spekulovat... Po Větru umí jet každý 50-55... balík o moc rychleji nejel...
05.04.2012 6:17:38
Homos
Kráťo, pro mě byla Bíteš už osmým závodem. Kromě Terstu jsem jel stejnej program jako Zoidl, tzn. rovněž přes 1000 závodních km. Přes deset let jsem stejnej, rozhodně se nehorším. Jenom polemizuju jak je možný, že někdo přes zimu takhle vyletí nahoru. Pokud je zatím jenom dřina, přeju mu to a má můj největší obdiv. Co si ale budeme nalhávat. Balík jede po větru vždycky rychleji než jednotlivec. Posledních 20-30 km jsme jeli hodně rychle, spousta lidí ještě odpadla. On nám přesto odjížděl. Jak je toto možné?
05.04.2012 11:33:37
Lechy
Kurňa už osm závodů za sebou hm a já polemizoval jak je možné, že jsi byl odjetý celý závod a pak jsi ještě zaspurtoval :) teď už jsem v klidu :)
05.04.2012 12:47:30