Naše vynikající rychlobruslařka Martina Sáblíková letos rozčeřila vody ženské silniční cyklistiky. Pustila do světa, že se pokusí o účast na letních OH v Pekingu. Vybrala si cyklistiku, což je přirozené. Mnoho cyklistů a cyklistek v minulosti kombinovalo svou disciplínu s rychlobruslením a opačně, mnoho sportovců, kteří mají v zimně hlavní sportovní zaměření na dlouhých nožích, tak v létě závodilo a závodí na kole. Na začátku bylo mnoho spekulací jakou disciplínu si vybere. Martina v přípravě používala horské kolo, tak se nabízelo MTB, ale tady je určitě problém s adaptací na techniku jízdy. Horské kolo je určitě nejtechničtější disciplínou ze všech cyklistických disciplín, které přicházely v úvahu. Silniční závod, ten také ne, jízda v balíku je také obtížná a vyžaduje spoustu odjetých závodních kilometrů, na to nemá čas. Z fyziologického hlediska se nabízejí nejreálnější dráhové disciplíny a protože Martina není sprinterka na bruslích (a dráhový sprint je také disciplínou hodně technickou) nejvhodnější by byla stíhačka jednotlivců. Ale dráha asi byla hned na začátku vyřazena jejím realizačním týmem, z jakého důvodu? Kdo ví. Málo populární? Nedůvěra k pevným převodům? Dle mého názoru je stíhačka nejvhodnější disciplína pro Sáblíkovou, ale tudy cesta nevedla. Tým okolo Martiny vsadil na silniční časovku jednotlivců. První test podstoupila na závodech v Hradci Králové a nevedla si špatně, přes všechny technické nedostatky, které pramení z neznalosti prostředí.

Druhý ostrý start byl naplánován na MR, bohužel víme, jak časovka v Domašově dopadla, ale ženy jí absolvovaly a nějaká srovnání zde máme. Martina skončila třetí, dvaadvacet vteřin za vítěznou Ladou Kozlíkovou, což je výsledek vynikající, ale nedává žádnou záruku ke startu na OH. Skončila třetí, takže před ní byla Lada, ale také Martina Růžičková a ta jen čtyři vteřiny za vítězkou (bohužel výkony Martiny Růžičkové v mediální smršti „o Sáblíkové“ zapadají, ale ona letos jezdí na úrovni Kozlíkové, která tady byla dlouhá léta královnou). A ještě je ve hře Tereza Huříková, která se MR nezúčastnila, ale v minulosti potvrdila výbornou formu na všech velkých závodech, které v časovce absolvovala. Martina (Sáblíková) určitě doplatila (asi nejvíc) na prostředí závodu, na ten chaos, který v Domašově panoval. Ale přeci jen zaostala za první a druhou v konečném pořadí a proč někam nominovat někoho, kdo neporazil ty nejlepší. A také není nominovat kam (na olympiádu zatím svaz nominovat nemůže, ČR nemá vyjetá místa) nominovat lze zatím jen na Evropu (tam byla nominována) a na MS, tam se může výsledkem z ME ještě nominovat. A výsledkem do desátého místa na MS si může vyjet přímou – jmenovitou účast na OH. Takže ve hře stále je, ale jistého stále nemá nic a také je logikou věci, že by jisté zatím neměla mít nic.

A vůbec není špatné, že rozčeří vody v cyklistice někdo z jiné disciplíny, kéž by to bylo reálné i u mužů! Je jasné, že fyzicky na špičku české ženské cyklistiky má (možná i na světovou), nemá na ní technicky, což se může rapidně zlepšovat, ale technika jízdy, znalost závodní taktiky je také potřebná a stejně jako ta stránky fyziologická, při cyklistických závodech se nesedí (naštěstí) na trenažérech a neměří se jen absolutní výkon. Mozaika konečného výsledku se skládá z mnoha dalších faktorů, než jen podaný výkon. A také tratě na MS jsou mnohem techničtější, než na jaké jsme zvyklí v našich podmínkách.

loading...