Cyklistická olympionička Martina Sáblíková?

29.06.2007 | Libor Matějka

Cyklistická olympionička Martina Sáblíková?

Naše vynikající rychlobruslařka Martina Sáblíková letos rozčeřila vody ženské silniční cyklistiky. Pustila do světa, že se pokusí o účast na letních OH v Pekingu. Vybrala si cyklistiku, což je přirozené. Mnoho cyklistů a cyklistek v minulosti kombinovalo

Naše vynikající rychlobruslařka Martina Sáblíková letos rozčeřila vody ženské silniční cyklistiky. Pustila do světa, že se pokusí o účast na letních OH v Pekingu. Vybrala si cyklistiku, což je přirozené. Mnoho cyklistů a cyklistek v minulosti kombinovalo svou disciplínu s rychlobruslením a opačně, mnoho sportovců, kteří mají v zimně hlavní sportovní zaměření na dlouhých nožích, tak v létě závodilo a závodí na kole. Na začátku bylo mnoho spekulací jakou disciplínu si vybere. Martina v přípravě používala horské kolo, tak se nabízelo MTB, ale tady je určitě problém s adaptací na techniku jízdy. Horské kolo je určitě nejtechničtější disciplínou ze všech cyklistických disciplín, které přicházely v úvahu. Silniční závod, ten také ne, jízda v balíku je také obtížná a vyžaduje spoustu odjetých závodních kilometrů, na to nemá čas. Z fyziologického hlediska se nabízejí nejreálnější dráhové disciplíny a protože Martina není sprinterka na bruslích (a dráhový sprint je také disciplínou hodně technickou) nejvhodnější by byla stíhačka jednotlivců. Ale dráha asi byla hned na začátku vyřazena jejím realizačním týmem, z jakého důvodu? Kdo ví. Málo populární? Nedůvěra k pevným převodům? Dle mého názoru je stíhačka nejvhodnější disciplína pro Sáblíkovou, ale tudy cesta nevedla. Tým okolo Martiny vsadil na silniční časovku jednotlivců. První test podstoupila na závodech v Hradci Králové a nevedla si špatně, přes všechny technické nedostatky, které pramení z neznalosti prostředí.

Druhý ostrý start byl naplánován na MR, bohužel víme, jak časovka v Domašově dopadla, ale ženy jí absolvovaly a nějaká srovnání zde máme. Martina skončila třetí, dvaadvacet vteřin za vítěznou Ladou Kozlíkovou, což je výsledek vynikající, ale nedává žádnou záruku ke startu na OH. Skončila třetí, takže před ní byla Lada, ale také Martina Růžičková a ta jen čtyři vteřiny za vítězkou (bohužel výkony Martiny Růžičkové v mediální smršti „o Sáblíkové“ zapadají, ale ona letos jezdí na úrovni Kozlíkové, která tady byla dlouhá léta královnou). A ještě je ve hře Tereza Huříková, která se MR nezúčastnila, ale v minulosti potvrdila výbornou formu na všech velkých závodech, které v časovce absolvovala. Martina (Sáblíková) určitě doplatila (asi nejvíc) na prostředí závodu, na ten chaos, který v Domašově panoval. Ale přeci jen zaostala za první a druhou v konečném pořadí a proč někam nominovat někoho, kdo neporazil ty nejlepší. A také není nominovat kam (na olympiádu zatím svaz nominovat nemůže, ČR nemá vyjetá místa) nominovat lze zatím jen na Evropu (tam byla nominována) a na MS, tam se může výsledkem z ME ještě nominovat. A výsledkem do desátého místa na MS si může vyjet přímou – jmenovitou účast na OH. Takže ve hře stále je, ale jistého stále nemá nic a také je logikou věci, že by jisté zatím neměla mít nic.

A vůbec není špatné, že rozčeří vody v cyklistice někdo z jiné disciplíny, kéž by to bylo reálné i u mužů! Je jasné, že fyzicky na špičku české ženské cyklistiky má (možná i na světovou), nemá na ní technicky, což se může rapidně zlepšovat, ale technika jízdy, znalost závodní taktiky je také potřebná a stejně jako ta stránky fyziologická, při cyklistických závodech se nesedí (naštěstí) na trenažérech a neměří se jen absolutní výkon. Mozaika konečného výsledku se skládá z mnoha dalších faktorů, než jen podaný výkon. A také tratě na MS jsou mnohem techničtější, než na jaké jsme zvyklí v našich podmínkách.

galleryMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


mm-marek
nejlepší jsou ty podtočený řidítka :) [br]
29.06.2007 20:44:05
Pavel M
Myslim, ze Martina ma asi obrovsky potencial a je skoro jedno v jakem vytrvalostnim sportu by se uplatnila. [br]Co mne ale hodne nadzvedava jsou arogantni vyroky jejiho trenera a lidi kolem ni. Mne osobne se nelibi humbuk ktery kolem jejiho vstupu do cyklistyky rozvyril. Slova o tom ,ze vyziva nasi nejlepsi cyklistu Kozlikovou na souboj ....
29.06.2007 20:59:17
Vilda
necht si Ladu na souboj klidne vyzve, ale at se koukne i pres druhy rameno zda okolo ni neprojizdi vybrousenou technikou treba Terka Hurikovic...
29.06.2007 21:14:28
Vicktor
Bavím se tím, jak všechny fenomén Sáblíková zvedá ze židle. Trocha cyklistické ješitnosti v tom asi bude. Nechme to zatím koňovi. Uvidíme za pár měsíců a let.
29.06.2007 21:58:29
jirka
ten článek je dost podivnej. a komenty pod fotkama přímo obludný. v profi balíku se běžně přelepujou labely výrobců a z FSA klik se dělaj zaručeně nový karbonový Campagnolo, a tady se pak autor pohoršuje nad "podstrčeným" Colnagem. děte někam. je to trapas. Kozlice je v mizérii české ženské cyklistiky jednooká mezi slepými, konečně někdo aspoň trochu naruší letitou hegemonii a fakt, že nemá Sáblíková styl a že je kolem ní tolik keců, reklamy a sponzorů? nebyli ste na Giru? neznáme pořádnou mediální masáž kolem černých koňů? dyť se na ten českej balík nedá koukat a když se náhodou Kaňour dostane na ČT24 je to bída s nouzí i pro posluchače. konečně aspoň trochu zábavy. i když spíš té bruslařské.
29.06.2007 23:44:06
AAA
Konečně seriozní článek nejen o "hvězdě" Martině Sáblíkové, ale i o Martině Růžičkové, která v letošním roce skutečně šlape (i zásluhou Vrdy) Ladě Kozlíkové na paty. A to natolik silně, že ta raději závod jednotlivců dopředu vzdala, než by se nechala na MR porazit. Sledujte to i v dalších závodech, jak se bude Břeťa Usnul snažit, aby se spolu neutkaly - konečně to nebude nic nového, tu taktiku už uplatňuje od loňského roku.
30.06.2007 7:00:58
Wendy
Myslím, že řeči kolem OHčka jsou velmi předčasné, máme tady mnoho lepších cyklistek než je sama Sábliková. Je fakt, že poražením Lady, by se závody staly atraktivnějšími, ale vyzývat na souboj? To si myslím, že se moc nehodí. Pokud by časulu v Hradci nezajela, zajímalo by mě, jak by to zdůvodnili, asi že moc foukalo, nebo ji nebylo dobře. Zajímalo by mě, proč není takový mediální zájem třeba o Martinu Růžičkovou nebo Jarmilu Machačovou..?
30.06.2007 9:17:31
BBB
Wendy to je ale stupidní otázka.
30.06.2007 10:12:43
AAA
Ovšem na Olympiádu, ale nejen na ni, by měli (y) vyjíždět vždy ti (y) nejlepší, bez ohledu, jak dlouho cyklistiku provozují či ze kterého sportu přesedlali (y). Jako příklad mohu uvést Olinu Fikotovou (Conoly-ovou). Ta ještě v roce reprezentovala na AH v Budapešti jako basketbalistka, v roce 1955 začala házet diskem a v roce 1956 přivezla z Melbourne zlatou medaili.
30.06.2007 10:17:22
Daniel.J
Jsem rád za tenhle web neb zde každej článek je na vysoké úrovni . [br]Tento článek to potvrdil a vcelku realisticky bez podprahového stranění komukoliv popsal realitu . [br]Můj názor : fyzicky je na tom Martina zcela jasně na špičce a její výběr časovky na silnici odpovídá i její fyzické zatížení na tratích rychlobruslení . Fyzicky teda nebude do budoucna již tak markantně stoupat - ALE (pokud bude dál jezdit na kole) bude ze začátku velmi razantně stoupat v technice jízdy na kole a zde je její vysokej potenciál momentálně vůči jejím soupeřkám - ony jsou již "vyjeté" a krůčky vpřed jsou již jen pomalé . Takže prostor je , časovka-nečasovka opravdu lecos napověděla . Nikde jsem nečetl jestli na trati měla taky problémy s auty i Lada + Martina R. ale "problémy" s auty vklidu mohli "smazat" konečnej rozdíl - to jsou ale opět jen spekulace. [br] Mediální rozruch co kolem sebe má, je použití důsledně jedné prosté rovnice : Výsledky + média(práce managera) = sponzor = peníze. Kdo nepochopí tuhle rovnici bude jen bědovat že "nejsou peníze" Takže teď má velkou šanci se "svézt" celá ženská cyklistika na vlně medializace . Takže nebrečet ale naopak toho využít a rozvíjet dál.... JÁ VÍM ŽE TO JE TVRDÁ PRÁCE ALE TOHLE JE JEDINÁ ŠANCE A JAK JE VIDĚT JDE TO ...
30.06.2007 10:47:33
Daniel.j
Wendy - zeptej se jejích managerů ... asi neodvádějí svoji práci dostatečně dobře ... Sport je jen a jen o penězích kdo tohle nepochopí nemá v teté oblasti co dělat .... zajeďte se podívat ven jak se děl show okolo hvězd ....
30.06.2007 10:50:28
AAA
Tak se zdá, že Lada dobře věděla, proč to dneska vzdala. Martina Růžičková v polovině závodu práskla do koní a jedno 6 kolo před koncem vede o 6 minut.
30.06.2007 11:28:19
Petr
co je to za pitomej nadpis? takova kravina,proc teda nejela na slavnym Favoritu?
30.06.2007 12:51:19
AAA
Nevím, kdo je tady pitomej, ale ten nadpis to asi nebude. Jak Jsi přišel na Foho favorita?
30.06.2007 16:18:39
AAA
Samozřejmě : toho Favorita?
30.06.2007 16:19:34
Roman
Mooc pěkný článek. Konečně se zas jednou dalo něco o silniční cyklost(i)ce přečíst :-)
30.06.2007 17:34:27
Zdenál
Jen ať jezdí holka a předvede se. Držím jí palce. Až vyhraje něco velkýho, to zase bude odborníků, co jí věřili...
30.06.2007 17:58:12
Petr
Sáblíková neporazila, byla třetí apod. Co to je za nesmyly. Časovka byla anulovaná, protože byla neregulérní. Ty dvě přibrždění kvůli autu je cca 10 vt. včetně ztraceného rytmu. Jak můžete psát, že máte srovnání, když závod byl anulován jako neregulérní. Kdybyste chtěli být 100% korektní tak napíšete, že máte srovnání ze závodu, ze kterého žádné relevantní srovnání nelze udělat, protože závod byl neregulérní, tudíž jako kdyby nebyl.
30.06.2007 18:38:43
OndraVojta
Hmmm, první Novákdisk s Powertapem! :-) Není to Colnago náhodou tvoje, Roberte ? ;-)
30.06.2007 19:00:12
OndraVojta
Ještě k dohadům o výkonu [br]0,5W na kilo není málo, ale docela dost, protože přepočteno to odpovídá 25W průměrného výkonu. Kdo nejezdí s wattmetrem, ale byl někdy na La křivce - u holky je to rozdíl víc než o jeden stupeň běžného testu. Ale teoreticky by to dát mohla, má velkou rezervu v kadenci, ale ani síla není ani zdaleka vyčerpaná. Má průměrný kroutivý moment 17,9 N.m, což není mnoho :-). Přepočteno na váhu to odpovídá zhruba 26 N.m při 75 kg, přičemž já coby průměrný postarší hobík jezdím v časovkářském tempu při 100 ot/min 30-35 N.m. Je ovšem otázka, jestli má dostatečně vysokou efektivitu šlapání, aby to dlouhodobě byla schopná i při bezpochyby fenomenálním VO2max uventilovat. A tady bude asi zakopaná sobáka...
30.06.2007 19:30:10
robertK
Není - já mám hezčí a červené. Ale jiné jsme 5 dnů před závodem nevyhrabali... :) Druhý disk měl připravený Hruška a ty data mne zajímaly ještě o trochu víc. Skoda :( Ohledně výkonnosti a rezerv Martiny vím své. Tak snad jen dvě maličkosti. 1. ANP Martiny leží skutečně úplně jinde než na 266W. 2. Martina na časovku nijak neladila, ale v neděli vyhrála MČR v 1/2 maratonu na kol.bruslích a pak normálně pokračovala v přípravě na svou sezónu.
30.06.2007 20:45:13
Matýsek (RC)
Petr: časovka byla zrušena jako neregulérní né pro Sáblíkovou, ale pro všechny závodnice, takže to klidně nějaké to srovnání je - o problémech Sáblíkové na trati s autama se píše, o problémech dalších - méně známých - závodnic ne, ale to neznamená, že na trati žádné auto nepotkaly.
01.07.2007 6:29:48